Çöpe giden yemekleri geri kazandıran BuffetGo, 2017'de Türkiye'ye açılmak istiyor

Çöpe giden yemekleri geri kazandıran BuffetGo, 2017'de Türkiye'ye açılmak istiyor

Kontrolsüz tüketim alışkanlıklarımızla her yıl 1,2 milyon yiyeceği çöpe gönderdiğimiz bir dönemdeyiz ve neyseki bu kötü gidişe dur demek isteyen bir girişim de var; BuffetGo.

2014 yılında Finlandiya'da kurulan BuffetGo, çöpe giden yemekleri kurtarmak üzere hayata geçirilen bir girişim. Paylaşılan rakamlara göre dünyada her yıl üretilen yiyeceklerin 1/3'inin çöpe gidiyor ve bu miktar 2 milyar kişinin karnını doyurmasını sağlayabilir. BuffetGo da bu noktada devreye girerek çöpe atılacak yiyecekleri oldukça uygun fiyatlara taliplilerine ulaştırıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=jasN1bbh1iE

Girişimin kurucusu Emil Lolby, BuffetGo'nun yüzde 70-90 arasında fiyat avantajı sağladığını söylüyor. Yemek fiyatları da 2-6 dolar arasında değişiyor. Örneğin 20 dolarlık bir yemeği 3 dolara, 15 dolarlık bir yemeği 4 dolara alabiliyorsunuz. Üstelik yiyeceklerini bu şekilde temin edenler bir yönüyle (CO2 salınımı vs.) zararlı olan tüketim zincirini de kırmış oluyor. Ancak BuffetGo ile yemek almak isteyenlerin yemeğini gidip bizzat teslim alması gerekiyor.

Emil Lolby, en çok israfın kafeler, restoranlar ve oteller tarafından yapıldığını paylaşıyor. Örneğin Birleşik Krallık'ta çöpe giden yiyeceklerin yüzde 41'i restoran ve barlardan çıkıyor. ABD'de ise restoranlar toplam yiyecek israfının yüzde 15'ini oluşturuyor ki bunun maddi değeri 1,6 milyar doları buluyor.

buffet-go-artik-yemek

Finlandiya'dan Danimarka'ya, oradan da ABD'ye sıçrayan BuffetGo, bu soruna küresel anlamda el attığını gösteriyor. Ekim ayı sonunda 45 yeni merkezde hizmet vermeyi hedefleyen girişim, 2017 başında da Türkiye ve İspanya'ya adım atmak istiyor.

Eğer konuyla ilgileniyorsanız buffet-go.com adresini ziyaret edebilir, bu sürdürülebilirlik hareketine destek olabilirsiniz. Benzer bi uygulama olan Too Good To Go da Birleşik Krallık'ta aynı amaç uğruna çalışıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.