Köylü ve doğa dostu platform Tarlam Var şehirlileri dikili ağaç sahibi yapıyor
Arama
Girişim

Köylü ve doğa dostu platform Tarlam Var şehirlileri dikili ağaç sahibi yapıyor

tarlamvar-logoGeçen hafta gerçekleşen Webrazzi Summit 2016 bünyesindeki Webrazzi Arena‘da lansmanını yapan Tarlam Var, köylü ve doğa dostu bir yaklaşımla beraber şehirli insanları dikili ağaç sahibi yapmak istiyor.

Köylülerin kullanmadığı tarım arazilerini kiralayan ve bu arazilerde yine köylüleri istihdam ederek tarım yapan Tarlam Var; dikili bir ağaç sahibi olmak isteyen kullanıcıları için ağaç dikerek 6 ayda bir ağacın fotoğrafını paylaşıyor, kullanıcının sahip olduğu pakete göre mahsülleri değerlendiriyor.

Şimdilik yalnızca ceviz ağacı diken Tarlam Var, kullanıcılarından 3 farklı paketten birini seçmelerini istiyor. Platform; ‘Dalından Ye Paketi‘ sahibi olan kullanıcılarına ağaç mahsülünün yarısını -ücretsiz kargoyla- gönderirken ‘Bağış Paketi‘ sahibi olan kullanıcılar ise diledikleri STK’ya yine ağaç mahsülünün yarısı kadar bağış yapabiliyor.

Platformun sahip olduğu üçüncü paket olan ‘Yatırım Paketi‘ ise Tarlam Var kurucularına göre piyasa faizinin üzerinde bir getiri vadediyor. Bu pakette de kullanıcılar ağaç mahsülünün yarısının satışından ortaya çıkan meblağa sahip oluyor. Her 3 pakette de Tarlam Var’ın gelir modeli mahsülün diğer yarısına sahip olmalarına dayanıyor.

tarlam-var-catalcam-koyu-2
Adana’nın Tufanbeyli İlçesi’nde bulunan Çatalçam Köyü’ndeki Tarlam Var platformuna ait bir tarla

Ata Cengiz ve İsmail Akçakoyun kurucu ortaklığında hayata geçen Tarlam Var platformunun tarlaları şu an için Adana’nın Tufanbeyi İlçesi sınırlarındaki Çatalcam Köyü’nde bulunuyor. Bu arada kurucu ortaklardan öğrendiğimize göre ceviz ağaçları 4 yaşından sonra mahsül vermeye başlıyor, 8 yaşında ise tam verime ulaşıyor. Verimli haldeki bir ceviz ağacı senelik 35-40 kg mahsül verebiliyor.

tarlam-var-ceviz-agaci
Tarlam Var platformunun mahsüllerinden bir kare

Tarlam Var platformu için kar amacı güden bir sosyal girişim tanımı yapabiliriz. Bizzat Ata Bey’in sözleriyle girişimin çıkış hikayesi şu şekilde anlatılabilir: “Farkettik ki, kullanılmayan çok fazla tarım arazisi var ve Dünya’nın en verimli 3. toprağında olmamıza rağmen efektif şekilde tarım yapamıyoruz, yapamadığımız için de köyden kente göç haddinden fazla. Projemizin vizyonu temelde bu sorunu çözmek ve çözerken binlerce insanı bu çözüme ortak etmek üzerine kurulu.

2 bine yakın ağaç diken Tarlam Var, 1 aileye istihdam sağlamış

Şu ana kadar 100 dekar alan üzerinde 1700 ağaç diken Tarlam Var, 1 aileye istihdam sağlamış. Bunun dışında kurucu ortaklardan öğrendiğimize göre platform 2017 sonunda 750 ağaca ulaşmak ve bünyesindeki STK sayısını da 15’e çıkartmak istiyormuş.

Diğer yandan Tarlam Var’ın dünyadaki benzerlerine bakacak olursak; Abraaj Capital gibi bir devin ilgisini çekmeyi başaran iGrow en yakın örnek gibi duruyor.

Tarlam Var ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Tarlam Var kurucu ortaklarından Ata Cengiz'in Webrazzi Arena'daki sunumundan
Tarlam Var kurucu ortaklarından Ata Cengiz’in Webrazzi Arena’daki sunumundan
Yorumları GösterYorumlar Gizle (20)
 1. Serkan Çağlayan dedi ki:

  900 Tl yatırıcaksın ve ilk paketi alıcaksın, sanal 15 yıl hizmet sağlayacaklar,

  tarlamvar.com domainin oluşturulma tarihi : 25.12.2015
  bitiş tarihi ise : 25.12.2016
  yani 61 gün sonra bitecek,

  madem bu kadar uzun soluklu bir işe giriştiniz, bari domain tarihini uzun tutsaydınız, bana hiç mantıklı gelmedi bu sistem.

  1. kemall dedi ki:

   Aynen, daha çok vurkaç gibi görünüyor. 900 TL sokağa atmak için yüksek bir rakam. Artı tarla kira. Tarla sahibi çık derse ağaçları alıp çıkacak mısınız?

