ABD'de en popüler 10 mobil uygulamanın 8'i Google ve Facebook'a ait

ABD'de en popüler 10 mobil uygulamanın 8'i Google ve Facebook'a ait

Teknolojinin bizlere sürekli yeni ve daha iyi seçenekler sunduğu biliyoruz ancak zirveye çıktıkça çeşitlilik azalıyor. Statista'nın verilerine göre ABD'nin en popüler 10 mobil uygulamasının 8'i Google ve Facebook'a ait.

Statista'nın Temmuz 2016 verilerine göre ABD'nin en çok aktif kullanıcıya sahip uygulaması Facebook. 149,6 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip olan Facebook, yine 131,6 milyon aktif kullanıcıya sahip Messenger ile ikinci sıranın da sahibi. Facebook, 73,5 milyon aktif kullanıcıya sahip Instagram ile 9. sırada da karşımıza çıkıyor.

Google ise ilk 10'da 5 farklı uygulamaya sahip. 115,3 milyon aktif kullanıcıya sahip Youtube ile listeye 3. sıradan giren Google, 4. sıradaki Google Maps, 5. sıradaki Google Search, 6. sıradaki Google Play ve 7. sıradaki Gmail ile listede geniş bir yer tutuyor. Google uygulamaları içinde en altta kalan Gmail'in bile 80 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor.

mobil-uygulama

Yukarıda görebileceğiniz gibi ilk 10'a girmeyi başaran diğer iki uygulamanın biri 8. sıradaki Pandora Radio, diğeri ise 10. sıradaki Amazon Mobile. Dünyanın en popüler ikinci akıllı işletim sistemine sahip olan Apple ise ancak 11. sıradan listeye girebiliyor. Apple Music uygulaması 68 milyon aylık aktif kullanıcı tarafından kullanılırken, Apple Maps 60,96 milyon aktif kullanıcı ile 12. sırada yer alıyor.

Listenin devamında en genç uygulama olan Pokemon Go (54,4 milyon) 13. sırada, ABD'li gençlerin favori uygulaması Snapchat (54,1 milyon) 14. sırada, Pinterest ise 51,3 milyon aktif kullanıcıyla 15. sırada yer alıyor.

Özetle Google ve Facebook'un baskın gücü farklı uygulamalarla çok yönlü bir şekilde büyüyor ve bu hakimiyet önümüzdeki yıllarda da kolay kolay değişecek gibi durmuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.