360 derece fotoğraf özelliğini getiren sahibinden.com, 5 milyondan fazla aktif ilan yayınlıyor
Girişim

360 derece fotoğraf özelliğini getiren sahibinden.com, 5 milyondan fazla aktif ilan yayınlıyor

Türkiye'nin en büyük seri ilan sitesi sahibinden.com, büyümesini yeni uygulamalarla sürdürmeye devam ediyor. 2000 yılında Aksoy Group bünyesinde kurulan sahibinden.com, aldığımız bilgilere göre şu anda 5 milyondan fazla ilana ev sahipliği yapıyor ve 360* fotoğraf çözümüyle ilanları görsel açıdan daha zengin bir formatta sunuyor.

sahibinden.com, emlaktan iş makinelerine, vasıtadan özel derslere kadar 10 farklı kategoride ücretsiz ilan yayınlayan bir platform. Eylül ayı başında ilanlarına 360* fotoğraf çözümünü devreye alan girişim, bu özellikle emlak ve vasıta ilanlarına daha zengin görünüş sağlıyor. Bu sayede de kullanıcıların kararsızlığını daha hızlı aşmayı hedefliyor. (Bkz: ilgili ilan)

sahibinden-360-derece-ilan

1000'den fazla sunucu, 460 çalışan, 5 milyon ilan

Sahibinden.com'un Türkiye'nin en çok trafik çeken sitelerinden biri olduğu malum. Aldığımız bilgilere göre ise Mart 2016’da sahibinden.com'u 40,5 milyon aktif kullanıcı, 243 milyon ziyaret etmiş ve 7 milyar sayfa görüntülenmiş. Sahibinden.com'un bu trafik yükünü İstanbul ve Ankara’da bulunan 10 Gb/s erişim hızına sahip iki veri merkezi çekmiş ki bu veri merkezlerindeki toplam sunucu sayısı da 1000'in üzerinde.

16. yılında 460 çalışana işveren sahibinden.com, on binlerce ürün çeşidi için 5 milyondan fazla aktif ilan barındırıyor. İlk olarak 2014'te iPhone uygulamasına ilan ekleme özelliğini getiren ilan sitesi, artık iPhone ve Android uygulamalarıyla artık detaylı vasıta ilanı eklenmesine de imkan tanıyor.

Geçen yılın önemli yenilikleri

Hatırlatmak gerekirse geçen yıl 'geçici numara özelliği'ni devreye alan girişim, ilanlarda kişisel telefon numarası yerine sahibinden.com tarafından atanan 0850’li telefon numaraların kullanılmasını mümkün kılıyor.

Yine geçen yıl hayata geçirilen "sahibindex Emlak Endeksi" ise ülke genelinde tüm il, ilçe ve mahallelerdeki son 3 senelik emlak fiyat hareketleri ve güncel projeler analiz edip, emlak piyasasıyla ilgili detaylı bilgiler sunuyor. Bu endeksin geliştirilmesinde ODTÜ Uygulamalı Matematik Enstitüsü işbirliğinin katkısı olduğunu da 'girişim-üniversite işbirliği' bakımından eklemeden geçmeyelim.

Türkiye'nin en önemli .com şirketlerinden biri olan sahibinden.com'un yeniliklerini ve sıradışı rakamlarını paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (11)
 1. Cem Tan Cem Tan

  esnafa yaptıkları eziyeti herkes biliyor hiç şirin göstermeyin bu adamları dünyanın en buyuk dev şirketi alibaba.com bile müşterilerine bunların davrandıgı gibi davranmıyor ,, fiyat bu rakam bu isterseniz kapatabilirsniz şeklinde bir çok esnafa defalarca yuz çevirmiş bir firma, bir anda magaza fiyatlar nedense arttı sebebi nedir ? yüksek trafik degilmi türk halkı bunu hak etmiyor yıllarca ekmegini yediniz bu insnların bakınız tarih tekururden ibaret yeni biri gelene kadar kral hep gençtir .. türk haklına sahip çıkmassınız başkası çıkar bakar kalırsınız ,, eski sahibinden.com gitmiş karşımıza para düşkünü bir firma gelmiş , dünyanın en buyuk sitelerinde bunu göremessiniz gelin americada çinde bakın milletine insanına eziyet eden firma bulamassınız ,,, inşallah kısa zamanda aksoy yönetimi uyanır

