500 Startups’ın Türkiye fonu 500 Istanbul aktif hale geldi, 5 yatırım açıklandı
Yatırım

500 Startups’ın Türkiye fonu 500 Istanbul aktif hale geldi, 5 yatırım açıklandı

Geçtiğimiz Ekim ayında sizlere dünyaca ünlü erken aşama yatırım şirketi 500 Startups'ın Türkiye'ye açılacağını duyurmuştuk.

Aradan geçen bir sene içinde bazı yatırımlar (Carbon ve Skyfunnel) duyuran 500 Istanbul; bugün itibarıyla 15 milyon dolarlık fonuyla resmi olarak aktif hale geldi ve sitesinde portföyündeki 5 girişime yer verdi.

Terminolojiye göre fonunun yarısını 'kapayan' (yani hazır hale getiren) 500 Istanbul; 500istanbul.co adresinde ekip üyeleri ve bugüne kadar gerçekleştirdiği 5 yatırımı açıkladı. Sizlerle paylaştığımız Carbon ve Skyfunnel'a ek olarak Plum, Mall IQ ve MovieLala 500 Istanbul'un yatırım yaptığı ilk 5 girişim arasında bulunuyor.

500 Istanbul fonunun şu an Yönetici Ortak olarak Rina Onur, Ortak olarak Enis Hulli ve Danışman olarak -Silikon Vadisi'nde yaşayan- Erbil Karaman'dan oluştuğunu da söyleyelim. Bu arada 500 Istanbul'un ilk yatırım ortağı olan Erhan Erdoğan ise kendi girişimi için ekipten ayrılmış durumda.

500 Istanbul ortakları Rina Onur ve Enis Hulli
500 Istanbul ortakları Rina Onur ve Enis Hulli

Kısa vadede çok sayıda yeni yatırıma imza atmasını beklediğimiz 500 Istanbul'un portföyünde şimdilik yer alan 5 girişim ise şu şekilde: kişilerin harcamalarını analiz edip onları daha çok para biriktirmeye teşvik edebilen bir uygulama olan Plum, mağaza içi alışveriş deneyimini iyileştiren ve lokasyon bazlı teknolojisiyle daha fazla satış yapılmasına yardımcı olan Mall IQ, sizlere daha önce tanıttığımız gibi kişiselleştirilmiş ve sosyal sinema/film platformu olan MovieLaLa, Eren Bali'nin Udemy'den sonraki (sağlık) girişimi Carbon ve son olarak mobil uygulamalar için kullanıcı bağlılığını arttırmaya yarayan SaaS girişim Skyfunnel.

"Türkiye ve Silikon Vadisi arasında güzel bir köprü oluşturmayı hedefliyoruz"

500 Istanbul'un Yönetici Ortağı Rina Onur'a fonla ilgili gelecek hedeflerini de sorduk. Geçmişte Peak Games ve Hemen Kiralık gibi girişimlerden hatırlayabileceğimiz Onur, bize şunları söyledi: "500 Startups, 500 Istanbul fonu lansmanı öncesinde bile yaptığı Türkiye ve Türk ekip yatırımlarıyla çok başarılı sonuçlar elde etti. Udemy, Mobile Action, Koding bu yatırımların sadece birkaçı.

Türkiye'deki ilk San Francisco bazlı fon olmamızdan dolayı, Türkiye ve Silikon Vadisi ekosistemi arasında güzel bir köprü oluşturmayı hedefliyoruz; çünkü doğru yönlendirme ve finansmanla, Türk ekiplerinde böyle bir potansiyel mevcut. Bölgeden global pazara açılabilecek fikirler ve ekipler bulma niyetindeyiz."

500 Istanbul ve yatırımlarını yakından takip edip sizleri de bilgilendireceğiz.

Yorumlar (13)
 1. Henüz bugün betaya çıktığım bir projem var. Nickime tıklayıp bakabilirsiniz. :)

  1. Selam,

   Siteni inceledim, can sıkıntısı cevap yazayım dedim,

   Öncelikle böyle reklam,link vs. vererek bir yere varamazsın, (kusura bakma, acı ama gerçek),

   * Sitenin sol üst tarafında "Karşılıklı beğeniler için tamamen ücretsiz!" diye başlayan yazı belli olmuyor, ya arkaplan resmi daha az belirgin olsun ya da yazının arkasına flu bir arkaplan yerleştir,

   * Siteni ilk açılışta ne olduğu belli değil, tamam sol üst tarafta "aşkı bulmanın en kolay yolu!" yazmışsın ama bana bir üniversite tanıtım sitesi gibi geldi,

   * Kayıt formunu beğendim,

   * daha da devam etmiyorum :)

   1. Eyvallah abi ne kadar acımasızca eleştirirseniz o kadar iyi olur. :) O yazının olduğu kısmı bir türlü halledemedim. Malum developer işi. Aslına bakarsanız henüz tasarımın üzerinden geçmedim. Sitedeki bazı yazılımsal problemleri giderdikten sonra bootstraple tasarımın üzerinden geçmeyi düşünüyorum. O zaman çok daha iyi görüneceğini umuyorum. Tabi ne kadar uğraşsanda gerçek bir tasarımcının eli değmeden olmuyor.

  2. Hocam nacizane bir tavsiyede bulunayım size, "Karşılıklı beğeniler için tamamen ücretsiz!" yazan ve onun altındaki yazıların okunabilir olması için, o bölgenin arkasındaki kısmı bulanıklaştırabilir veya o bölgeye için hafif siyah gradient uygulayabilirsiniz.

   Örnek; https://cdn-images-1.medium.com/max/800/1*vjezz0sSxlioqbEHbov_uw.png

   Örnel; https://cdn-images-1.medium.com/max/1200/1*_uPTqFCygpKPJoC5q0y1mg.png

   1. Sağol dostum tavsiyeni mutlaka uygulayacağım.

 2. Erhan Erdogan vardi, o artik yok mu?

  1. ayrıldı

 3. https://webrazzi.com/2015/10/23/500-startups-turkiyede-12-girisime-yatirim-yapmak-uzere-anlasti/

  Erhan Erdoğan bir sürü etkinlikte "size de yatırım yapıyoruz" diye para dağıtıyordu. Sizin haberinizde de var, bu yatırımların akıbeti belli oldu mu?

  1. Oldu, neredeyse hepsi patates oldu. İnsanların vakitlerini çaldıklarıyla kaldılar.

 4. Mustafa Mustafa

  Enis+Rina süperler. İnsan olarak yani. Vakitlerini bulursanız mutlaka tanışın en azından fikirleriyle zihninizi açacaklardır.

 5. Alaattin Emre Elbeyoğlu Alaattin Emre Elbeyoğlu

  Henüz basında hiç yer almış görünmüyor. Bu yatırımlar yeni mi gerçekleşti?

 6. Cuney Tarkin Cuney Tarkin

  daha once Erhan Erdogan'in ufurdugu yatirimlarin hic biri olmamisken , ayni minvalde haberi tekrar yapmak da guzel is ..

 7. Bu haberde bile gorunce yazayim istedim, normalde hic tartismaya girmem bu konularda ama soylemeden gecemeyecegim.. Erhan piyasayi bos bulup 3-4 ayda baya bir ise "yatirim yapti", "aldi", "satti", girisimcileri asagiladi, sert sert emailler atti, sonunda 6 ayda gonderildi.. Sasirdik mi? Keske her isimizde problemleri bu kadar hizli gorebilsek..