Amazon Web Services, bulut altyapısı pazarında yüzde 45 payla açık ara önde

Amazon Web Services, bulut altyapısı pazarında yüzde 45 payla açık ara önde

Bulut servisleri son dönemde Google'dan Microsoft'a teknoloji devlerine gittikçe daha fazla kazandıran bir iş kolu haline geldi. Geçtiğimiz hafta mali çeyrek sonuçlarını açıklayan Google'ın reklamlardan sonra en çok gelir yaratan işi haline gelen bulut servisleri şirkete son çeyrekte 2.4 milyar dolar kazandırdı ve yıllık yüzde 39 artışla tüm gelir kalemleri içinde en hızlı büyümeyi sağlayan segment oldu. Diğer teknoloji devleri için de hızla büyümeyi sürdüren bu alanın lideri, Amazon Web Services rakiplerinin açık ara önünde.

Araştırma şirketi Synergy'nin çeyrek raporuna göre, AWS'in küresel açık bulut altyapısı servisleri, Infrastracture as a Service (IaaS) pazarında gelirlerin yüzde 45'ini tek başına alıyor. Onu Microsoft, Google ve IBM takip ediyor ancak AWS'in gelirleri bu şirketlerin gelirleri toplamınının iki katından fazla. Buna karşın rakiplerin hızlı büyümesine dikkat çekiyor rapor.

aws-pazar

Söz konusu Platform as a Service (PaaS) olduğunda daha güçlü bir rekabetle karşılaşsa da AWS bu pazarda da lider konumda. Şirketin gelirleri tek başına Salesforce, Microsoft ve IBM'in toplamına neredeyse eşit. Private yani özel bulut servislerinde lider IBM, onu Amazon, Rackspace ve NTT takip ediyor.

Dünya çapında bulut pazarının yarısından fazlasını Amazon, Microsoft, IBM ve Google elinde tutuyor. Şirketlerin tümü pazar paylarını arttırmaya devam ediyor. Listelenen tüm servislerle birlikte bulut pazarından sağlanan gelirlerin yıllık 8 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştığı ve yüzde 50 büyüdüğü tahmin ediliyor. Açık IaaS pazarın bugün en büyük segmenti olsa da, PaaS, veritabanı, IoT ve analitik gibi alt segmentler sayesinde yıllık yüzde 100'ü geçen büyüme hızıyla, pazarın büyüme şampiyonu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.