Singapur'da sürücüsüz otobüsler yolcu taşımaya başlıyor
Teknoloji

Singapur'da sürücüsüz otobüsler yolcu taşımaya başlıyor

Sürücüsüz otomobillerin test için trafiğe çıktığı ülke sayı sayısı hızla artarken Singapur sürücüsüz otobüslerle iki farklı rotada yolcu taşıyacağını açıkladı.

Singapur'daki sürücüsüz otomobil çalışmaları 2013'ten bu yana devam ediyor. O tarihte küçük elektrikli servis araçlarıyla pilot çalışmalar yapan Nanyang Teknoloji Üniversitesi, şimdi Land Transport Authority işbirliğiyle elektrikli hibrid otobüslerle yolcu taşıyacak.

12 metrelik otobüsler

Bu rotaların biri 750 metre diğeriyse 2,1 kilometre kadar kısa ancak pilot çalışmaların ötesine geçilmiş olması sürücüsüz otomobillerin geleceği için kaydadeğer bir gelişme. Nanyang Teknoloji Üniversitesi Araştırma Birimi Başkan Yardımcısı Lam Khin Long, dünyada sürücüsüz otomobillere odaklanıldığını, sürücüsüz bir otobüsün ise trafik sıkışıklığını çözmek konusunda daha faydalı olacağını hatırlatıyor. Long'un bahsettiği söz konusu sürücüsüz otobüsler 12 metre uzunluğunda ve 80 yolcu taşıyabiliyor.

CleanTech Park ile Nanyang Teknoloji Üniversitesi arasındaki sürücüsüz otobüs seferlerinin yolunda gitmesi durumunda bu otobüslerin Singapur'da yaygınlaşmaya başlaması bekleniyor ama bunun için ne kadar süre gerektiği henüz bilinmiyor.

Bildiğiniz gibi ABD dışında İngiltere'de de sürücüsüz otomobillerin otoyol testlerine başlandı ve teknoloji üreticileri bu konuda ellerinden geldikçe hatasız ve hızlı olmak istiyor. Bu alandaki rekabetin oldukça çetin geçeceğine ise hiç şüphe yok.

Yorumlar (3)
 1. Hüseyin Hüseyin

  Singapur başka bir dünya ve Nanyang Teknoloji Üniversitesi de alanında Asya'nın ilk 3, dünyanın da en iyi 50 üniversitesi arasındadır. Milyar dolar bütçeli şirketlerin yarıştığı bu alanda işleyen prototiplerini çıkarmaları bir üniversite ekibi için bence büyük başarı. Devlet-sanayi-üniversite işbirliğine güzel bir örnek olmuşlar. Darısı ülkemizdeki parlak beyinlerin başına diyelim...

  1. Engin Engin

   +1

 2. Einstein01 Einstein01

  singapura en az 7-8 defa gittim.Teknolojide çok gelişmişler.Adamlar kafalarını bilime ve teknolojiye yoruyor.Çok büyük bir havalalanı var ve terminallerde aktarma yapmak için sürücüsüz trenlere biniyorsunuz .ıstediğiniz terminalde iniyorsunuz.Terminallerde otomatik duruyor ve her türlü akıllı sistemi gelişmiş.Fakat bu teknoloji Singapur için yeni değil.En az 10 sene önce başlamıştır.Ders alalım,ders...