 2. Çelik Çelikyaman Çelik Çelikyaman

  Bu arada Sahibinden.com'da hayvan satışı yasak...

 3. Bu numara özelliğini kendisine ilk götüren 3.parti bir firmadır! Sahibinden.com büyümek istiyorsa API özelliğini açsın. Vizyon meselesi bu işler.... Sonra 1 yıl önce kurulan firma gelir seni satın alır.

  1. Çağsan Çağsan

   Kimse api ye muhtaç değil çok çekmek isterseniz scrape edersiniz 5 satır kod ile.

 4. Salih Salih

  Ben en buyugum diyip abonelik ve reklam fiyatlarini uc katina cikarmak ve son donem yapilan butun "yeniliklerin" 1-2 yillik sitelerden arak olmasi. (Numara olayi emlakjet ten index olayi zingat tan). Yakinda sahibinden.com dan kapatma uyarisi alir ama yazayim yinede. www.ilanyorumu.com

 5. Cem Tan Cem Tan

  magaza fiyatları bir anda 100%300 artmış sebebi nedir neden bu esanafa yüklenme piskolojisi bu şımarma neyin nesi esnafa ister al ister alma deyip telefonda bagıran caal center gücü nereden alıyor

 6. eleştirilmesi doğru yolda olduğunu gösterir fiyatı pahalı olabilir lakin yaklaşık 10 yıl boyunca çok cüzi rakamlara çalıştılar ayrıca şu anda çevremde 1 ev/araba satışında 5 yıllık parasını çıkartanların olduğunu biliyoruz. Vatandaş'ın %95'i hala arabasını, evini, arsasını değerinde satabileceği tek yer olarak bu platformu görüyor türkiyede bu çapta bir girişimin olması gurur verici tebrikler..

 7. Ahmet Çakıl Ahmet Çakıl

  Malesef pek de başarılı işler yapıyorlar diyemem. 360 derece yerine 3dgezinti.com daki gibi sanal gerçeklik sunmaları daha iyi olurdu. Amerika'yı yeniden keşfe gerek yok.

 8. Mustafa Mustafa

  Sahibinden.com piyasadaki bilinirliği ve bunun getirdiği tekel düşüncesi nedeni ile fiyatlarını olağan dışı artırmıştır.. Bu esnaf açısından maalesef hiç iyi olmadı.. Aynı şeyi kiralarda düşünün; bütün daire sahipleri kiraları %300 artırsın o zaman görürüm ben kirada kalan kişileri.. Türkiye de maalesef bu tip zam oranlarının önüne geçen bir devlet/maliye yapısı yok.. Böyle bir açık oldukça insanların sırtına semeri vuran da çok olur. Devlet vatandaşını korumalı..

 9. Esnaf ve satıcılar için bazı olumsuzlukarı var ama alıcılar için kolaylık sağlayan bir firma.

 10. Ali Aslan Ali Aslan

  Fahiş fiyatların sebebi gayet açık. "Meydan bunların" rakibi yok! ister gel ister gelme. Keşfettiğim bir site var ki inşallah yatırım alır, büyür ve alternatif olur https://www.ilanlarabak.com ben bu siteyi kullanmaya başladım artık. Sahibinden.com işin suyunu çıkardı, hangi emlakçı veya oto galericisine sorsanız şikayet etmeyeni bulamazsınız. Fiyatlar astonomik resmen her işletmeye ortaklar. Meydan boş olunca böyle oluyor.