   1. Ata dedi ki:

    Merhaba Kemal bey,
    Arazi sahipleri ile sözleşme imzalayıp, tapuya şerh ekletiyoruz. Dolayısıyla yasal olarak sözleşme bitimine kadar arazi kullanma hakkı tarlamvar’a ve paydaşlarına ait oluyor.
    Teşekkürler

  2. Ata Cengiz dedi ki:

   Merhabalar,
   Domain suresi ve diger detaylara dikkat ettiginiz icin cok tesekkurler. Bu fikrimizin ve girisimimizin ciddiye alindigini gosterir. Domain suresi hakkinda ise; bizler her acidan yeni bir girisimiz. 1 yildir projemiz uzerinde hem operasyonel hem fikirsel hem de yatirimsal olarak en uygun formati saglamak uzerine calisiyoruz. Ancak boyle ufak detaylar -ki sizin gibi dikkatli kisiler sayesinde fark ettigimiz- bizim icin ogrenilecek yeni ufuklar sagliyor. Biz fikrimize ve operasyonel gucumuze guveniyoruz. Bu acidan her turlu fikrinizi sitemiz uzerinden veya [email protected] adresine bekliyoruz.

   Cok tesekkurler

   1. Serkan Çağlayan dedi ki:

    Ciddiye aldığım falan yok, huyum kurusun, web sitelerinin önce domain sürelerine bakarım 🙂

    Size özel bir durum değil yani,

    Belli ki bir yatırım arayışı içindesiniz ama boş hayallere kapılmayın, 5 yıldan fazla süredir benzer konuların takibinde olan biri olarak söyleyebilirim ki işiniç çok zor.

 2. Furkan dedi ki:

  odungonder.com gibi birşey mi bu 🙂
  şaka bir yana bence summit te çıkmasaydı yayınlanmazdı bile burada,
  seneye var olacağı bile meçhul bir sistem.

  1. Ata Cengiz dedi ki:

   Merhabalar,
   Oncelikle boyle dusundugunuz icin cok uzgunuz. Akliniza takilan sizi boyle dusunmeye sevk eden sey nedir? Bize bunu anlama imkani sunarsaniz cok seviniriz.
   [email protected] veya [email protected] adreslerinden veya sitemiz uzerinden her turlu sorunuzu sorabilirsiniz.

 3. Uygun dedi ki:

  Güzel proje, tebrikler

  1. Ata dedi ki:

   Çok teşekkürler 🙂

 4. ayhanbaris dedi ki:

  çok idealist, tutması zor.

 5. Ahmet dedi ki:

  5 yıl takip edip, hiçbir şey yapamayıp ahkam kesenlere kulak asmayın. Olmayacak bir proje değil. Başarılar.

  1. Ata dedi ki:

   Teşekkürler Ahmet Bey 🙂

  2. Serkan Çağlayan dedi ki:

   Nerden biliyorsun bir şey yapılmadığını? 5 milyon değerleme ile 1,5 milyon tl yatırımı sen mi aldın?

 6. Cengiz dedi ki:

  Çok güzel proje. Başarılı olursunuz umarım.

  1. Ata dedi ki:

   Teşekkürler Cengiz Bey 🙂

 7. Ahmet dedi ki:

  öncelikle hayırlı olsun eleştiri yiğidin etini sıkılaştırır yeter ki takılı kalmayın ilk günki aşk ve şevkle girişiminiz için gece gündüz çalışın. Bugün iGrow endonezyo gibi bir ada coğrafyasında 2,200 çiftçiye 1,197 hektar alana 350 ton fıstık üretimine ulaştıysa siz bu kadar bereketli bir coğrafyada inşallah çok daha iyisini yaparsınız. Kentleşmenin, betonlaşmanın hat safhaya ulaştığı insanların doğadan uzaklaştığı günümüzde böyle işler görmek güzel. Hem insanlarımıza istidham sağlaması hemde endüstriyel tarımla birlikte ülke ekonomisine katkısını düşündüğümüzde ortaya iyi şeyler çıkacağını tahmin ediyorum. Tebrikler yolunuz açık olsun.

  1. Ata dedi ki:

   Çok teşekkür ederiz Ahmet Bey. Hedeflerimizi ve yapmak istediğimiz şeyleri çok güzel özetlemişsiniz, saolun 🙂

 8. Sabri Sami Toker dedi ki:

  Projeyi doğru dürüst anlamadan olumsuz yorum yazan mı, domain süresine bakıp şevk kırıcı yorumla moral bozan mı ararsın, bu nedir ya b.. atacağınıza daha iyi nasıl olabilir onun yorumunu yapın.

  İstikrar gerektiren mantıklı ve farklı bir proje, olumsuz yorumlar sizi yıldırmasın arkadaşlar. Başarılar dilerim.

  1. Hakan Bedir Kutlu dedi ki:

   ulak gibi bir girişimle ortaya çıkıyorsun ve yorumunda “b.. ” diye bir ibare kullanıyorsun, hiç yakışıyor mu sana, iyi cesaret sendeki de.

Bir Yorum Yazın