Twitter, Vine'ı kapıyor

Uzun zamandır kendisinden beklenen gelir performansını gösteremeyen Twitter, nihayet aldığı küçülme kararı çerçevesinde kısa video paylaşım uygulaması Vine'ı kapatacağını açıkladı.

Altı saniyelik video klip yayımlayarak paylaşmaya imkan veren mobil uygulama, Vine'ın Medium sayfasında yapılan açıklamaya göre, izleyen aylarda yayından kaldırılacak. Kesin bir tarihin verilmediği açıklamada, kullanıcıların süreç hakkında sürekli bilgilendirileceği, mobil uygulamanın yayından kaldırılmasından sonra da web sitesinin bir süre servis vereceği, böylece daha önce yüklenmiş vine'ların izlenebileceği kaydedildi.

Dört yıl önce kullanıma açılan ve yakın geçmişte popüler yayıncılar için Twitter'da gelir paylaşımı modeli başlatılan Vine tarafında bugüne kadar gelir performansıyla ilgili rakamlar paylaşılmadı. Twitter, kapama kararının gerekçesini açıklamıyor, ancak mikroblog ağının beklenen büyüme ve gelir yaratma performansını gösterememesi sonucu aldığı yüzde 9'luk küçülme kararı çerçevesinde yeni abone toplayamayan Vine'ı da gözden çıkarmış olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Twitter Vine'ı 2012'deki resmi lansmanından hemen önce satın almıştı. Platform hızla popülerleştiği ilk yıllarda 200 milyon aktif kullanıcı rakamını bile görmüş, ancak daha sonra özellikle Snapchat ve Instagram rekabetiyle başa çıkamayarak, gittikçe gözden düşmüştü. Twitter da ilgisini kısa video formatından canlı yayına kaydırarak Periscope'a odaklanmaya başlamıştı.

Twitter'ın küçülme sürecinde, Vine çalışanlarının büyük kısmı da dahil, 300'e yakın çalışanı işten çıkarması bekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.