Hürriyet, yazılım geliştiriciler için API yayınladı
Teknoloji

Hürriyet, yazılım geliştiriciler için API yayınladı

 • Hürriyet, yazılım geliştiriciler için API ('Application Programming Interface') yayınladı.

hurriyet-logoHürriyet, yazılım geliştiriciler için API ('Application Programming Interface') yayınladı. Böylece haberler, köşe yazıları, haber içi fotoğraf galerileri, haber kategorileri ve yazarlar gibi gazetenin tüm içeriği API ile yazılım geliştiricilere sunulmaya başlandı. 'Hürriyet Geliştirici Platformu', developers.hurriyet.com.tr adresinde yer alıyor.

API kavramını bilmeyenler için; Hürriyet içeriğinin yazılım geliştiricilerin yazacağı kodlar ile konuşabilir hale geldiğini, artık dileyen herkesin Hürriyet içeriklerini kullanarak yeni uygulamalar geliştirebileceğini ya da halihazırdaki uygulamalarına Hürriyet içerikleri ekleyebileceğini söyleyebiliriz. Tahmin edilebileceği gibi RESTful tabanlı bir mimariyle hayata geçen Hürriyet API, şu an sadece GET metodu ile hizmet veriyor. Çeşitli istek sınırlarıları da bulunan API hakkında detaylı bilgiyi şirketin hazırladığı dokümantasyon sayfasında bulabilirsiniz. Dokümantasyon sayfasına ek olarak Hürriyet API ile ilgili demo sayfası da bulunuyor. Diğer yandan şirketten aldığımız bilgiye göre Hürriyet'in mobil kullanım oranı yüzde 70'lere kadar çıkmış. Hürriyet mobil uygulamalarının kullanım oranı ise yaklaşık 1 sene önce yüzde 2 seviyelerindeyken bugün yüzde 20'lere dayanmış.

1948'den günümüze kadar olan Hürriyet arşivi, API ile açığa çıkacak

Hürriyet'in kısa bir süre önce yayınladığı API ile ilgili olarak ilgi çekici taraflardan biri de 1948'den bu yana muazzam bir arşive sahip olan gazetenin, tüm bu arşivi API ile açığa çıkartmak istemesi. Tüm arşivini OCR'dan geçirerek metin olarak işlemek için çalışmalarına devam eden Hürriyet, üniversiteler, araştırmacılar ve yazılım geliştiriciler için bu arşivin adeta bir 'hazine' değerinde olduğuna inanıyor.

"Geliştiriler bizim içeriğimizi kullanarak tamamen farklı bir deneyim ile haber uygulamaları yapsınlar istiyoruz"

Hurriyet API

Konuyla ilgili olarak Hürriyet CTO'su Umut Gökbayrak ile konuştuğumuzda kendisi Hürriyet'in en değerli varlığının içeriği olduğunun altını çizerek şunları söyledi: "Türkiye'de çok sayıda iyi yazılım geliştirici var. Eğer onları motive edebilirsek, bizim içeriğimizi kullanarak tamamen farklı bir arayüz ve deneyim ile haber uygulamaları yapsınlar istiyoruz. Bugün nasıl App Store ve Google Play'de Twitter'ın onlarca istemcisi varsa ve bundan rahatsızlık duymuyorsa, Hürriyet'in de çok sayıda istemcisi ve uygulaması olsun istiyoruz. Hürriyet'in en değerli varlığı onun içeriği ve bu içeriği kullanarak bizim yaptığımızdan daha yaratıcı ve iyi uygulamalar yapan kişiler olduğunda biz de er ya da geç bu yeteneklerden istifade edeceğiz. Bunun bilincindeyiz."

