Aylık aktif kullanıcı sayısı 313 milyona yükselen Twitter'ın işleri pek de iyi gitmiyor

Aylık aktif kullanıcı sayısı 313 milyona yükselen Twitter'ın işleri pek de iyi gitmiyor

Henüz açıklanan 2. çeyrek finansal sonuçları Twitter için işlerin pek de iyi gitmediğini gösteriyor. Popüler mikroblog sitesi hem kullanıcı hem de gelir bazında ciddi büyüme sıkıntıları çekiyor.

İkinci çeyrek sonuçlarına göre Twitter'ın aylık aktif kullanıcı sayısı sadece yüzde 1 artmış durumda. Toplam aylık aktif kullanıcı sayısı 313 milyon olan Twitter'ın bu yılki büyüme oranı ise yüzde 3. Twitter kullanıcıların mobili tercih etme oranı ise yüzde 82. Twitter'ın mobil tarafta Facebook'tan daha aktif bir kullanıcı kitlesine sahip olduğu malum ancak Twitter'ın ABD'deki aylık aktif kullanıcı sayısı geçen yıla göre sadece yüzde 1 büyümüş.

Bir önceki çeyreğe göre ise Twitter'ın ABD'deki aylık aktif kullanıcı sayısı sadece 1 milyon artmış. Küresel çapta bakıldığında ise mobildeki aylık aktif kullanıcı sayısı yıllık bazda yüzde 4 artış göstererek 247 milyona yükselmiş, bir önceki çeyreğe göre ise 2 milyon aylık aktif kullanıcı kazanılmış.

Gelirlerin artış oranı yüzde 20'ye düştü

Twitter'ın gelirler tarafındaki sıkıntısı da kullanıcı tarafındakini aratmıyor. Twitter, analistlerin beklentisinden 5 milyon dolar kadar daha az kazanmış ama hisse başına kazancı tahmin edilenden (0,10) daha iyi olmuş. Yani 602 milyon gelir elde eden Twitter, hisse başına 0,13 dolar kazandırmış. Gelirlerin bir önceki yıla göre büyüme oranı ise yüzde 20'de kalmış.

Gelirlerin artış oranındaki azalma bir zamandan sonra elbette kabul edilebilir ancak Twitter'ın bu gidişatı çok da hayra alamet gözükmüyor. Zira şirketin 2. çeyrek GAAP net kaybı 107 milyon dolar. Non-GAAP net geliri ise 93 milyon dolar olmuş. Diğer yandan Twitter, 3. çeyrek için 590 milyon-610 milyon dolar aralığında olacağını öngörmüş.Twittertwitter-5

Bu rakamların yatırımcılardan nasıl bir tepki gördüğü de durumun vehametini gösteriyor. Sonuçların açıklanmasından sonra hisseleri yüzde 10 kadar değer kaybeden Twitter'ın hisse başı değeri 18,1 dolara kadar gerilemişti. Şu anda ise 18,4 dolardan işlem görüyor.

Twitter 3

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.