Whatsapp'e Avrupa Birliği'nden uyarı

Whatsapp'e Avrupa Birliği'nden uyarı

Avrupa Birliği gizlilik birimi yöneticileri, Whatsapp’i kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşmaması için uyardı. Buna sebep olarak da Whatsapp’in Ağustos ayında gerçekleşen gizlilik politikalarındaki değişim gösterildi.

Avrupa Birliği’ne üye 28 ülkenin veri koruma yetkilileri olarak bilinen Madde 29 Çalışma Grubu, Facebook’a verdiği talimatta, Whatsapp'in kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşması yönünde ciddi endişeleri olduğunu ve bu paylaşım politikasının kullanıcıların Whatsapp’e üye olurken kabul ettikleri kullanım koşulları ve gizlilik politikası içerisinde yer almadığını belirtti. Çalışma grubu Whatsapp’e konu ile ilgili gerekli tüm bilgilerin en kısa zamanda kendilerine aktarılmasını ve şirketin kullanıcı verisi paylaşımını uygun yasal koruma temin edilene kadar durdurmasını istedi.

Facebook, Whatsapp'i satın aldığında kişisel verileri toplamayacağı yönünde açıklama yapmıştı. Ancak, Ağustos ayında politikasında yaptığı değişiklikle birlikte Whatsapp artık telefon numaraları, profil isimleri, fotoğraflar ve daha fazlasını sahibi Facebook ile paylaşmaya başlamıştı. Bunun üzerine, ABD’de gizliliği korumaya yönelik çalışan grup EPIC, Federal Ticaret Komisyonu’na şikayette bulunmuş ve Almanya Facebook’a, Whatsapp kullanıcı verisini toplamaması yönünde talimat vermişti.

Madde 29 Çalışma Grubu, Yahoo’yu da 2014 yılında 500 milyon kullanıcı bilgisini çaldırması ve bu ayın başında kullanıcıların e-postalarını gizlice tarayarak elde ettiği bilgileri Amerikan istihbarat örgütleri ile paylaşması üzerine uyarmıştı. Çalışma grubu, Yahoo ve Whatsapp’in gizlilik yönündeki sorunlarını tartışmak üzere Kasım ayında toplanacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.