OJS: Akademik dergi ve makale yayınlama-yönetme platformu [Yerli GitHub]

Symfony 2 (PHP) kullanılarak geliştirilen OJS (Open Journal Software) için akademik dergi ile makalelerin hazırlanmasına, düzenlenmesine ve saklanmasına yarayan bulut tabanlı ve açık kaynak bir platform diyebiliriz.
OJS: Akademik dergi ve makale yayınlama-yönetme platformu [Yerli GitHub]

Dilerseniz GitHub’da yer alan başarılı ve popüler yerli repo’ları incelediğimiz yazı dizimizin (Yerli GitHub) tamamına göz atabilirsiniz.

ojsSymfony 2 (PHP) kullanılarak geliştirilen OJS (Open Journal Software) için akademik dergi ile makalelerin hazırlanmasına, düzenlenmesine ve saklanmasına yarayan bulut tabanlı ve açık kaynak bir platform diyebiliriz.

Ulakbim (TÜBİTAK tarafından kurulan üniversiteler ve araştırma kurumlarını birbirine bağlayan akademik bilgi ağı) için Bulut Yazılım bünyesinde geliştirilen OJS ile akademik dergi ve makaleler oluşturabiliyor, düzenlenebiliyor, listelenebiliyor ve hakemlik süreçleri de yönetilebiliyor. OJS'nin hedef kitlesinde ise yüksek öğretim kurumları ve akademisyenler bulunuyor.

Akademik dergilerin daha kolay ve hızlı bir şekilde hazırlanabilmesi için ortaya  çıkan OJS, bir makalenin başvurusundan yayımlanmasına kadar geçen süreci elektronik ortamda gerçekleştirme imkanı sunuyor. Diğer yandan GitHub üzerinde de yayınlanan OJS'nin bugüne kadar 100'e yakın 'star' alıp 20 kişi tarafından fork'landığını belirtelim.

OJS'ye dair dikkat çeken bir diğer nokta ise DergiPark projesinin OJS kullanılarak geliştirilmiş olması. Binin üzerinde dergi, 206 bin makale ve 100 binden fazla kullanıcıya sahip olan DergiPark, Ulakbim tarafından 2013 yılında hayata geçmiş.

ojs-gorselGeçmişte OJS ile aşağı yukarı aynı ihtiyaca yanıt veren dünyaca ünlü yazılım PKP/OJS kullanılarak hayata geçirilen DergiPark, bir süre sonra, daha doğrusu platforma yüklenen dergi ve makale sayısının artmasıyla, 'ayakta duramamaya' başlamış. Ulakbim sonrasında yerli üretim OJS'yi kullanmaya başlamış ve bir süre önce DergiPark'ın OJS kullanan yeni versiyonu dergipark.gov.tr adresinde yayına girmiş.

Açık kaynak sayesinde OJS'yi dünya üniversiteleri de kullanmaya başladı

Ölçeklendirilebilir bir altyapıya sahip olan OJS ise Google Cloud Platform'u kullanıyormuş. PKP/OJS'nin dünyaca ünlü olmasına rağmen eski bir teknolojiye sahip olduğunu da hesaba katarsak Google Cloud Platform ve modern mimarisi sayesinde OJS, binlerce dergiyi arşivleyip bu dergiler üzerinde arama ve düzenleme yapma gibi fonksiyonlara izin verebiliyormuş.

Kendi içinde bir komünite de barındıran OJS, kullanım kolaylığı ve 'plugin' tabanlı yapısı sayesinde esnek bir ürün oluşuyla kullanıcılarının beğenesini kazanmayı başarmış. Bu noktada OJS'nin geliştiricisi olan Bulut Yazılım'ın CEO'su Hüseyin Mert'in geliştiricilere olan en önemli tavsiyelerinden birinin 'açık kaynak projelerini ürünleştirmeleri' olduğunu da hatırlatalım.

2013'ün Şubat ayında geliştirilmeye başlanan OJS, PHP'nin Symfony framework'ü üzerine inşa edilmiş. OJS ayrıca Doctrine, Elasticsearch ve PostgreSQL gibi  teknolojileri kullanıyormuş. Açık kaynak olmasından dolayı dünyanın dört bir tarafından ulaşılabilen OJS'yi şimdiden ABD ve Mısır'daki birkaç üniversite kullanmaya başlamış.

OJS ekibinin gelecek planları arasında akademik yayınlar üzerinde veri analizi yapmak da var

Bizzat Hüseyin Mert'in aktardığına göre OJS'nin gelecek hedefleriyse şu şekildeymiş: "OJS'yi akademisyenlere ait bir portal haline getirmek ve ürünün daha fazla kitleye ulaşmasını sağlamak istiyoruz. Yani klasik bir sosyal ağ gibi, yalnız farklı olarak kullanıcıların timeline’ında akademik makalelerin yer aldığı bir platform kastediyorum. :) Diğer yandan OJS.io üzerinden SaaS olarak hizmet vermenin yanında bir çok farklı analiz yapılabilmesini istiyoruz."

Diğer yandan geriye dönük binlerce akademik yayını arşivleyen OJS'nin geliştirici ekibi tüm bu verileri anlamlandırarak çeşitli çıkarımlarda bulunmak istiyormuş. Yurtdışından da kullanıcıları bulunan OJS projesi hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Webrazzi üzerinde Open Journal Software gibi yerli üretim ve açık kaynak kütüphaneleri tanıtmaya devam edeceğiz. Sizin de böyle bir kütüphaneniz varsa bize [email protected] e-posta adresinden ulaşabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.