Mobil geliştiriciler, Pokemon Go oyuncuları için Türkçe Pokedex hazırladı
Mobil

Mobil geliştiriciler, Pokemon Go oyuncuları için Türkçe Pokedex hazırladı

Tüm dünyada 'listeleri kasıp kavuran' ve günlük milyonlarca aktif kullanıcı ile milyonlarca dolar ciroya ulaşan Pokemon Go oyunu için Türkçe 'Pokedex' geliştirildi.

Android, iOS ve web platformlarında Türkçe olarak geliştirilen Pokedex üzerinde oyuncular için 720 adet pokemon'a ait detaylı bilgiler yer alıyor. Pokemon çizgi filminin ilerleyen seviyelerindeki pokemonları da kapsayarak oyundaki tüm pokemon'lara yer verdiklerinin altını çizen geliştiriciler, ayrıca Türkçe olarak hazırlanan en kapsamlı Pokedex uygulaması olduklarını belirtiyorlar.

Yaklaşık 5 gün önce yayına giren TürkçePokedex, iOS'te 1000 kullanıcıyı aşarak kısa sürede 'en popüler oyunlar' kategorisinde 90. sıraya (Türkiye listesinde) kadar çıkmayı başarmış.

pokedex-turkce-uygulamaYusuf Miletli, Mert Aksu ve Sadık Ay tarafından geliştirilen TürkçePokedex, gelir modelini şimdilik tamamen mobil reklamlara dayandırıyor. Bu arada uygulamaya kısa süre içinde 'offline kullanım', pokemon karşılaştırabilme ve kişilerin kendi pokemon'larını kaydedebileceği bir yapınnın da ekleneceğini belirtelim.

Pokemon Go oyunu ülkemizde henüz resmi olarak aktif değil. Ancak 'bazı' yollarla oyunu edinen oyuncular, pokemon'ların nesilleri ve güçlü olduğu özellikler hakkında detaylı bilgileri TürkçePokedex üzerinde bulabilirler.

İngilizce olarak oldukça başarılı ve geniş kapsamlı Pokedex uygulamalarının Pokemon dünyasında çoktan isim yaptığını söyleyebiliriz. Ancak TürkçePokedex de Türkiye'de bulunan Pokemon oyuncularını yakalayabilir. Mobil marketlerde büyük bir yükselişte olan Pokemon anahtar kelimesi hakkında kuşkusuz bundan sonra da benzer projeler görmeye devam edeceğiz.

Yorumlar (8)
 1. Barış Yazganç Barış Yazganç

  daha iyisi var: http://pokemon.kitapzi.com/

  1. Neye göre daha iyi? Benim gördüğüm bir tane Türkçe'leştirilmiş pokemon var.. Geri kalan tamamen İngilizce

   1. Barış Yazganç Barış Yazganç

    Pokewiki hem Türkçe hem de İngilizce, Uygulamanın güncellemesi Apple'da onay bekliyor yeni güncelleme ile daha fazla Türkçe içerik olacak :) http://pokemon.kitapzi.com/ adresinden iOS için indirip bakabilirsiniz...

   2. Guidelar falan turkce cok guzel olmus telefon dilin mi ingilizce acaba bide yaptiklari widget baya is goruyo gym battlelarda

   3. O zaman 2 uygulamanın da güncellemeleri gelene kadar net bir yorum karşılaştırma gerekiyor :)

 2. J4Ckk3Tch J4Ckk3Tch

  Bu tarz bir uygulama ile gelir beklentisine girişmeleri çok yanlış. Weekend project veya side project kapsamında değerlendirilebilecek bir uygulama olmuş. Reklamı sadece sunucu masrafları için koyduk diye bir cevap gelebilir, ona cevap olarak da Heroku gibi bir sürü ücretsiz servisten yararlanabilirlerdi.

 3. Necati Yabalak Necati Yabalak

  Pokemon Go'yu severek oynuyorum ve takip ediyorum. Türkçe pokedex bence çok başarılı. Şimdiden kullanıyorum.

 4. tamam indirilir iyi güzelde bunun bir uygulama olayı yok kı ya. Bildiğin pokemonların özelliklerini tr çevirip yayınlamışla. Ha bunu pdf ile yapmıssın ya uygulama ıle. Bu tarz uygulamalar para kazandırıyor mu cok merak ıcındeyım.