Gmail iOS uygulaması dört yıl sonra yenilendi

Gmail iOS uygulaması dört yıl sonra yenilendi

Google'ın çoklu platform desteğini güçlendirme sürecinde, yaygın kullanımına karşın gerilerde kalan Gmail iOS uygulaması nihayet yenilendi. Yaklaşık dört yıldır Gmail iOS uygulamasında kapsamlı bir değişikliğe gitmeyen Google, uygulamayı sonunda Android versiyonuyla aynı seviyeye getirdi.

Yeni Gmail iOS uygulamasında ilk dikkat çekici yenilik, Google'ın yaklaşık iki yıl önce tanıttığı Material Design yaklaşımıyla tasarlanmış olması. Uygulamanın Gmail'in yeni başlayanlar için karmaşık görüntüsü yerine daha açık ve sade bir arayüzün kullanılması, fonksiyonlar arasında geçişin daha akıcı hale gelmesi ve belirgin bir biçimde daha daha hızlı çalışması güncellemeyle birlikte sağlanan iyileşmeler arasında. Ek olarak, Gmail'de yanlışlıkla gönderilen bir e-postanın geri alınabilmesi de iOS kullanıcıları için artık mümkün. Bunun için, masaüstündekine benzer şekilde, e-postayı gönderdikten sonra beliren geri al seçeneğini takip etmeniz yeterli.

Gmail iOS uygulaması, masaüstünde olduğu gibi yanlış yazılan kelimeler için düzeltme önerileri de getiriyor. Güncellenen uygulamada yeni bir e-posta yazmak için ekrana sabitlenmiş bir kısayol bulunuyor ve e-postalarınızı sadece sürükleyerek silmeniz ya da arşivlemeniz sağlanıyor.

iOS için Gmail ile birlikte Takvim uygulamasını da yenileyen Google, uygulamasını iPhone'un spotlight search özelliğiyle uyumlu hale getirdi. Bu sayede iPhone'un kendi takvimi yerine Google Calendar'ı önceliklendirmek isteyen kullanıcıların da işi epey bir kolaylaşıyor. Zira Google Calendar'a eklediğiniz hatırlatıcınız, etkinlikleriniz ya da hedeflerinizi doğrudan iPhone'unuzdan görüntülemeniz mümkün hale geliyor.

Google geçtiğimiz Şubat'ta Gmail'in aktif kullanıcı sayısının 1 milyarı geçtiğini açıklamıştı. Bu kullanıcıların yüzde 76'sının ise Gmail'e mobil cihazlarından ulaştığı not edilmişti yine Google tarafında.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.