Sahibinden.com, ilan verenler için geçici numara servisini duyurdu
E-Ticaret

Sahibinden.com, ilan verenler için geçici numara servisini duyurdu

Sahibinden.com, kullanıcıların gerçek telefon numaralarını kullanmadan ilan verebilecekleri geçici numara servisini tanıttı.

Servis, sitede ilan vermek isteyen ancak kişisel telefon numarasını paylaşmak istemeyen kullanıcıların, sahibinden.com tarafından atanan geçici bir telefon numarasıyla alıcılarla iletişime geçmesini sağlıyor.

İlan vermek isteyen kullanıcılar geçici numara servisine iletişim bilgileri bölümünden erişiliyor. Bugüne kadar ilanda yalnızca numaranızın görünüp görünmeyeceğine karar verebildiğiniz bölümde "İlanda sahibinden.com geçici numara servisi kullanılsın" seçeneğinin eklendiğini görüyorsunuz.

Geçici numara servisini seçmeniz durumunda, sahibinden.com, ilanınızın iletişim bilgisi alanında,  "0850" ile başlayan gizlenmiş bir numara gösteriyor.

sahibinden geçici

İlanla ilgilenen alıcılar, iletişim bilgilerini görüntülemek için "numarayı göster" seçeneğini tıkladığında sahibinden.com, ilan verenler için beş dakikalığına geçerli olacak geçici bir numara atıyor. Bu numaraya gelen çağrıları ilan verenin telefonuna yönlendiren sahibinden.com, alıcılar için kalan süreyi ekranda gösteriyor.

sahibindencom numara gizle

Bu sürede ilan verenle iletişime geçememeniz durumunda, atanan geçici numara siliniyor ve yeniden numarayı göster seçeneğini tıklamanız gerekiyor. Sahibinden.com her arama için ayrı bir numara tanımlıyor. Gerçek numaranız sahibinden.com ile paylaşılıyor ancak ilanı gören alıcılar tarafından görülemiyor.

sahibinden geçici numara

Sahibinden.com geçici numara özelliği ilk etapta yalnızca emlak ilanı vermek isteyen bireysel kullanıcılara açık. Ücretsiz olarak sunulan servisin, kullanıcı geri dönüşlerine göre ilerleyen zamanlarda daha geniş kategorilere uyarlanması mümkün.

Kullanıcı bilgilerinin gizliliği gözetilerek yapılan yeniliğin telefon numarasını başta güvenlik olmak üzere birçok farklı nedenle paylaşmaktan çekinen ilan verenler tarafından olumlu karşılanacağını söyleyebiliriz.

Yorumlar (16)
 1. Ahmet Ahmet

  Her arama için parada kazanılacak tabi iyi fikir

  1. Sokaksatısı Sokaksatısı

   O kazanacak ama sadece o kazanmayacak HRC Telekom da kazanacak.

   Sahibinden.com 0850 ‘li Numaralarını benim duyduğuma göre HRC Telekom ‘dan almış.

   https://www.hrctelekom.com

   1. Arda Altay Arda Altay

    Ben superonline fiber kullanıyorum benim evdeki telefon hattım da 0850.

 2. Yakin zamanda calinan PS4 cihazimla ilgili bir mail aldim. Kullanici cihazi resetlemek icin sifreye ihtiyacini oldugunu satigimi iddia ettigi cihaza ait bilgileri istedi. Cihazin calinti oldugunu belirttim. Karsimdaki sahis cihazi Sahibinden.com uzerinden satin almis oldugunu soyledi.

  Ilan satis tamamlandigi icin ben detaylari goremiyorum. Satin alan kisi ile iletisime gectigimde telefonunda konusma mesajlarini gosterdi ve bu sirada o hesaptan ilan detayina ulasabildigimizi farkettik. Buradan saticiya ait bir telefon numarasi bulduk. Bu sekilde hirsizlara ulasildi ve diger cihazlarima ulastim.

  Bu surecte sahibinden.com'a gereken sekilde bildirildi ama bu konuda herhangi bir yaptirim yapilip yapilmadigini ogrenemedik. Sadece savcilik karari ile gelen ihbarlarda yardimci olabiliriz dediler. Kisisel bilgilerin guvenligi konusundaki cozumleri guzel ama bahsettigim gibi adli olaylarda da hizli cozumler bulmalarini rica ediyoruz. Sonradan hic kimse arayip da konunun detayini ve/veya devamini sormadi. Ayni kisi ya da ayni hesap baska insanlari da site uzerinden dolandirmaya devam ediyor olabilir.

 3. verilen linkten sahibinden.com'a ulastim ve soyle bir yazi var 'Bu numarayı aradğınızda mevcut paketiniz üzerinden ücretlendirilirsiniz.' bu cumledeki ozensizlik cok guzel tesekkur ederiz. "aradğınızda" derken ne demek istediniz acaba?

