Yeni MacBook Pro'nun Türkiye fiyatları belli oldu
Etkinlikler

Yeni MacBook Pro'nun Türkiye fiyatları belli oldu

Apple bugün yeni Macbook Pro modellerini tanıttı ve elbette ki fiyat tarifesi de güncellendi. Yeni MacBook Pro'nun Apple Store Türkiye sayfasındaki fiyatlara göre Touch Bar ve Touch ID taşıyan yeni modeller 7 bin 199 TL'den başlıyor. Güncel yazılımları ve en üst seviye özellikleri istediğinizde ise tavan fiyat 18 bin TL'yi geçiyor.

Kısaca bahsetmek gerekirse, MacBook Pro'nun tuş takımının üstün kısmında yer alan Touch Bar tuş takımına oldukça farklı yetenekler kazandırırken, Touch ID parmak izi ile bilgisayar kilidini açmanızı sağlıyor.

Bugün tanıtılan ürünler arasında 2.0 GHz işlemcili 13 inçlik Touch Bar taşımayan yeni bir MacBook da var ve 5 bin 999 TL fiyat etiketine sahip. Ancak Touch Bar özellikli bir MacBook Pro almak istediğinizde en az 7 bin 199 TL'yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Eğer 15 inçlik yeni MacBook Pro'da 2,7 GHz i7 işlemci, 2 TB SSD, 4 GB bellek ve Final Cut Pro X ve Logic Pro X'in son sürümlerini tercih ederseniz tavan fiyat 18.429 TL oluyor. Final Cut Pro X ve Logic Pro X'in yeni sürümlerini almam deseniz bile 17.099 TL gibi ikinci el bir araba parası ödemeniz gerekiyor. :)

Aşağıda temel fiyatlandırmaları görebilir. Apple Store sayfasında tercihlerinize göre değişen fiyatları görebilirsiniz.

yeni-macbook-pro-fiyatlari

Yorumlar (5)
 1. Savascanaltun Savascanaltun

  Böbreğimi sattım macbook pro mu aldım artık mutluyum.

 2. Yemliha Toker Yemliha Toker

  Apple bu fiyatlarla Türkiye'de yeri her zaman sınırlı olacak. Normalin çok çok üstü. Buda microsoft işletim sistemi kullananlara her zaman avantaj demek.

 3. Mete Denetim Mete Denetim

  Yine hiç şaşırmadım. Hele bizlerin bu ücretleri ödeyeceğini hiç düşünmüyorum. Apple pazarı kapatma mecburiyetini gitmeden, fiyatları indirmeyi düşürmeli biraz.

 4. Torrentler Torrentler

  On yedi bin nedir ya? Harbi Apple mağazaları yavaş yavaş kapatacak gibi duruyor. Kim alacak şu ürünü şu fiyata bizden, merak ediyorum.

  1. Escanmek Escanmek

   9 senedir işim gereği günde 10 saati aşkın süre bilgisayar başında iş üreten birisiyim ve bu görüşünüze katılmadığımı belirtebilirim. Öncelikle belirtilen 18.000 TL'ye alacağınız Macbook'ta 4 tb'lık SSD var ki, ciddi fiyat farkını bu parça yaratıyor. Bu kapasite çok özel kullanıcılara hitap eden, fiyat olarak da anormal bir sıçrama yaratan bir donanım. Standart 512 GB kapasiteye 4.800 TL gibi fiyat farkı bindiriyor tek başına. Zaten aklı selim kimse, özel ihtiyacı yoksa Apple'dan bir bilgisayar alırken girip bütün donanımı full'eyip almaz. Bunu "en iyisi olsun" kafasıyla yapmak sadece kendini bilmezliktir, görgüsüzlüktür. Apple'dan özellikle, bilgisayar seçerken İhtiyaç programına göre alırsınız. Yazıda belirtilen 18.000 TL, Apple'ın fiyat standardı değil. Yazıyı hazırlayanlar da sadece bilgilendirme amaçlı bu bilgiyi girmişler.

   Normal şartlarda profesyonel bir kullanıcının (özellikle modelleme, video edit ve veya müzikle uğraşan birisinin) ihtiyacı olan tavan 15 inç Macbook pro fiyatı 12.000 civarında seyrediyor. Bu özelliklerde alacağınız ortalama bir laptop'un fiyatı ise 8.000 civarında olur, ki alacağınız 8.000 TL'lik laptopun Windows'a bağımlı kalacağını da ele alırsanız kesinlikle aynı derecede optimize olmayacağını ve stabil çalışmayacağını söyleyebilirim. Yani bu koşullarda o kadar uçuk bir fiyattan bahsedilmediğini söyleyebilirim.

   Yanlış anlaşılmasın, Türkiye şartlarının ve para kazanmanın ne demek olduğunu ben de gayet iyi biliyorum ve 12.000 TL gibi bir fiyat kesinlikle ucuz bir fiyat değil. Bu fiyatların düşmesi ise hepimizin temennisi. Fakat ortada aldığınızı karşılayan uzun ömürlü bir cihaz söz konusu. Yani Apple birçok kullanıcının mesnetsiz şekilde iddia ettiği üzere havada karada tuttuğunu yolan bir firma kesinlikle değil.

   7200 TL'den başladığı belirtilen bu laptop'un en düşük modeli ortalama bir kullanıcıyı gayet tatmin edecektir örneğin. Yani 8000 TL'nın altına kolaylıkla inebilmekte. 4.500-5.000 civarında alacağınız bir laptopun daha yazılım ve donanım olarak kalitelisini 8.000 TL'ye almış olursunuz bu durumda da. Ve yıllara bağlı tecrübeme dayanarak, (son çıkan bu ürünü henüz kullanmadım ve umarım beni yanıltmaz fakat) alacağınız bilgisayarın sizi ağlatmayacağını temin edebilirim.

   Tabi dediğiniz gibi bu fiyat farkları maalesef Türkiye'de Apple satışlarını etkileyen ve etkileyecek de bir unsur. Fakat yine dediğiniz gibi eğer Apple bu tempoda giderken yakın bir gelecekte Türkiye pazarından çekilecek olursa inanın bundan daha zararlı çıkacak olan bizim kullanıcılarımız olur.