Samsung, Galaxy Note 7 satışlarını da durdurdu; kullanıcılardan cihazlarını kapatmalarını istedi
Teknoloji

Samsung, Galaxy Note 7 satışlarını da durdurdu; kullanıcılardan cihazlarını kapatmalarını istedi

Samsung'un Galaxy Note 7 krizinde ikinci dalga toplatma kararı artık resmi. Dün, cihazın üretimini durduracağı yönünde haberlerle gündeme gelen Samsung, konuyla ilgili resmi açıklamasında, Galaxy Note 7 satışlarını durdurduğunu ve kullanıcıların cihazlarını kapatıp, Galaxy Note 7 kullanmayı bırakmalarını istedi.

Samsung tarafından 11 Ekim'de yapılan yazılı açıklamada, değiştirilen Galaxy Note 7'lerle ilgili vakaların araştırılmaya başlandığı belirtiliyor. Buna göre Samsung, incelemeler devam ederken, tüketici güvenliğini önceliklendirerek, tüm telekom operatörleri ve perakende ortaklarıyla Galaxy Note 7 satışlarını durduruyor.

Samsung, orijinal ya da değişimi yapılmış tüm Galaxy Note 7 sahiplerinin cihazlarını kapatmaları gerektiğini de belirtiyor. Güney Koreli haber kaynaklarına göre Samsung, Galaxy Note 7'nin üretimini kalıcı olarak durdurup, markayı da rafa kaldıracak. Gerek Samsung gerek Güney Kore ekonomisi açısından riskli bir karar olsa da Samsung için Galaxy Note 7 krizinin maliyetinin halihazırda 2 milyar doları geçtiği tahmin ediliyor. Samsung'un Galaxy Note 7'yi çöpe atması durumunda bu maliyetin 17 milyar dolara çıkabileceği de notlar arasında. Krizin uzun vadeli etkisinin faturası çok daha ağır olabilir.

Yorumlar (3)
  1. Müşterilerin elinde patlamasındansa [ölüm, ağır/hafif yaralanma olabilir] yada insanların hayatını riske atmaktansa[uçakta, arabada, tehlikeli ve yanıcı maddelerin yanında patlarsa] toplatılması bence daha iyi bir karar. Günü kurtarmak veya karlılık/batma endişesiyle davranıpta risk alsa ve yukarıdaki senaryolardan biri olursa [samsung] olarak tüm markayı riske atmaktansa bence doğru bir karar. Yazıda markayı rafa kaldırma ibaresi geçmiş teorik olarak doğru olsa da kurum içinde modeli rafa kaldırma ibaresi daha doğru diye düşünüyorum.

  2. Yasin Yasin

    çok yazık oldu şahane bir telefondu yazık oldu

  3. Prekast Prekast

    Samsung için o kadar büyük bir itibar kaybı oldu ki bunun altından nasıl kalkacaklar cidden çok merak ediyorum. Artık insanlar Samsung cihaz alırken hep 2 kere düşünmek zorunda kalacaklar. "Acaba patlar mı?", "yangın çıkar mı?" diye sorgulayacaklar bu da Samsung'un satışlarına bariz şekilde olumsuz olarak etki edecektir.

    Google da bunu zamanında iyi fırsata çevirerek yüksek fiyatlı ürünlerini tanıtarak Samsung'dan boşalacağını düşündüğü yeri doldurmayı hedefliyor gibi geliyor bana. Haberlere bakılırsa Google diğer cihazlar için android de üretmeyecekmiş sanırım. Tekelleşmeye doğru gidiyor bu durum.