Dünyada ve Türkiye'de açık kaynak kodlu yazılım kullanımı ne durumda?
Teknoloji

Dünyada ve Türkiye'de açık kaynak kodlu yazılım kullanımı ne durumda?

Açık kaynak dünyasının geliştiricilere neler sunduğu pekala biliniyor ancak devletlerin açık kaynak yazılımlara yönelimi her zaman geliştiricilerin gerisinde kalıyor. Network World tarafından yapılan bir araştırma da ülkelerin bu alanda attığı somut adımları gözler önüne seriyor.

Network World'ün çalışması ülkelerin açık kaynak yazılımlara dönük yasal adımlarını dikkate alarak bir sınıflandırma yapıyor. Ülkelerin durumunu aşağıda gösteren renkli harita ABD, Çin, Hindistan, Avustralya ve genel olarak AB ülkelerinin açık kaynağı teşvik eden bir rol üstlendiğini gösteriyor. Ancak bu ülkelerde yasal bir yaptırım bulunmuyor.

Tunus, Tanzanya, Benin ve Güney Afrika'da için de yukarıdaki yorumu yapmak mümkün ve Türkiye açık kaynak kullanımı için yasal yaptırımın değerlendirme aşamasında olduğu ülkeler arasında gösteriliyor. Rusya ve Brezilya da Türkiye ile aynı kategoride değerlendiriliyor. (tüm ülkeleri incelemek için tıklayın)

acik kaynak haritasi

Söz konusu araştırmanın sonuçları genel olarak İspanyol hükümetinin desteklediği kar amacı gütmeyen bir organizasyon CENATIC Foundation'ın 2010 tarihli bir raporu ile Belçikalı bir danışmanlık şirketinin Avrupa Komisyonu için yaptığı 2013 yılında yaptığı bir çalışmaya dayanıyor. Dolayısıyla bilgiler güncellik konusunda biraz düşündürücü ancak ülkeler arasında bir kıyaslama yapmak açısından dikkate değer bir tablo olduğunu söyleyebiliriz.

Türkiye'nin 2015-2018 Planı

Türkiye için yaptığım aramada ise Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılım (AKKY) Kullanımı başlıklı raporun (pdf) en son 2012 yılında yayımlandığını bulabildim. Kalkınma Bakanlığı'na bağlı Bilgi Toplumu Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan 2015-2018 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı'nda (pdf) ise AKKY açısından atılım yapılmasına dönük öneriler yer alıyor.

Kamu kurum ve kuruluşlarının yanısıra üniversitelerin eğitim müfredatında da AKKY'nın teşvik edildiği planın bir bölümünü de aşağıda paylaşıyorum. Umarım 2018 yılında planın ne kadar uygulama geçtiğine dair bir değerlendirme raporunu da sizinle paylaşmış oluruz.

Kamuda açık kaynak

Yorumlar (8)
 1. Gelişmiş ülkeler "teşvik" ediyor biz ise "zorunlu" yapmak istiyoruz. Sizce hangisi doğru ve neden?

  1. Bdendere Bdendere

   Teşviğin kabul edilmesi için, karar verebilecek, verdiği kararın arkasında durabilecek birileri lazım. Kurumsal firmalarda veya devlette bu tarz insanlar pek yok, etliye sütlüye dokunmama sevdası yüzünden. O yüzden teşvikten ziyade zorunlu kılmak, Türkiye'de ilk etapta daha iyi sonuçlar verebilir.

   Ayrıca okullarda, .net veya java benzeri teknolojiler yerine, açık kaynak platformlar üzerinde açık kaynak programala dilleri öğretilmesi daha uygun ve ilerisi için daha güzel sonuçlar doğurabilir.

 2. Açık kaynak yazılımlar kullanılması devlet tarafından kesinlikle teşvik edilmeli. Kamuda çalışan bilişim personelinin niteliği arttıkça açık kaynak kullanımının da artacağını düşünüyorum. Özellikle sözleşmeli bilişim personeli alımlarında çok büyük haksızlıklar ve sorunlar var. Sonuç olarak özelde doğru düzgün iş bile bulamayacak adamlar yüksek maaşlarla kamuda istihdam ediliyor. Bu adamların açık kaynak yazılımları kullanması da beklenemez.

