Android 7 Nougat'ın dağıtımı başladı, ancak geleceği çok parlak görünmüyor
Mobil

Android 7 Nougat'ın dağıtımı başladı, ancak geleceği çok parlak görünmüyor

Android'in en son sürümü Android 7.0, nam-ı diğer Nougat, dün bir kısım Google telefon ve tableti için* yayınlanmaya başlandı. Yeni güncelleme yakında elverişli tüm cihazlara açılacak ama güncel dağıtım rakamları Nougat'ın yayılım konusunda epey zorlanacağını gösteriyor.

Ekranı ikiye bölerek farklı uygulamaları bir arada kullanma, 3D Touch benzeri kısayol özelliği ve gelişmiş bildirim ayarları gibi özelliklerle gelen Nougat, aslında Nisan ayından bu yana beta olarak geliştiriciler tarafından da kullanılabiliyor. Açıklanan güncel dağıtım oranlarına bakıldığında ise Nougat'ın kullanım oranı yüzde 1'in bile altında. Bundan sonrası için de durum pek parlak değil.

Neredeyse her iki cihazdan biri Android 4 sürümünde

Android'in resmi geliştirici sitesinde paylaşılan rakamlara göre neredeyse her iki Androidli cihazdan biri (%47,5) Android'in 4. sürümünü kullanıyor. Detaylı bakıldığında ise 4.1 Jellybean 16,7 pay alırken, 4,4 Kitkat sürümü 29,2 oranında pay alıyor. android surumleri

Android 6.0 kullananların oranı yüzde 15,2

Bilindiği gibi Android'in bu parçalanma (fragmantasyon) sorunu uzun süredir mevcut ve Android 7.0 Nougat için de bu sorun devam edecek gibi duruyor. Zira Nougat'a güncellenme yapması muhtemel olan Android 6.0 Marshmallow sadece 15,2 popülerliğe sahip. Android 5.0 Lollipop ise toplam 35,5 ama Marshmallow'a yükseltme yapamayan bu kitlenin Nougat'a ne kadar kullanıcı kazandıracağı büyük bir soru işareti.

iOS surumleri guncellemeDiğer yandan iOS'e baktığımızda kullanıcıların yüzde 87'sinin iOS 9 güncellemesi yaptığı görülüyor. Kullanıcıları yüzde 10'u ise iOS 8'i kullanıyor. Yani iOS bu anlamda Android'e muhtemelen kapatılamayacak bir fark atıyor. Tabi bu durum Google'ın yarışı bırakacağı anlamına da gelmiyor. Gelen duyumlara göre Google, önümüzdeki dönemde yeniden kendi cihazlarını üretmeye başlayabilir.

Geleceğin neler getireceğini bilmiyoruz ama bu gelişmenin mümkün olabileceğini düşünüyorum zira kullanıcıların akıllı cihazlarla veri paylaşımı arttıkça güvenlik tarafı daha da önem kazanıyor. Google'ın en çok istemeyeceği şey de hiç şüphesiz güvenlik anlamında isminin lekelenmesi olacaktır. Tabi Android'in halen iOS'ten çok daha fazla tehditlere açık olduğunu işin bir diğer ironik tarafı...

*Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus 6, Nexus 9, Nexus Player, Pixel C tablet, General Mobile 4G

Yorumlar (9)
 1. Güvenlik ve google? Bunları yanyana kullanmak biraz zor, uygulama mağazasında en kıytırık uygulamaların bile telefonun her tarafına erişim izni isteyebildiği ve aldığı bir işletim sistemi güvenlik açısından hiçbir zaman sınıfı geçemez.

 2. tamamen oznel ve tutarsiz ios'e karsi aman nasil kotulesek yazisi

  isletim sisteminin 7. versiyonu cikali daha 1 gun oldu haber dediginiz sey fragmantasyonu anlatmak mi? bunu gecen hafta da yazabilirdin, tamamen nasil tik aliriz adi altinda gereksiz bos ve manasiz sekilde ios yanlisi bir icerik

  1. Fatihalp Fatihalp

   Aynen. Taraflı ve tık almak için yazılmış!

  2. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Tık başına para aldığımı ve servetimi Panama'daki off-shore hesabıma aktardığımı yazmayı unutmuşsunuz.

