Görme engelliler için akıllı baston WeWALK, 24 saatte 140 bin TL destek topladı

Görme engelliler için akıllı baston WeWALK, 24 saatte 140 bin TL destek topladı

Turkcell ve YGA tarafından kurulan ve desteklenen kitlesel fonlama platformu Arıkovanı, akıllı baston WeWALK ile iddialı bir projeye daha ev sahipliği yapıyor.

WeWALK, görme engellilerin hayatını kolaylaştırma hedefiyle geliştirilen akılı bir baston. Engelsiz Hackathon etkinliğinde görme engelliler için akıllı gözlük tasarlamak isteyen girişimciler, beyin fırtınası yaparak akıllı bir baston fikrine geçiş yapmış. Ardından YGA'lı mühendis ekibiyle birlikte WeWALK'u hayata geçirmiş. Türkiye'nin önemli teknoloji üreticilerinden Vestel de ürünün üretim sürecinde deneyim ve bilgi birikimiyle aktif olarak rol almış.

Bildiğiniz gibi milyonlarca görme engelli yerdeki engelleri fark edebilmek için bir bastona ihtiyaç duyuyor. Akıllı baston WeWalk da yıllardır basit formatta kullanılan bu aleti oldukça yetenekli bir hale getiriyor. WeWALK, yerdeki engellerin yanısıra baş/gövde hizasındaki engelleleri (tabela, ağaç dalı vb.) de haber veriyor ve bluetooth ile kullanıcısının cep telefonunu kontrol etmesine imkan tanıyor. Ayrıca kapalı alanlarda sesli sorgu ile istenilen mekana kolayca gidebilmeyi mümkün kılıyor.

Farklı mobil uygulamalarla zenginleştirilebilen WeWalk, aldığımız bilgilere göre ilk enterasyonu da Turkcell Hayal Ortağım uygulamasıyla yapacak.

24 saatte 140 bin TL destek topladı

İki yüz bin TL hedefle Arıkovanı'nda fonlamaya açılan WeWALK, Vestel ve Turkcell tarafından 'matchfunder' olarak destekleniyor. Yani her bir WeWALK alımında Vestel ve Turkcell de 1 adet WeWALK alarak projeye destek oluyor. Bu sayede WeWALK'un sadece 24 saat içerisinde topladığı destek 140 bin TL'yi aşmış. Ben bu yazıyı yazdığım sırada ise rakam 163 bin TL'ye ulaşmıştı ve hızla artmaya devam ediyordu.

wewalk-akilli-baston WeWALK'un gördüğü bu ilgi sanırım Türkiye için bir rekor niteliğinde. WeWALK'un teknolojik üretim ve sosyal sorumluluk açısından çok önemli bir proje olduğunu pekâla söylemek mümkün.

WeWALK projesine destek olmak isterseniz Arıkovanı proje sayfasını ziyaret edebilir 49TL’den başlayan desteklerle WeWalk’ın üretime geçmesi için katkıda bulunabilir veya 559TL’den başlayan desteklerle hem üretime geçmesini sağlayabilir, hem de bir WeWalk sahibi olabilirsiniz. Şu anda endüstriyel tasarım sürecinde olan WeWALK'ın tahmini sevkiyat tarihi ise Temmuz 2017.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.