iyzico, Facebook Messenger üzerinden ödeme almayı sağlayan servisini tanıttı
Mobil

iyzico, Facebook Messenger üzerinden ödeme almayı sağlayan servisini tanıttı

Facebook'un Messenger bot'ları üzerinden ödeme kabul etmeye başlayacağı haberinin üzerinden çok geçmeden, iyzico tarafından hızlı bir entegrasyon geldi. Türkiye'nin önde gelen ödeme hizmetleri girişimlerinden biri olan iyzico, üye iş yerlerinin Facebook Messenger üzerinden ödeme almasını sağlayan yeni bir modül geliştirdiğini duyurdu.

iyzico'nun Bilgetech ile birlikte geliştirdiği yeni Facebook Messenger ödeme servisi, kullanıcıların Messenger aracılığıyla alışverişlerini uygulamadan ayrılmadan tamamlamalarını sağlıyor. Kullanıcılar, alışveriş yapmak istedikleri markanın Facebook sayfasına giderek, marka ile Messenger üzerinden konuşmaya başlıyorlar. Satın almak istekleri ürünü seçip, ödeme aşamasında, iyzico’nun PCI-DSS sertifikalı güvenlik önlemlerine sahip sistemine yönlenip ödemelerini birkaç tıklama ile yapabiliyorlar.

E-ticaret dünyası için yeni bir sayfa

iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu’ya göre “e-ticaret dünyası için yeni bir sayfa” niteliğindeki yenilik, “ödeme dünyası sistemleri için akıllı teknolojilerin hangi noktaya geldiğinin de önemli bir örneği".

iyzico'nun Facebook Messenger üzerinden ödeme alınmasını sağlayan servini Türkiye'de ilk kullanan marka ise Babil.com. Entegrasyon, Babil.com'un kitap satışları için Messenger'ı yeni bir kanal olarak eklemesini ve chat bot'unu daha etkin kullanmasını sağlıyor. Babil.com kurucusu ve CEO'su Mehmed Ali Çalışkan, konuyla ilgili açıklamasında “iyzico’nun bu öncü çözümüyle, sosyal medya ile entegrasyon kabiliyeti gittikçe artan e-ticaret deneyimini esas alan babil.com'un kullanıcıları sitenin fırsat ve önerilerine Facebook Messenger üzerinden hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabilecekler" diyor.

Yorumlar (3)
  1. Altyapısıyla ilgili sayısız şikayet yaşadık. Önce ana işimizi rayına sokabilseydiler keşke. Sektörde hala para bulamadıkları, paranın suyunu çektiği konuşuluyor. Umarım kötü bir sürprizle uyanmayiz bir sabah.

  2. iyzico pazara sonradan giren yerli girişimlerimizden olmasına rağmen çok çalışıyorlar gayret başarıyı da getiriyor tebrikler..

  3. Botu inceledim, ödeme anında kullanıcıyı yeni bir browser penceresinde ödeme sayfasına yönlendirdi. Dolayısı ile ödeme için uygulama dışına çıkmış oluyorsunuz. Bunun Facebook'un verdiği payment api ile alakası yok ancak haberde öyleymiş gibi yansıtılmış. Facebook sadece paypal ve stripe için destek veriyor.