Sina Afra'nın yeni girişiminin adı belli oldu: Evtiko.com
Girişim

Sina Afra'nın yeni girişiminin adı belli oldu: Evtiko.com

Bir buçuk ay kadar önce bahsettiğimiz, Sina Afra'nın gayrimenkul odaklı yeni girişimi Evtiko.com adıyla sahneye çıkacak.

Hatırlarsanız Markafoni‘nin kurucularından Sina Afra'nın yeni girişimini ilk olarak Haziran ayında bahsetmiştik. Sina Afra, paylaştığı ilk bilgilerde girişimin ismi için henüz karar vermediğini söylemişti. Bu iş için kurulan şirketin adını ise Primarydoor Gayrimenkul Danışmanlık ve Pazarlama A.Ş. olarak öğrenmiştik. Hatta Primarydoor.com alan adının da Sina Afra tarafından alındığını biliyorduk ancak yeni girişimin adı kesinleşmemişti.

Bugün Sina Afra'nın Twitter'da tekrar paylaştığı iletiler ise kod adı Primary Door olan girişimin Evtiko.com adıyla hayat bulacağını gösteriyor. 'Evinizi satmanın yeni yolu' sloganıyla kendini tanıtan Evtiko, yaptığı işi "Gayrimenkul sektörüne yeni bir bakış açısı getirerek, gayrimenkul alım–satımına çözümler üretmeyi amaçlayan, yeni bir teknoloji şirketiyiz" şeklinde tanımlıyor.

Evtiko, Twitter'da yeni ekip arkadaşları aradığını duyururken "Avrupalı yatırım sermayesi destekli" bir şirket olduğunu söylüyor ve biz de bu şirketin Rocket Internet ve Oliver Samwer'in de dahil olduğu bir grup yatırımcı tarafından desteklendiğini ve değerlemesinin 45 milyon TL olduğunu paylaşmıştık.

Son olarak Evtiko'nun, Sina Afra'nın LinkedIn profilinde de kendine yer bulduğunu ekleyelim. Linkedin'de 'kolay, hızlı ve karmaşık olmayan' bir ev satış aracılığından bahsediliyor ki Ev-tiko adının (en azından benim aklıma) peşin ve hızlı bir ev satışını akla getirdiğini söylemeliyim.

Şimdilik Evtiko.com adresinde bir bilgi yok ama site yayına girdiğinde nihai bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Yorumlar (12)
 1. Emlakbroker.com Emlakbroker.com

  Yarın sabah ki yazımızda bu girişimin iş modelini anlatan ve şu an yayında olan yurtdışındaki bir siteyi tanıtacağız. Webrazzi erken davrandı :) Takipte kalın :)

 2. Ibrahimkulekci Ibrahimkulekci

  Benzer site olarak sektörde lider diyebildiğimiz 2 site mevcut zaten. Afra'nın projesinde öne çıkan özellik nedir veya ne gibi yeni özelliklerle gelmeyi düşünüyorlar?

  1. Belki mevcut network ağını kullanmak istiyor olabilir.. Ona güveniyordur kim bilir..

  2. Bu benzer dediğiniz siteleri yazabilir misiniz? İncelemek istiyorum da.

   1. Alper Gürbüz Alper Gürbüz

    Ben bu fikrinizin tutacağını düşünüyorum Hasan Bey. Muhtemelen siz de ekiptesiniz. Umarım evleri alıp yerine hisse senedi verip onları da borsaya kote ettirmeyi ve broker olarak yurtdışı piyasalara da girebileceğinizi planlamışsınızdır. Başarılarınızın devamını diliyorum..

 3. Emin Karagil Emin Karagil

  Benim anladığım müşkül durumdaki bir kimsenin acil paraya ihtiyacı olması sebebiyle evinin nakit satılmasını sağlayan bir sistem. Yani diyelim iflas ettimiz acil ödemeniz gerekenler var ve size 100 bin tl lazım, evinizin değeri 150 bin tl ancak acil alıcı yok. Evtikoda yer alan yatırım avcıları evinize 105 tl gibi bir teklif sunacak. Sizde kısa vadede sıkıntınızdan kurtulmuş olacaksınız. Avcı ise nominal değerinde evi satarak kar etmiş olacak. Yatırımcı ölücüler zaten emlak piyasasında var olan kimseler ancak bu kişiler o kadar gaddar ki 200 bin tl lik eve 100 bin tl teklif edecek kadar kartal bakışlılar. Evtikonun bunu daha mantıklı seviyelere çekeceğini öngörüyorum. En azından dara düşmüş veya sağlık sebeplerinden paraya ihtiyacı olup varını yoğunu satan insanlara bir ses, bir ışık olabilirler.

 4. İhtiyaçtır. Tutar.

  Örneğin, satış koordinatörlüğü'nü de yaptığım Çengelköy Life projesinden ev almak isteyen "azımsanamayacak bir çoğunluk" mevcut evlerini hızlıca satmayı istemekte, talep ettiğimiz peşinatı ve mümkünse kalan tutarı da banka kredisinden uzak durarak satın almak hedefinde. Mevcut yöntemlerle bu süreç maalesef uzun sürüyor.

  Başarılar diliyorum.

  Sina Bey'e ve değerli ekibine sevgiler.

 5. Emlakbroker.com Emlakbroker.com

  Konu taşınmaz olunca; ülkemizde ki işleyiş yapısı ile gelişmiş ülkeler arasında bariz farklılıklar söz konusu. http://emlakbroker.com/emlak-piyasasinda-devrim-gibi-girisim-knock/ okuyabilirsiniz benzer bir iş modeli yurtdışında.

 6. Sonel Uzel Sonel Uzel

  Şu anki emlak sektörünü kulaktan kulağa söylenen bir kelimenin değiştirilmesine benzetiyorum.

  Bu yüzden hızlı bir şekilde artan emlak fiyatlarına bu siteyle dur denilebilir mi? Göreceğiz....

  Sina beye başarılar....

 7. Belli başlı sektörlerden uzaklaşamıyoruz.

 8. körlerle sağırlar birbirini ağırlar

 9. Türkiye'de herkes emlakçı.. Her ev sahibi evini en iyi fiyata satabileceğini düşünür. Aklı olan insan evini yarı fiyata veya çok düşüğe satmak istemez. Bu sistem İcralık Malların Satımı gibi bir sistem olacaktır. Elinde parası olanlara, muhtaç insanların mallarını acil nakte çevirdik açıklamasıyla satacaklar, tabiri caizse peşkeş çekerek para kazanacaklar. Bilmiyorum bizim insanımızın "o malın üzerine ah var, alınmaz" deyimi ile çok tutacağını sanmıyorum. EvTiko yerine Yed-iSina ismi cuk otururdu. Kızma Sina abi buda benim yorumum ;)