SaaS tabanlı yerli e-learning yönetim sistemi Vedubox, 25 bin kullanıcıya ulaştı

SaaS tabanlı yerli e-learning yönetim sistemi Vedubox, 25 bin kullanıcıya ulaştı

E-learning yönetim sistemlerinin bugün dünya çapında 5 milyar dolardan büyük bir pazar haline geldiği tahmin ediliyor. Hızla büyümeye devam eden pazarın büyüklüğünün 2021'de 15.7 milyar doları geçmesi bekleniyor. Blackboard bu pazarın bugün en iyi bilinen oyuncularından biri olsa da yenilikçi girişimler için hala çok sayıda fırsat var.  Türkiye'de kurulan Vedubox, sunduğu SaaS tabanlı e-learning yönetim sistemiyle Blackboard'un en iddialı yerli rakiplerinden biri olmaya aday.

Virtual Education Box'ın kısaltması Vedubox, LMS (Learning Management System) hizmeti sağlayıcısı girişim olaak Ekim 2014'te kuruldu.  Herhangi bir kurum ya da kişinin, kendi logosu ve kurumsal kimliğiyle e-öğrenme platformu oluşturmasını sağlayan Vedubox, pazardaki LMS'lerin büyük çoğunluğundan farklı olarak bulut entegre SaaS tabanlı bir servis sunuyor. Vedubox, Microsoft, Google, Amazon gibi teknoloji devlerinin bulut servislerini kullanıyor.

k-12, kurs-online kurs, üniversite ve şirketler olmak üzere 4 farklı hedef kitlesi tanımlayan Vedubox, üniversiteler, şirketler, bağımsız eğitmenler, webinarlar, sınavlar ve online konferanslara yönelik özelleştirilmiş paketler sunuyor. Servisin yönetici, eğitim sorumlusu ve öğrenci olmak üzere üç farklı kullanıcı arayüzü var. Vedubox'ın arayüzünden kullanıcı deneyimine günün trendlerini takip etmesi yaygınlıkla kullanılmasını kolaylaştırıyor. B2B satılan Vedubox'ın bizimle paylaştığı bilgiye göre servisi, firmalar ve diğer kurumlar aracılığıyla bugüne kadar 25 bin kullanıcıya ulaştı.

vedubox-tur

2014 Ekim'de etgi Grup'un bir markası olarak lanse edilen Vedubox, Bilgin Yazar, Cihat Yazar ve Aytekin Yalız'ın ortak projesi. Öncelikle ekibiyle dikkat çeken girişimin bugün CEO'su olarak görev yapan Bilgin Yazar, Silikon Vadisi başta olmak üzere Avrupa ve MENA bölgelerinde telekom ve IT projelerinde rol almış, aralarında Havelsan, Yüksel Holding ve Innova'nın olduğu kurumsal şirketlerde çalışmış. İngiliz vatandaşı olan ve Londra'da yaşayan Aytekin Yalız Bilkent Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nden 2004'te mezun olduktan sonra, Innova, Standard Bank, Universal Music, Deliotte gibi kurumlarda çalışmış ve bugün Vedubox'ın  CTO'su olarak görev yapıyor. Bilkent Üniversitesi İşletme Bilgi Yönetimi son sınıf öğrencisi olan Cihat Yazar ise Vedubox'ın iş geliştirmeden sorumlu genel müdür yardımcısı.

Ekibin iki yıllık bir sürede küresel hedefli bir girişim olarak geliştirdiği Vedubox'ın hedefi 2020 yılına kadar, İngiltere ve Amerika'da ofisleri bulunan Orta Doğu ve Kuzey Afrika'da LMS pazarının önde gelen oyuncularından biri haline gelmek. Bunun için önce Türkiye de e-nocta, advancity, ,infinity gibi LMS şirketleriyle rekabet eden Vedubox, rakiplerinden yeni teknoloji trendlerine uyumlu bir servis sunmasıyla ayrışıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.