Giphy 72 milyon dolar yatırım aldı

İnternet aleminin en büyük GIF platformlarından Giphy, 72 milyon dolarlık yeni bir yatırım aldığını duyurdu. GIF platformu daha önce Şubat ayında 55 milyon dolarlık bir yatırım almıştı.  Bugüne dek aldığı yatırım miktarını 151 milyon dolarak kadar çıkartan New York merkezli girişim, değerlemesini ise 600 milyon dolara kadar çıkartmayı başardı.

Giphy'e gelen son 72 milyon dolarlık yatırım turunda Draper Fisher Jurvetson, Institutional Venture Partners ve China Media Capital da yatırımcılar arasında yer aldı.

Ücretsiz bir hizmet olarak sunulan Giphy'nin yaklaşık yüzde 80'lik bir aktivitesi, televizyon, film ve ünlüler dünyasından geliyor. Hali hazırda elle tutulur bir gelir modeli bulunmayan Giphy'nin CEO'su Alex Chung ise reklam konusunda önemli bir fırsat gördüğünü dile getiriyor. Ancak bu reklam operasyonunun şimdilik nasıl olacağı ve Giphy'nin gelir modelinin nasıl yerleşeceği henüz netlik kazanmış değil.

Giphy çok kısa süre önce kapatılacağı kesinleşen Vine'daki videolara da talip olduğunu belirtmişti. Kullanıcıların Vine'larını, GIF formatına çevirerek kullanabilmesini sağlayan bir araç geliştiren Giphy böylece Vine kullanıcılarının gönlünü çalmaya çalıştı. Kısa ve sürekli tekrar eden videolar tarafında Giphy'nin kütüphanesini genişletebilecek bu hamleyle birlikte bakalım batan gemi Vine'ın mallarını geri kazanabilecek mi?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.