İkinci el pazar yeri Gardrops, Sina Afra ve Hakan Baş'ın katılımıyla 1 milyon TL yatırıma ulaştı
E-Ticaret

İkinci el pazar yeri Gardrops, Sina Afra ve Hakan Baş'ın katılımıyla 1 milyon TL yatırıma ulaştı

İkinci el giysiler için mobil öncelikli pazar yeri Gardrops, ikinci yatırım turunu kapattı. Sina Afra ve Hakan Baş'ın katıldığı yatırım turuyla birlikte Gardrops'un bugüne kadar aldığı toplam yatırım miktarı 1 milyon TL'ye ulaştı.

Yeni nesil ikinci el giysiler için pazar yeri Gardrops, Zeynep Zenel ve Ertuğrul Özpolat'ın ortak girişimi olarak bundan 15 ay önce faaliyete başladı. İlk etapta web sitesine öncelik veren Gardrops'un asıl ivmelenmesi ise bu yılın başında yayınladığı mobil uygulamasıyla sağlandı. Girişimin bizimle paylaştığı verilere göre, bugün 700 bin kullanıcısı olan Gardrops üzerinden aylık 15 bin işlem gerçekleşiyor.

gardrops

Bugün ikinci el moda dikeyinde bir mobil pazar yeri uygulaması haline gelen Gardrops üzerinden artık giyinmediğiniz kıyafetleri birkaç adımda satışa çıkarabiliyorsunuz. Gardrops'ta ürün listeleme için ücret ödemeniz gerekmiyor; listeyebileceğiniz ürün sayısında, Gardrops konseptine uygun olduğu sürece, bir üst sınır yok. Girişimin verilerine göre, Gardrops pazar yerine her gün 200 bin TL değerinde yeni ürün ekleniyor ve girişimin ulaştığı toplam envanter büyüklüğü 1.5 milyon adet. Gardrops'un geniş ürün yelpazesi yalnızca lüks değil, tüm ürün segmentlerinde satış yapmasına imkan veriyor. Gardrops, platformu üzerinden yapılan satışlardan yüzde 20 komisyon alarak gelir sağlıyor.

Keşif için markalar ve giysi kategorileriyle işinizi kolaylaştıran uygulama ünlü isimlerin gardıroplarını da kullanıcıya açıyor. Pınar Altuğ, Ece Vahapoğlu, Bensu Soral gibi ünlü isimlerin ikinci el ilanlarını görebileceğiniz Gardrops, bu satışlardan elde edilen gelirlerin tamamını yardım kuruluşlarına bağışlıyor.

Yatırımla birlikte Gardrops'un hedefi hızlı büyümesine devam etmek: Girişim, yıl sonuna kadar kadar bir milyon kullanıcı hedefliyor. Gerek listeleme gerek alışveriş uygulamalarıyla e-ticaret rekabetini yeniden şekillendiren mobil, Gardrops'un büyümesinde de kilit rol oynayacak. Bugün Gardrops satışlarının yüzde 85'i mobil üzerinden gerçekleşiyor.

Yorumlar (10)
 1. Hakan T. Hakan T.

  Peki ne kadar yatırım aldı?

 2. Daha önce 500 bin TL yazmışlardı. Şimdi 500 daha. Modacruz 2.5 M USD idi. Gardrops niye az değerleme ile yatırım aldı acaba?

 3. Mustafa Mustafa

  Veli selam, acaba ihtiyaç 500 olup da 2.5m usd bir şişrme rakam olabilir mi?

 4. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  2. El pazarı güçlendi. GG, N11 ve HB pazar'da vergi levhasız iş yapılmıyor ( gg de bir nebze ) diğerlerinde ise iğne satamazsınız.

  Eskiden evde ki botu, telefonu GG'de takır, tukur satıyordu insanlar ama şimdi sert mali uygulamalar var. 2.El deyip sıfır ürünler satıldığını gören devlet, burada iradesini çalıştırdı.

  Hal böyle olunca 2.el başlığı altında ürün satan site sayısı oldukça arttı ve instagram'da aslında bu n11, gg ve hb pazar'ın toplam cirosunun X10 katı cironun yapıldığı karlılığın %bir milyon olduğu bir pazar yeri haline geldi.

  Yani eticaret faylar değiştirerek evrilmeye devam ediyor.

 5. Fareli Köyün Kavalcısı Fareli Köyün Kavalcısı

  Senin giydiğini ben ,benim giydiğimi sen giyemezsin.Bu paralar sadece reklam için kullanılan paralar.Benim giydiğim mantarlı ayakkabıyı sen giy gör bakalım ne oluyor. Başka şeyler var bence altında bu paraların.Bu oluşumun fazla süreceğini inanmıyorum.

  Eskidendi o gg de 2.el ürün olayı herkes satış platformu olmaya başladı.Ödeme avantajları sağlamak olduğunu anladılar.Media mark bile GG ürün satıyorsa.Yakında çoğu market bu siteler üzerinden satış yapıcağını gösteriyor.

  Bizim millette birşey çok satıyorsa aynısından bir çok yapalım diyip aynısını kopyalıyorlar.Buda bir süre sonra etkisini kaybediyor ve sadece orjinali ayakta kalıyor.Son olarak bunlar şunu gösteriyor bize; Ya ilk olucaksın ya en iyi olucaksın fikrini daha önemli kılmamızı sağlıyor.(Bkz ixir.com,superonline,)

 6. websitesindeki footera load more yüzünden ulaşılamayan site. tebrikler.

 7. Can girişimlerde bu tür hatalar olabilir. Farkındalardır fakat daha önemli işler varsa önlerinde bununla yaşayalım bir süre daha diyor olabilirler. Siz sanıyor musunuz ki dünyada tüm girişimler mükemmel hatasız yazılımlarla çıkıyorlar. Lean Startup ' ı özümseyelim.

 8. Internet Insights Internet Insights

  Türkiye internet ve e-ticaret ekosisteminin klasik bir sendromu. Biri düzgün bir iş yapmaya başlayıp sesini duyurdu mu hemen herkes o işe balıklama atlıyor. Ya kardeşim senin mali gücün var mı, işi biliyor musun diye düşünmek yok. Pazar lideri Modacruz ayda 4-5 milyon TL ciro yaparken ayda 15 bin işlem yaptığı söylenen (ki sepet ortalama 80 TL olsa 1,2 MTL ciro eder ki bu kadar hızlı bir sürede komisyon da alarak bu ciroya ulaşılması imkansız ama zaten Markafoni 120 MTL ciro yaparken Sina Afra 200 MTL derdi, bunu da anlayabiliyoruz) Gardrops'u pazar liderliğine oynaması mümkün değil. Kazanan yine Google, Facebook ve diğer reklam mecraları olacaktır. Selamlar.

 9. Evet gençler, yine her zaman olduğu gibi herkese yatırım için "distruptive" işler yapmaları gerektiği aklını verenler, yine gidip ekmek fırınına yatırım yapmışlar. Olay bundan ibarettir, ama burası Türkiye, imamın dediğini değil yaptığını yapın :)

 10. Yumak Ergec Yumak Ergec

  Hayatımda gördüğüm en saçma uygulama