  Mesela personel alımlarındaki bir kaç sorunlu noktaya değinmek gerekirse,

  Örneğin, sözleşmeli bilişim personeli ilanlarında KPSS'ye girmeyen adayların KPSS puanı 70 kabul edilir diyor. Sanki 70 almak çok kolay bir şeyde. Hiç çalışmadan KPSS'den 70 alan bir insan üniversite sınavlarında rahatlıkla kalbur üstü bir bölümü kazanabilir. Madem öyle adayların üniversite sınavındaki yüzdelik bölümlerine de bakılması lazım. Siz şimdi ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu adamla dışarıdan Yesevi'yi bitiren adamı bir mi tutuyorsunuz?

  Ayrıca ister Java olsun ister PHP olsun ister Linux olsun vs. açık kaynak teknojilerin sertifikalarını almak gerçekten zor ve emek gerektiren bir işken iki günde alınabilecek .Net sertifikalarının ön koşul olarak sunulması gerçekten çok komik.

  Bizde kurumsal projeler lisanslı ürünlerle yapılır gibi son derece yanlış bir algı var. Google, Facebook, Twitter vs. gibi dünyanın önde gelen tüm teknoloji devlerinin açık kaynak teknolojiler üzerinde çalıştığı unutulmamalı.

  Velhasıl günümüzde açık kaynak kullanımı pozitif bir bakış açısı olmanın da ötesinde bir zorunluluk. Tabi her şeyden önce o teknojileri kullanabilecek insan kaynağına ihtiyaç var.

  1. Kusura bakma ama etli sütlü ne varsa bu yorumda birbirine karışmış. Kişinin nitelikli olması ile açık kaynaklı ürün kullanması arasında bir bağlantı kuramadım.

   1. Mahmut Ekrem Mahmut Ekrem

    Yalnızca belli bir şirketin geliştirme ortamlarında çalışan bir insanın, teknik olarak farklı çözümleri değerlendirerek problem için doğru çözümü önerebilecek yetkinlikte olduğunu söyleyebilir miyiz?

 3. Özellikle ülkemizde açık kaynağın öcü görüldüğü bir gerçek. Eğitim kurumlarımız belirli bir firmanın yazılım dilini ve SQL tabanlı server sistemini öğreterek ortalığa salıyorlar.

  Yazılımcıya bana bir chat projesi nasıl yazarsın diye sorduğumda C tabanlı bir dil , sql tabanlı server ve saniyede bir server a request yollarım diyor.

  Peki, ön yüzde NGINX kullansan (load balancer) arka tarafta socket.io destekli Node.JS düğümler olsa onlar veriyi MongoDB üzerine yazsa. Düğümler arasındaki senkronu da Redis ile sağlasan nasıl olur diyorum. Bilgisayar görmüş kızılderili gibi yüzüme bakıyor.

  Yazılım geliştirecek arkadaşlara önerim. Lütfen proje geliştirirken bir Facebook, Youtube, Insagram, WhatsApp alt yapılarında ne tür teknolojiler kullanıyorlar bunu bir inceleyerek yapacakları projeye karar versinler.

 4. Türkiyede aç kalırsınız. Dünyada destek bulabilen şeylere Türkiyeden affınıza sığınarak söylüyorum "Enayi misiniz" çıkışı yapanlar var. Bir de çalışma hayatı derken adeta şirketler çalışanlarının geliştirme potansiyelini öldürüyorlar.

 5. #Sanalog Açık Kaynak İçerik Yönetim Sistemimiz tamamen Ekibimiz tarafından hiç bir destek almaksızın hazırladığımız bir sistemdir. Destek almamak bir kenara sürekli köstek olunmuştur. Hakaretler olumsuz görüşler ve sanki kötü bişey yapıyormuş gibi kötü yönlü öneri ve eleştiriler. Tabiki iyi güzel tebrikler aldık almayada devam ediyoruz. Her ne kadar az olan kısım bu olsada bizi olumsuzluklar etkilemiyor. Biz açık kaynak konusunda platform-uygulama vs bağımsız her zaman destekçiyiz. Bazen kelimeler kifayetsiz kalsada biz #Sanalog un arkasındayız. Açık Kaynak olarak kim ne yapıyorsada yanlarındayız.

  Kimse bizi haber yapmadı yapması içinde bir bedel ödemedik ödemeyeceğiz. Elbet bir gün haber niteliği diye kimileri için bir değer oluşacaktır. O zaman da haber olmak bizim için yeteli olur. Bize göre en başından beri haber niteliğindeyiz ama olsun... Sonuçlar ortada haberde bir kısım gerçekler yer alıyor. Açık Kaynak Doğru bir işlevselliktir.

  Gizlenmeye lüzüm yok... Birbirimize sahip çıkalım.