El yapımı ürünlerin satıldığı pazaryeri Etsy, 100 milyon dolarlık halka arza hazırlanıyor
E-Ticaret

El yapımı ürünlerin satıldığı pazaryeri Etsy, 100 milyon dolarlık halka arza hazırlanıyor

El yapımı ürünlerin alışı ve satışı için bir pazaryeri olarak kullanılan ve el emeği göz nuru ürünleri üretenler için basitçe e-ticarete atılmanın bir yolu olan Etsy.com, halka arza hazırlanıyor.

ABD'de S-1 adlı halka arz belgelerini hazırlayan şirketin belgeleri yayınlamasının ardından şirketle ilgili bazı detay bilgiler de gün yüzüne çıkmış oldu.

100 milyon dolarlık bir halka arz hedefleyen Etsy'nin gelirlerinin yıllar içinde giderek yükseldiği açıkça görülüyor ve güzel bir tablo sergiliyor.

etsy-ekran-goruntusu

2012'de 74.60 milyon dolar, 2013'de 125 milyon dolar gelir elde eden şirket geçtiğimiz yıl ise gelirlerini 195.59 milyon dolara çıkarmayı başarmış. $ETSY adıyla halka arz edecek şirketin halka arz ile beklentisi ise 100 milyon dolar seviyesinde. Şirketin şu anda kasasında nakit 88 milyon dolar civarında bir varlık olması da Etsy'nin ne kadar güçlü olduğunun bir kanıtı.

Etsy'nin paylaştığı rakamlara göre şu anda Etsy'de 1.4 milyon satıcı profili bulunuyor. Etsy'deki aktif müşteri sayısı ise 19.8 milyon kişi. 2014 yılı sonu rakamlarına göre 685 çalışanı olan şirketin çalışanlarından yüzde 51'inin kadın çalışanlardan oluştuğu da bildirilmiş.

Şu anda Etsy'nin en büyük hissedarları yüzde 27 ve yüzde 15'lik hisseye sahip Accel ve Union Square Ventures. Etsy'nin halka arzda hedefine ulaşıp ulaşamayacağını yakın gelecekte öğrenmiş olacağız.

Yorumlar (4)
  1. Fevzi Fevzi

    Turkiye'deki muadili www.hanimevinden.com a goz atabilirsiniz.

  2. Tauslu Tauslu

    100 milyon dolarlık hisse satışı yapmaya çalışıyorlar ve bunun karşılığında %5 oranında bir hisse satmayı planlıyorlar. Yani şirket 2 Milyar dolara yakın bir değerlemeye sahip.

    İkincisi şirketin geliri 200 milyon dolar olsa da üzerinden 2 milyar dolar geçiyor (yani %10 komisyon alıyor), yani şirket değeri üzerinden geçen para x 1 gibi birşey (en azından bu değerden satmaya çalışıyorlar, alıcılar razı olursa!) .

  3. Bizde bu tarz onlarca proje muhakkak vardır. Olmaya da devam edecek ama hiçbiri ilerleyemeyecek hatta birçoğu tutulmadığı için kapatılacak. Çünkü bizim yatırımcılarımız hiçbir zaman girişimciliği savunmamıştır. Daha önce bir projemi Türk yatırımcılardan biri ile paylaştım biraz özetledim konuyu ve cevap vermelerini bekledim. Cevap şu şekilde "Proje güzel fakat bizim şirketimiz için fir fayda sağlayamaz bu nedenle destek veremiyoruz." Bu zihniyette devam ettikçe hak eden onlarca girişim çöpe gidecek . Türkiye proje çöplüğü oldu.

  4. Türkiye'de arkasında devlet veya büyük şirket desteği yoksa projeler ölü doğuyor malesef..

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri