Konum tabanlı veri analiği girişimi PlaceIQ , Alibaba ile stratejik ortak oldu

Konum tabanlı veri analiği girişimi PlaceIQ , Alibaba ile stratejik ortak oldu

Alibaba, borsaya açıldıktan sonra küresel bir girişim olma yolunda daha hızlı ilerliyor ve yeni yatırımlarla gündeme geliyor. Çinli e-ticaret girişimi bu kez ABD merkezli PlaceIQ adlı girişime 'stratejik' bir yatırıma/ortaklığa imza attı.

PlaceIQ, konum ve veri araştırmasına odaklanan bir girişim. Markaların çok kanallı pazarlama yöntemlerini tüketicilerin konum ve davranış bilgileriyle zenginleştiriyor. Yani web sitelerindeki gezinti takibini fiziksel dünyaya uyguluyor ve tüketicilerin ziyaret ettiği mağazalara dair veriler sunuyor. Keza evde hangi televizyon kanalının izlendiğine dair farklı bilgiler de sunabiliyor.

Yatırımın mali detayları açıklanmıyor ancak azınlık hissesi için bir yatırım yapıldığı belirtilmiş. 2014'te 15 milyon dolarlık C serisi yatırım al PlaceIQ'nun kurucusu ve CEO'su Duncan McCall, Alibaba'nın stratejik bir ortaklık yaptığının altını çiziyor. Alibaba'nın pazarlama, ürün tavsiyesi ve kapsamlı karar alma süreçlerinde PlaceIQ teknolojisinden faydalanabileceğini de ekliyor.

McCall, kendileri için iki temel değerin 'veri' ve 'teknoloji' olduğunu ve yeni bir coğrafyaya girmek istediklerinde pazar liderini bulup onlarla çalıştıklarını ifade ediyor. Yeni pazarlara benzer ortaklık anlaşmalarıyla girmek istediklerini de söylüyor. Dolayısıyla şu anda New York, San Francisco ve Chicago'da ofisleri bulunan girişimin bundan sonra Alibaba ile Çin'de büyüyeceğini söyleyebiliriz.

Hatırlarsanız geçen haftaki Webrazzi Online: Big Data konferansımızda biz de coğrafi verilerle büyük veri analizlerini birleştiren UrbanStat'ın kurucu ortağı Anıl Çelik'i ağırlamıştık. UrbanStat her ne kadar PlaceIQ ile aynı işi yapmasa da konuma bağlı verilerin önem kazanan bir dikey olduğunu gösteren bir girişim olduğunu söyleyebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.