Elon Musk, Mars'ı kolonileştirme planını yarın açıklayacak

Elon Musk, Mars'ı kolonileştirme planını yarın açıklayacak

Elon Musk, uzunca bir süredir beklenen, Mars'ı önümüzdeki on yılda kolonileştirme planını sonunda açıklıyor. 27 Eylül'de Meksika'da düzenlenecek olan International Astronautical Congress'e konuşmacı olarak katılması beklenen Musk'ın, konuşması için seçtiği başlık: "İnsanı birden fazla gezegende yaşayabilen bir tür haline getirmek"...

Mars'ı kolonize etmek, Elon Musk'ın sıklıkla dile getirdiği konulardan biri, hatta 2002'de kurduğu SpaceX'in var oluş sebebi. İnsanlığın Dünya dışında hayatta kalamama sorununa odaklanan bir girişim kurduysanız, ağzınızdan çıkanların bazılarına uçuk kaçık geliyor olması neredeyse kaçınılmaz. Musk'ın yarın internetten canlı yayınlanacak konuşmasında muhtemelen oldukça ilginç anektodlar duyacağız.

Elon Musk'ın Gezegenlerarası Ulaşım Sistemi (ITS) (eski adıyla Mars Kolonyal Taşıyıcısı, çünkü Musk, sistemin Mars'ın ötesine gidebileceğini  tespit ettiklerini söylüyor) olarak adlandırılan planıyla ilgili bildiklerimizin arasında planın iki temel parçadan oluştuğu var. Geçtiğimiz Aralık'ta GQ dergisine verdiği röportajda Musk, bu iki parçanın, BFR (Big Fucking Rocket) kod adlı bir itici roket ve BFS (Big Fucking Spaceship) kod adlı bir uzay gemisi olduğunu söylüyordu. Merak edenler için Musk, bu isimleri Doom adlı bir video oyunundan esinlenerek vermiş.

Bugüne kadar Kızıl Gezegen'e taşınan en fazla yükü  (100 insan ya da 100 tonluk kargo) taşıması planlanan roketin ölçek açısından da sınırları zorlaması gerekiyor. BFR, SpaceX'in 2009'den beri geliştirdiği ve 250 tonluk itiş kapasitesine sahip Raptor motoruyla güçlendiriliyor. Sıvı metan yakıtı kullanan Raptor'ın bu özelliği Mars'taki doğal kaynaklar (yüzeydeki buz ve havadaki karbondioksit) kullanılarak şarj edilmesini sağlayabilir. Roketin, SpaceX’in Falcon 9'u gibi tekrar kullanılabilir şekilde tasarlanması bekleniyor. Musk, bir yıl önce katıldığı Reddit AMA oturumunda, ITS'in yepyeni bir mimariye sahip olacağını söylemişti.

Elon Musk, SpaceX'in Mars'a insansız roketlerini gönderme planını bu yıl açıklamıştı. 2018'te başlayacak olan Red Dragon misyonlarıyla Mars'a Dragon Version 2 kapsüllerini göndermeye hazırlanan SpaceX, bu görevi Dünya ve Mars'ın birbirine en çok yaklaştığı her 26 ayda bir tekrarlayacak. Bu şekilde bir kargo rotası oluşturacak olan SpaceX, insanlı ilk uçuşu içinse 2024 tarihini belirlemişti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.