Qualcomm çip üreticisi NXP'yi 47 milyar dolara satın aldığını açıkladı

Qualcomm çip üreticisi NXP'yi 47 milyar dolara satın aldığını açıkladı

Özellikle akıllı telefonlar için ürettiği işlemcilerle isimini sıkça duyduğumuz Qualcomm, çip üreticisi NXP'yi tam 47 milyar dolara satın aldığını açıkladı. Qualcomm bu satın almayla hem kendisi hem de çip dünyası için bir rekora imza attı.

Merkezi Hollanda'nın Eindhoven kentinde bulunan NXP, daha çok otomotiv alanına yönelik çipler üreten bir şirket. Qualcomm ise akıllı telefon pazarının önde gelen işlemci üreticilerinden. Şirketin akıllı telefon pazarının yanında alternatif ve gelişen bir pazar olan otomobillere de ilgi gösterdiği ve bu satın almayı da bu amaçla yaptığı tahmin ediliyor.

Çip üreticisinin deneyimi yüksek

NXP'nin çip üreticisi olarak faaliyet alanları da oldukça fazla. NXP akıllı telefonlar için de farklı çipler üretiyor. Mesela NFC ödeme için çipler ve Apple'ın iPhone'u için hareket sensörü işlemcisi üretimi de NXP'nin deneyim ve referansları arasında bulunuyor.

2015 yılında 6.1 milyar dolar gelir elde eden NXP'nin 35'den fazla ülkede toplam 44 bin çalışanı bulunuyor. Qualcomm, NXP için ödemeyi tamamı nakit olarak ve hisse başına tam 110 dolar ödeyerek yapacak. Satın alma ile ilgili tüm detayların önümüzdeki yıl boyunca sürmesi ve anlaşmanın 2017 takvim yılının kapanışına doğru kapatılması bekleniyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.