Girişimcilere ücretsiz ofis imkanı sağlamak mümkün mü?
Genel

Girişimcilere ücretsiz ofis imkanı sağlamak mümkün mü?

Hızlandırma programları, kuluçka merkezleri veya ortak çalışma alanları girişimcilere ofis imkanı sunan seçenekler arasında sayılabilir. Lakin bu ofis imkanlarına kavuşmak için belli bir hisseyi veya ücreti gözden çıkarmak gerektiği de malum. Küresel CRM devi Salesforce ise girişimcilere tamamen bedelsiz bir ofis ortamı sağlamanın ilk örneğini sergiliyor.

San Francisco'nun en büyük teknoloji işvereni olan Salesforce'un kurduğu Saleceforce Incubator, girişimcilerin ücretsiz ve hisse paylaşımı yapmadan çalışabilecekleri bir ofis imkanı sunuyor.

salesforce-ofis-kulucka

Bu merkez şu anda 14 girişime ev sahipliği yapıyor ve girişimlere 5 ay boyunca ev sahipliği yapıyor. İçeri girebilmenin tek kriteriyse Salesforce uygulama geliştirme platformu üzerinde bulut tabanlı bir yazılım geliştirmek.

San Francisco'un SoMa semtinde yer alan ofis Salesforce'un bu hizmeti, Haziran ayında duyurduğu 50 milyon dolarlık fon ile beraber bu adımı atacağını da haber vermişti. NewYork Borsasına CRM sembolüyle kota olan şirketin halkla ilişkiler gibi 'Girişimle İlişkiler' diye bir birimi de bulunuyor ve bu pozisyonun liderliğini Ludo Ulrich yürütüyor.

salesforce-ofis-kulucka-3

Salesforce Incubator gibi örneklerin ABD'de çeşitli girişimler tarafından açılabileceğini düşünebiliriz. Türkiye'de bu tarz bir işi kimin yapabileceğini düşündüğümüzde ise yanıt bulmak pek kolay gözükmüyor...

Yorumlar (12)
 1. Keşke benzer çalışmaları Türkiyede de görsek...

 2. Adamın Biri Adamın Biri

  "Bir hizmet ücretsizse ürün sizsinizdir"

  Burada ücretsiz bir hizmet yok, adam seni kendi platformunu geliştirmek için ücretsiz kullanıyor. Sana kalsa sen scala ile standalone çalışan mühendislik uygulaması yazacaksın ama adam diyor ki "Benim ürünümü geliştiren projen varsa seni içeri alırım" E o da bişe tabi.

 3. Ayhanbaris Ayhanbaris

  İstanbulda Garanti Partners Girişim Üssü ücretsiz ofis ve daha birçok imkan veriyor

  1. Ona bakarsan neredeyse tüm kuluçka merkezleri bunu sağlıyor,

   Üstelik garanti partners yıllık cirosu 1 milyon liranın altındaki girişimlerle ilgilenmiyor.

 4. Aziz Ulak Aziz Ulak

  Türkiye'de benzeri bir yaklaşımı bir girişim sergileyemese de Microsoft gibi kendi hizmetlerini yaymaya çalışan devler mesela Azure kullanmaları karşılığında ücretsiz ofis imkanı sunabilirler fakat şu an halihazırda kuluçka merkezleri ile işbirliği içinde kendi ürünlerini kullandırmaya teşvik ettikleri için ekstra bu tür bir çabaya girmezler bence.

 5. Merhaba,

  Biz Başakşehir Belediyesi' nin de desteğini alarak Başakşehir Living Lab de bunu yapıyoruz aslında. Tanışmak isteyen herkesi ve Webrazzi' yi merkezimize bekleriz. Sevgi ve selamlar,

 6. Başakşehir Living Lab bu konuda girişimcilerden karşılık beklemeden ücretsiz kuluçka ofis imkanı ve hizmeti sunuyor.

 7. İzmit Belediyesi genç girişimciler merkezi de ücretsiz olarak (1 yıllığına) start-up desteği sunuyor. İkinci yılda çıkıp yenilere yer açma şartı var. Muhasebe masraflarına kadar karşılıyorlar.

 8. Üsküdar Fikir Sanat Merkezi, projeleri kurul tarafından kabul edilen girişimcelere hiçbir karşılık beklemeden çalışma alanı ve network imkanı sağlıyor. Bir araştırın derim.

 9. A Erkan A Erkan

  Tim - Teb girişim evi bu şekilde bir imkan sağlıyor 5,6 ay işimizi yaptık kimse bir şey istemedi çok da iyi insanlardı

 10. Sinan Sinan

  TİM-TEB Girişim Evleri 9 ilde bunu sağlıyor. İstanbul ve İzmirde Teknokentler dışında, Bursa, Denizli, Konya, Edirne, Mersin, Gaziantep'te ise teknokent içinde sağlıyor.

 11. Üsküdar Fikir Sanat Merkezi'nde girişimcilere ortak kullanım alanı, internet, çay ve kahve gibi imkanlar sunuluyor. Hem de bahsettiğiniz gibi hiçbir ücret alınmıyor. Ayrıca kuluçka merkezleri gibi hisse de talep edilmiyor. Tek şart bir girişimin veya girişim fikrinin olması...