Wix ve WordPress arasındaki kod hırsızlığı tartışması tatlıya bağlandı mı?
Arama
Dijital

Wix ve WordPress arasındaki kod hırsızlığı tartışması tatlıya bağlandı mı?

wix-wordpressGeçtiğimiz günlerde WordPress‘in yaratıcılarından Matt Mullenweg kendi kişisel blogunda kaleme aldığı bir yazıyla Wix’i yerden yere vurdu. İncelemek üzere Wix’in mobil uygulamasını indirdiğini ve kodlara göz attığını söyleyen Mullenweg, “bir dejavu yaşadığını” yazdı. Bu inceleme esnasında kodların tıpkı WordPress kodları gibi yazıldığını gören Mullenweg, Wix’i hırsızlıkla suçladı.

WordPress açık kaynak kodlu bir yazılım olmasına rağmen, bu kodların atıfta bulunularak ya da kaynak gösterilerek kullanılması ve gerekli izinlerin bu tarz durumlarda rıza ile yapılması gerekiyor. Kısacası yazılım açık kaynak kodlu ve ücretsiz de olsa da bir takım lisans hakları ile korunuyor. Bunun yanı sıra yazılı olmayan etik kurallar da devreye giriyor.

Mullenweg’in suçlamalarının ardından hemen ertesi gün bir yanıt veren Wix, ağır suçlamalar karşısında kendi resmi blogu üzerinden ve CEO’ları Avishai Arahami tarafından kaleme alınan bir açık mektup yayınladı. Bu yazılı açıklamada kendini savunan Arahami, WordPress ile bir savaş içinde bulunduklarını bilmediğini belirterek sözlerine başladı. Arahami, Wordpress’in açık kaynak kod kütüphanesinden kodları uygulamalarında kullandıklarını kabul ederken, bunun Wix’in WordPress’i kopyaladığı anlamına gelemeyeceğini ve açık kaynak kodunun konseptinin bu olduğuna inandığını dile getirdi. Avishai Arahami kaynak kodlarını memnuniyetle paylaşabileceklerini belirtirken, Wix bünyesinde 3 milyon satırdan fazla kod bulunduğunu belirterek kendini savundu.

Tartışmada haklı taraf kim bilinmez ama, WordPress ile Wix arasındaki gerginliğin patronların blogları üzerinden birbirleriyle kahve içmek için buluşma konusunda anlaşmalarıyla tatlıya bağlanmış gibi gözüküyor. Bir diğer senaryomuz ise tüm bu olay dizgisinin ve açık mektupların kurgulanmış bir şov olması yönünde.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (6)
 1. Ahmet dedi ki:

  wix’in vukuatı ilk değil daha önce grafiklerle ilgili buna benzer bir hırsızlıkla suçlanmıştı. wix ceosu arahami mektubunda birazda kabullenme içeren bir tavır sergilemiş wix için sıkıntılı bir süreç

 2. Erhan dedi ki:

  WordPress ve Wix’in bu konuyu daha fazla uzatacağını düşünmüyorum. İkisi de prestijli firmalar konuşarak anlaşacaktırlar.

 3. Seo Şefi dedi ki:

  Wix beklentinin çok altında kaldı. Üyelik oluşturmak ve kolaylık bakımından wordpress den çok geride.

  1. Vosvoscu dedi ki:

   Wix , wordpresse kafa tutarak zaten en büyük hatasını yaptı.

 4. Klasik dedi ki:

  Wix galiba daha fazla uzun soluklu olmayı başaramayacak

 5. Karbay dedi ki:

  Wix ile WordPress bir şekilde anlaşacaklardır, uzun vadede worpress alt yapısı tartışılmaz.

Bir Yorum Yazın