Hürriyet'in API yayınlamasını oldukça değerli ve yenilikçi (en azından ülkemiz için) olarak değerlendirebiliriz. Umut Gökbayrak ile olan konuşmamızdan Hürriyet'in ilerleyen günlerde bu API ile geliştirilen uygulamaları ya da uygulama geliştiricileri bünyesine katmaya hazır olduğunu da söylemiş olalım. Son olarak; Hürriyet Geliştirici Platformu'nun Hürriyet Emlak ya da Hepsiburada gibi Hürriyet'e 'yakın' olan diğer şirketleri kapsamadığını ancak belki ilerleyen dönemde bu şirketlerden de benzer hamleler gelebileceğini ekleyelim. Hürriyet'in, Hürriyet'ten bile önce ilk olarak Webrazzi'de duyduğunuz bu yenilikçi hamlesi hakkındaki gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (30)
 1. Henüz denemedim fakat çok güzel olacağa benziyor, vakti zamanında paket siteler yaparken xml den falan çekerdik içerikleri, teşekkürler.

 2. diğer firmalarda örnek alırlar umarım, Emlak ve hepsiburada apilerini açarsa tadından yenmez. Tebrikler.

 3. Github ile login/register hata veriyor

  The+redirect_uri+MUST+match+the+registered+callback+URL+for+this+application

 4. Mcengiz Mcengiz

  Umut'un farkı Hürriyet'te hissedilmeye başladı. Tebrikler.

 5. Ahahaha :D Yine outsource edilmis. Iceride konfeksiyon iscisi mi calistiriyorlar acaba?

 6. Aybar Dumlu Aybar Dumlu

  Bayağı değişik bir şeyi www.kelimedenhabere.com sitesinde yaptım zaten :)

  1. Samet Çandar Samet Çandar

   Sitedeki haberleri RSS kullanarak mı çekiyorsunuz Aybar Bey?

   1. Aybar Dumlu Aybar Dumlu

    Evet RSS ile çekiyordum. Projeyi başıboş bıraktım fakat revize edeceğim.

 7. Standart Türk Projesi.

  Reklam - Haber - Show => 100%

  Yazılım Kalitesi => 0%

  Test => 0%

  Sonuç 0

  Anlayamadığım tek şey, bu kadar show yapmadan önce bari 1-2 gün test edin projenizi ! Yine hüsran !

 8. İşin üstadları yine konuşturmuş kalite kriterlerini.

  Biri demiş ki, yine mi outsource? Acaba hiç gateway nedir, API portal nedir duymuş mu? Önyüzü görmüş, hemen yaftayı yapıştırmış. Aslında sağlayıcının sitesine girip servisi araştırsa konuyu çözecek ama ne gerek var allasen! Koy otoriteni ortaya, altı dolu olmasa da olur maksat laf olsun.

  Biri demiş ki, test 0, kalite 0. Yahu adamlar kocaman "Beta" yazmışlar. Sitelerinde "ilerleyen dönemler geliştirmeye devam edeceğiz" demişler. Belli ki heyecanlarını geliştiricilerle erkenden paylaşıp, beraber büyümek istemişler. Tabii ki bu aşamada eksikler/hatalar olacaktır. Bize düşen bunları raporlayıp gelişmesine yardımcı olmak. Kullanım deneyimlerini paylaşıp ilerlemeye ortak olmak. Bunu idrak etmek, yapıcı olmak bu kadar zor mu gerçekten?

  Bir geliştirici olarak benim görüşlerim, developer portal olarak kullandıkları sağlayıcıyı gözden geçirmeleri. Modülleri çok sağlıklı çalışmıyor gibi duruyor. API key alırken de kimi zaman hatalar alıyoruz. SSO modülleri de özellikle Github seviyesinde hatalı.

  İçerik ve adres formatı gayet global ve doyurucu duruyor. İçeriğin özelleştirilmesi hususu uygulamanın, inhouse bir ürün olduğunu gösteriyor.

  Sorgu limitleri de gayet doyurucu, desteğiniz için teşekkürler.

  "Arama" fonksiyonu mutlaka eklenmeli.

