x

SpaceX, Mars’a ilk uzay aracını 2018’de gönderecek

12 milyar dolar

2002 yılında kurulduğunda misyonun Mars’a insan taşınmasını mümkün ve uygun fiyatlı hale getirmek olarak açıklayan SpaceX bugün programına dair önemli bir bilgi paylaştı. Şirket Mars’a ilk uzay aracını 2018 yılında göndermeyi planlıyor.

SpaceX’in kurucusu Elon Musk Twitter’dan yaptığı açıklamada Red Dragon 2 isimli uzay araçlarının güneş sisteminde yer alan herhangi bir yere gidebilmek üzere tasarlandığını söylerken ayrıca 2018 yılında Mars’a planlanan ilk uçuşun test olacağını belirtti. Red Dragon ismi verilen program çerçevesinde Mars’a insan taşınması alanında çalışmalar yapan şirket önemli bir kilometre taşını 2018 yılında tamamlayı hedefliyor.

SpaceX’in basın sözcüsü Emily Shanklin ise Reuters’a yaptığı açıklamada Eylül 2015’te düzenlenecek olan Uluslararası Uzay Kongresi’nde programlarına ilişkin detaylı bilgileri paylaşacaklarını belirtmiş. SpaceX’in 2018 yılı için düşündüğü planları gerçekleşirse şirket NASA’ya karşı çok önemli bir başarı kazanmış olacak.

Yorumlar (2)

 1. Şahıslar tarafından bu tarz abartılı işlere girişilmesini doğru bulmuyorum. Çok narsistçe davranışlar bunlar. Bir gün internetten zengin olursam uzay çalışmaları için ODTÜ’ye 100,000,000$ bağışlayacağım söz. Bak o zaman neler oluyor. 😉

  Cevapla
  • Düşündüm de 100 milyon az oldu. 250 milyon dolar yapalım biz şunu. Sağlık araştırmaları için 150 milyon da Hacettepe’ye bağışlasam bi 100 milyon dolarda Bilkent’in araştırma laboratuvarlarına atarım. Ölünce de kalan 500 milyon doları Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına bıraktım mı tamamdır bu iş. Hayattaki misyonumu yerine getirmiş olurum sanırım. Eğer artarsa kalanını da Afrika’daki albino çocuklara göndersinler. Yazık ya 🙁

   Ama önce 1,000,000,000$ kazanmam lazım tabi. Gerçekçi olmak gerekirse daha fazlası beni aşar. 😀

   Cevapla

Bir Cevap Yazın