 3. Adamın Biri Adamın Biri

  Yazıyı tam bir "ayfoncu" arkadaş hazırlamış, kim yahu bu dediğimde Fırat'ın adını görmek üzücü oldu benim için. IOS ile androidin veriyyon dağılımı konuusunda bu yönde karşılaştırılması ciddi anlamda sığ bir düşüncenin ürünü. Androidin fragmantasyon sorunu olduğu bir gerçek ama buna salt bir sorun olarak bakmak doğru değil. Zira bu duruma arkasını yaslamış kenine has bir habitatı var androidin. Bugün eski versiyonları üzerine mutlu mutlu yaşayan "Bu paraya bundan daha fazlası da olmaz zeten"ci bir kesim var. IOS dünyasından bakan biri bunun çözülmesi gereken bir sorun olduğu izlenimine kapılabilir ancak durum hiç de öyle değil. Bugün çin malı bir tablet yapan çinli ya da ordan alıp marka bastıracak BIM gibi, Vestel gibi çeşitli sınıflardan marka sahipleri için önünde

  - android 4.4 => 0.1 tl

  - android 5.x => 1 tl

  - android 6.x => 3 tl

  - android 7.x => 5 tl

  gibi bir masraf listesi çıkıyorsa ve bu skala pazarlama stratejileri için kullanışlı ise bu şey devam eder. Tıpkı biçok Ipad versiyonu çıkmasına rağen Ipad 2 nin çok çok daha yaygın olmaya devam etmesi, ıpad 4 çıkmışken bile örneğin bir market promosyonunda Ipad 2 dağıtılmasının normal olması gibi.

  IOS dünyasından gelen arkadaşların bu konuda doğru olarak değerlendirdği parça şu ki; üst segment telefonlarda insanlar bir iphone muadili bekliyorlar ama bunun uzun vadede devamı işte bu fragmantasyon sorunu yüzünden çözülemiyor. 5 sene desteği devam eden bir iphone 4 ile 2 yılda unutulan HTC bilmem kaç SLX bu noktada kıyaslanamayacak durumda ve kullanıcılar bu noktada mutsuz. Burada sorunu android odağında değerlendirme de ne kadar doğru? Yanlış anlamayın android ve google tarafını temize çıkarma amacım yok. Özellikle işaret ettiğim üst segmentte yaşanan sorunun da odağında android ve google değil üretici firmalar sorumlu birinci derece. Apple dışında hangi firmada bir cihaza 2 yıl+ destek verme kafası var ki zaten.

  1. Fırat Demirel Fırat Demirel

   Ayfoncu nitelemelerini yıllardır alıyorum ama ben de hala Android kullanlardan biriyim. Android'i satın aldıktan sonra dünyaya yayılımını sağlayan ve kendi de bundan ciddi faydalar sağlayan Google, standartları yüksek tutmadığı için baş sorumludur. Apple tasarım standartları bile getirirken Google Play'e her şeyin yüklenmesinin sorumlusu ben değilim. iOS ile Android'i kıyaslamak pekala normal, zira birbirlerinin pazar payını yiyen iki rakipten bahsediyoruz.

   Piyasa gerçeklerinin farkındayım ve fragmantasyon sorununun kaygı duyulacak bir şey olup olmadığını önümüzdeki dönemde göreceğiz...

 4. Issiz Adam Issiz Adam

  ben bir android kullancısı olarak çok bir şey beklemiyorum, ben de kitkat sürümden son derece memnundum, bazen düşünmüyor değilim, batarya performansı en iyi kitkat ile gerçekleşiyordu.

  al kitkatı bir kaç görsellik ekle sür piyasaya, ne diye isim değiştirip duruyorsun

 5. IOS cephesinden olaya bakarak hele de Apple reklamı yapmayı amaçlayarak olaya bakmak yanlış .

 6. Mikail Dağlıoğlu Mikail Dağlıoğlu

  Lenova K6 note kullanıyorum güncelleme yaptım yapmaz olaydım sarjim inanılmaz derecede fazla gitmeye başladı telefon donuyor ve geri tuşu bazen çalışmıyor sizin yapacağınız güncelleme sizin olsun sakin güncelleme yapmayın