Akıllı yaşam sistemi Bean, ilk ürünlerinin teslimine Aralık'ta başlıyor

Akıllı yaşam sistemi Bean, ilk ürünlerinin teslimine Aralık'ta başlıyor

Webrazzi Online konferanslarının ikinci bölümü Webrazzi Online: IoT'ye konuk olan Nesnelerin İnterneti odaklı girişimlerden Bean, 1 milyon TL yatırım aldığını duyurdu. Kurucusu Fatih Yücekaya'nın canlı yayında açıkladığı yatırım, sektör dışından bireysel bir yatırımcı tarafından yapılıyor. Yatırımla birlikte Bean'in üretim için düğmeye basması ve akıllı yaşam sisteminin dağıtımına başlaması planlanıyor.

2015'te KOSGEB desteğiyle YTÜ Teknopark Kuluçka Merkezi'nde, Fatih Yücekaya tarafından kurulan Bean, aydınlatma ve elektronik cihazların tak-çalıştır özellikli ürünlerle tek bir uygulama ya da web üzerinden kontrol edilmesini sağlıyor. Bean Akıllı Merkez, Bean Akıllı Priz ve Bean Akıllı Ampul Soketi olmakta üzere üç farklı donanım geliştiren Bean'in, akıllı ürünlerin yönetimini sağlayan sisteminin adı ise Bean Friends.

Henüz prototip halindeki akıllı yaşam sistemini ilk kez Arıkovanı'nda kitle fonlamaya açan Bean, burada 118 bin TL destek topladı. İlginç bir not girişimin buradaki destekçileri arasında Türkiye'nin tanınmış inşaat şirketlerinden Nef'in de bulunuyor olması. Fatih Yücekaya, Nef ile henüz ileri bir ortaklık için anlaşmaya varmadıklarını söylüyor ancak şirketin teknoloji sektörüne artan ilgisi düşünüldüğünde bu, ilerleyen dönemlerde mümkün olabilir.

Nef açısından değerlendirmeleri ise, şirketin destekliği yeni paylaşımlı ofis girişimi Habita ile ilgili 5 Ekim'de Nef Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erden Timur'un Arda Kutsal ile yapacağı özel röportajda öğreneceğiz. Bean Nef desteğinden sonra aldığını söylediği 1 milyon TL'lik destekle birlikte üretime başlayıp, ilk siparişlerini Aralık ayında teslim etmeyi planlıyor.

bean2

Bean'in akıllı yaşam sistemini öne çıkaran özelliklerden biri teknik açıdan ölçeklenmeye ve B2B çalışmaya uygun olması. Genel iletişim protokolleri için WiFi, ZigBee ve Bluetooth kullanan Bean, Bean ürünleri dışındaki diğer akıllı ürünlerle de bağlantı kurabiliyor. Fatih Yücekaya, Bean'e zaman içinde IFTTT, Amazon Alexa, Philips Hue, Nest gibi ürün ve servislerin entegrasyonunu ekleyeceklerini söylüyor. Ayrıca Apple MFI lisansı bulunan Bean'in, HomeKit ile uyumlu olması ve iOS 10 ile gelen Ev uygulamasıyla çalışması planlanıyor.

Bean'in B2B taraftaki genişlemesi ise Bean Friends platformunun üçüncü parti üreticilere açılmasını ön görüyor. Elektronik ürünlere sağladığı modül desteği ile bu ürünleri bağlantılı hale getiren Bean Friends üzerinden dört firma ile işbirliği yapılmış bugüne kadar.

Fatih, güvenlik ve verimlilik özellikleriyle öne çıkan Bean ürünlerini yurt içi ve yurt dışında distribütörler aracılığıyla satışa sunmayı planladıklarını söylüyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.