Yahoo 500 milyondan fazla kullanıcısının şifresini 2014'te korsanlara kaptırdığını kabul etti

Yahoo 500 milyondan fazla kullanıcısının şifresini 2014'te korsanlara kaptırdığını kabul etti

Yahoo, 2014'te 'en az' 500 milyon kullanıcısının şifresinin bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildiğini resmen kabul etti. Şirketin 'bir devletin desteğiyle' olduğuna inandığını söylediği olay, siber dünyanın en büyük güvenlik skandalı ve tarihteki en büyük hacking olaylarından biri olarak tarihe geçti.

Yahoo hack olayının herhangi bir kredi kartı verisi içermediğini, Yahoo hesaplarının kullanıcı adı ve şifrelerinin sızdığı belirtti. Açıklamada saldırının devlet destekli olarak gerçekleştirildiğine inandıkları dile getirildi. Yahoo herhangi bir saldırı adresi göstermezken, saldırının ABD dışında bir ülkenin desteğiyle gerçekleştirilebilmiş olacağını da ima etti.

Yaz başında Yahoo'nun 200 milyon kullanıcısının verisi satılığa çıkartılmıştı. Ancak bu saldırının tahmin edildiğinden daha büyük olduğu ortaya çıktı. "Peace" adlı hacker/hacker grubu tarafından satılığa çıkartılan veriler, grubun ilk hack icraati değil. Aynı kişi ya da grup daha önce LinkedIn ve MySpace'in kullanıcı verilerini de hacklemiş ve internete sızdırmıştı.

Temmuz ayının sonunda Verizon, Yahoo'yu 4.8 milyar dolara satın aldı. Bu devasa hack skandalının satın almayı etkilemeyeceği düşünülse de Verizon'ın bu durum ve gelirlerin azalması karşısında oldukça dertlenmesi olası.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.