  1. Yani 0850 'li numarayı aradığınız zaman normal tarifenizden ücretlendirileceksiniz demek istemiş, yani ücretsiz her yöne aramanız varsa ondan düşülecek.

   1. Deniz Deniz

    Arkadaş onu kastetmemiş yalnız. Arkadaşın söylemek istediği şey, kelimedeki hata. Evet bende katılıyorum. Eğer sahibinden.com'un geçiçi numara ile ilgili sayfasına girerseniz, sayfanın alt kısımlarına doğru böyle bir yazı var. Hayır yani normal bir proje böyle bir hata yapabilir evet normaldir fakat sahibinden.com gibi bir markanın böyle bir hata yapması gerçekten çok üzücü. Her zaman savunmuşumdur; Türkiyede isim yapmış büyük projelerin türkçe diline gerçekten gereğinden fazla önem göstermeleri gerekiyor. Bu sadece sahibinden.com gibi büyük isimlerin yapması gereken bir şey de değil aslında, eğer birisi projesinin gerçekten iyi yerlere gelmesini istiyorsa, öncelikle projesini çıkardığı yerin diline özen göstermeli, ondan sonrada eğer dünyaya açılacaksa, açıldığı yerlerin diline özen göstermeli. Bu projenin kaliteli olduğunu gösterir. Sahibinden.com gerçekten çok büyük bir hata yapmış. Neyse.

 4. Mehmet Mehmet

  Oha! Bulutfon değil mi bu? ben dediydim bu satılır diye.

  1. Sahibinden.com numara ve santral hizmetini Bulutfon'dan almıyor. Geçici numara, CRM entegrasyonu vb işler Bulutfon'un BFXM ( https://github.com/bulutfon/documents/tree/master/BFXM ) özelliğiyle rahatlıkla yapılabilir.

 5. Bu taciz olaylarının ardından yemek sepeti nden de aynı hizmeti bekliyoruz. Nevzat Aydın duy sesimizi :)

 6. Tarkan Tarkan

  sahibinden sitesi çok yakında bunu da yüksek bir ücretle satmaya başlar. Ticari bir yer tabi para kazanacak ama büyüyen her site gibi bunlarda tekel olmaya başladı ve gittikçe aç gözlü davranmaya başladılar, üyelik paketlerine %500 e varan zam yapan bir site bunu uzun süre ücretsiz vermez ve dolandırıcıları engellemek ile pek ilgilenmez.

 7. Aristo-Z Aristo-Z

  Hırsızlar için de ideal. Rahatlıkla çalıntı mal satabılırler. Kapora dolandırıcıları da artık telefon klubesıyle ugrasmaz...Bu uygulamadaki amaç, insanların montanlı olmayan eşyalarını satarken prestijlerinin düşeceği güdüsü ile ilan vermekten imtina etmesinin önüne geçmek ve bu konuda ihtisaslaşma yoluna giden küçük girişimlerin ve takas ekonomisine konu olan işlerin küçük işletmelere-girişimlere gitmesinin önüne geçmek amaçlanmaktadır. Diğer taraftan cep telefonu olmayan veya kadın olan satıcıların tacize ugramasını engellemek, onları da sisteme dahil etmek amaçlanmaktadır.

  Ama neticede yapılmak istenen "anonim satıcı olarak " satış yapmak.

  Gitti gidiyor kapışması için alakasız teori-strateji.

  Uygulanabılmesi için şu ankinin tam aksine işletmelere bu imkanı sağlamaları gerekir ki, bu da sahbindencom un varoluş sebebine aykırı...

  uzun suredir yok tamirci sitesi yok her sey var sitesi siteleri ile kıvranmakta... Bu da gösteriyor ki lokal - küçük girişimler pazardan pay almaya başlamışlar, ilan-satıcı kalitesini hızlı karar alarak, şikayetleri dikkate alarak yenlikçi-kaliteli çözümlerle sunuyorlar. Bu isimsiz kahramanlara tebrikler...

 8. Qazım Qazım

  bence güzel bir çalışma olmuş, sahibinden kullanıcı telefon numaralarını bot yardımıyla çekip satan arkadaşlar vardı. :)

 9. Sokaksatişi Sokaksatişi

  Arkadaşlar, https://www.hrctelekom.com/0850li-numara.aspx adresinde de göreceğiniz üzere bu hizmet bu telekom firması tarafından verilmekteymiş. Herkese duyurulur.

  1. Ömer Ömer

   Bence çok mantıklı bir proje olmuş.Bir çok zaman telefon numaramızı vermek istemiyoruz.Nedeni ise bayan numarası olduğu zaman sapıklık yapmak için bile arayan çıkıyor.

 10. Yavuz Yavuz

  sistem güzelde geri dönüş nasıl olacak peki..yada müsaid olmadığımızda mesela ben motorsiklet kullandığımda telefona cevap vermem pek zor.