  1. Yorumlar için öncelikle çok teşekkür ederim. Fırat Bey'in de belirttiği gibi API'mizi daha fazla sabredemeyip bir an önce developerlara sunmak istedik.

   Büyük bir şirket de olsanız, kaynaklarınız sınırsız değildir. Biz de bu işe daha fazla yatırım yapmadan önce bu API'yi insanlar gerçekten kullanacak mı, iyi bir şeyler üretilecek mi buna bakmak istedik. Pragmatik olması açısından da önce private API'larımızın önüne hazır bir yazılım olan Kong'u koyduk ve Gelato kullanarak da API frontend hazırladık.

   Eğer hayal ettiğimiz ilgiyi ve desteği yazılımcı ekosisteminden görebilirsek de bu işe daha fazla mesai harcayıp çok daha iyisini de yapmayı biz de çok istiyoruz. Sadece API değil, hatta her programlama dili için bir open source SDK yazıp Github hesabımızdan açmak istiyoruz.

   Bu esnada lütfen bizi eleştirmekten de çekinmeyin. Yapıcı olduğu sürece çok da mutlu oluyoruz. Yeter ki API'nin ilgi gördüğünü ve bir işe yaradığını bilelim.

   Bu işin arkasında milyonlarca dolarlık bir proje veya yazılımlar yok; sizin gibi bir kaç fedakar yazılımcının emeği ve vizyonu var sadece. İsimleri Selçuk, Ogün, Sinan ve daha niceleri. Onlar, uygulamalarının kullanıldığını görmek ve nihayetinde topluma faydalı olduklarını hissetmek istiyorlar, hepsi bu.

   Desteğiniz için de şimdiden teşekkür ederim.

  2. Bu zamana kadar acımasız eleştiriler olmadığı için bugün bu noktadayız. Hemen hemen her gün farklı bir sistemin API hizmeti çıkıyor (yurtdışı). Onlarda BETA ibaresini gözümüze sokuyor, ama en temel hizmetlerin hepsi adam akıllı çalışıyor. Çalışmak zorunda. Benim ifaden bu yöndeydi. Elbette klasik Türk mantığından uzak durup,

   -ben daha iyisini yaparım

   -olmamış

   -becerememişler vb yorumlardan ziyade, BETA kısmının biz geliştiriciler için temel özellikleri sorunsuz çalışması gerekmekte. Bunlarda çalışmıyorsa sert eleştiriler yapılmalı. Yapılmalı ki daha iyisine hep birlikte ulaşalım. Yoksa ülke olarak herhangi bir başarı, ekol yada sistem elde edemeyiz.

   Umarım yorumlarımızı bir saldırı değilde, daha iyiye ulaşabilmek için öneri olarak algılarlar.

   Teşekkürler.

   1. Github ile login olmak, API Portal/Explorer için kullandığımız hazır yazılım Gelato'nun bir özelliğidir. Burada belirtilen sorun için bir ticket açtık dün akşam ve bugün de hemen düzeltilmiş. Tekrar denerseniz artık bir sorun olmaması lazım.

    Yine de Gelato'yu tercih etmemiz çok iyi bir seçim olmamış sanırım. API key alırken de ara sıra hata veriyor. Onun ilgili de bir ticket açtık. Bir süre daha izleyelim, eğer sorun devam ederse başka bir yazılıma geçeriz veya muadilini kendimiz yaparız. Gelato'ya alternatif olarak önerileri olan varsa, paylaşırsa da sevinirim.

    Söylediğiniz gibi yorumları saldırı değil değerli bir öneri olarak alıyoruz. Yaşadığınız her türlü sorunu destek at hurriyet com tr mail adresine atarsanız en hızlı şekilde çözmeye gayret edeceğiz.

 9. Umut Gokbayram damgası

 10. Savaş Can Altun Savaş Can Altun

  Günde 500 request izni var peh :(

  1. İstemciniz her istek için bizim API'ye gelirse bu rate limit yeterli olmaz. Ama kendiniz sonuçları cache'ler de kullanırsanız yeterli olacaktır. Biz de zaten günde yaklaşık 400 - 500 tane içerik üretebiliyoruz.

