Facebook'un Aquila'sı ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi

Facebook'un Aquila'sı ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi

Facebook'un daha önce tanıttığı insansız hava aracı prototipi Aquila, ilk uçuşunu gerçekleştirdi. Bildiğiniz gibi Facebook'un interneti tüm dünyaya yayma hareketinin bir parçası olan bu drone projesi, güneş enerjisiyle çalışan hava araçlarıyla yüksek irtifadan yeryüzüne internet erişimi sağlamayı amaçlıyor.

Arizona'daki bir pistten kalkarak ilk uçunu gerçekleştiren Aquila ilk görevinde havada tam 96 dakika geçirdi. Normalde görevi 30 dakika olarak yerine getirmesi planlanan Aquila'da her şey yolunda olunca test uçuşu uzatıldı ve hedeflenenin 3 katı kadar bir zaman diliminde havada kaldı. Deniz seviyesinden 2150 feet yükselikte seyrini gerçekleştiren Aquila böylece ilk uçuşunu sorunsuz bir şekilde tamamladı.

Aquila daha önce Facebook mühendisleri tarafından 5'te 1 ölçekli yapılan prototip üzerinden testlerini gerçekleştirmişti. Bu sefer ise genişliği bir Boeing 737 uçağının kanat genişliğine sahip gerçek Aquila ile ilk test uçuşu için başarıyla havalandı ve geri dönerek inişini gerçekleştirdi. Çok çok az bir elektrik gücüyle çalışan Aquila'nın 60 bin feet yükseklikte sadece 3 saç kurutma makinesinin harcadığı kadar enerji tükettiğinin altı çizildi.

Facebook'un bundan sonraki hedefi ise tabii ki Aquila'yı gerçek uçuşlara görevleri için hazır hale getirmek ve birden fazla üreterek, interneti tüm dünyaya yaymak üzerine. Hemen aşağıdan Facebook'un internet hizmeti sağlamayı amaçlayan ve güneş enerjisiyle çalışan Aquila ile ilgili hazırladığı infografiği inceleyebilirsiniz.

22 Aquila Infographic

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.