   Eğer yine de daha fazla istek yapmanız gereken bir fikriniz varsa destek email adresimize sebebi ve uygulamanız hakkında bir açıklama gönderebilirseniz, yardımcı olmaya çalışalım.

 11. api explorer dan başka nasıl çalıştırcaz bunu yaptınız bari tam açında kullanalım :) haber yapıyonuz da olmayan birşeyi var ama elletmiyor hesabı :D

  1. API explorer fonksiyonaliteyi test edebilmeniz için sunulan bir hizmettir. Gerçekte yazdığınız uygulama arka planda https://api.hurriyet.com.tr 'ye isteklerini yapacak. Dokümantasyona göz atmanızı öneririz.

   1. İlk haberi duyduğumda incelediğim de dökümanda öyle bir bilgi yoktu api url, auth login vs... şimdi var ise bakacağım

 12. Gökhan Gökhan

  @Savaş Can Altun,

  Dökümantasyonda saniyede 5, saatte 500 gibi bir sınırdan bahsediliyor. Ben de response'taki header bilgisinden bunu teyid edebiliyorum. Kullanıcılara hatalı bilgi veriyorsunuz.

  @Sefa,

  API Key alarak explorer harici kendi uygulamanızdan da request atabiliyorsunuz. Hatta bir kaç geliştirici arkadaş örneklerini dahi yayınlamış. Bir API'nin nasıl kullanıldığına dair teknik bir eksiğiniz var sanıyorum.

  1. Savaş Can Altun Savaş Can Altun

   @Gökhan

   Benim yorumumdan sonra güncellenmiş saatte 500 değildi ben yorumu yaptığım zaman günlük 500 limit vardı üstteki diğer arkadaşın yorumuna bakarsan zaten anlayabilirsin.

  2. Api kullanımı ile ilgili teknik eksiğim yok sizin döküman eksiğiniz var bence... bu yorumumdan sonra geldiyse bilemem döküman sitede sadece ben girdiğimde api exploerer ile test edebiliyorduk dökümanda da sadece tanımlar ile ilgili bilgi vardı neyse tekrar bakayım :)

 13. Megavan Megavan

  Saatte 500. Günde 12,000 demek.

 14. Süper bir adım, tebrik ederim.

 15. Doğan Grubu bunu bir süre sonra ücretliye çevirir, internet sitenize DMCa bildirimleri göndertir, mahkemeye vermeye çalışır tehdit eder, uygulamaya entegre ettiniz diyelim uygulamanızdan pay ister vs vs. Doğan Grubu ile ilgili bir iş varsa 2 kere değil 1000 kere düşünün öyle kullanın. :)

  Burada bu işi ortaya çıkaran arkadaşlara lafım yok. Ellerine sağlık güzel adım. Lafım paragöz olan Doğan Grubu ile ilgili.

 16. Private apisini senelerdir kullanıyoruz zaten:D

 17. Okan Gültekin Okan Gültekin

  Hürriyet'e API key şoku! Milliyet 19 kupona API key verecekmiş.

 18. Ercan Atay Ercan Atay

  Merhaba zamanında bende XML ile android haber uygulaması yapmıştım. Fakat arama vs. gibi tam fonksiyonel değildi. Sorum şu; bu API ile yapılmış bir uygulama üzerinde kazanılan Admob gibi ücretlerden bugün veya yarın Hürriyet benden pay isteyecek midir?

  1. Bu konuyu bende merak ediyorum? Ona göre yaratıcı projeler üretilebilir.

 19. Gorenali Gorenali

  .NET için Wrapper'ını yazdım. Kod tasarımını daha iyi hale getirmek isteyen arkadaşlar bu linkten bakabilirler:

  https://github.com/aligoren/HurriyetNet