Webnak'ın Brezilya muadili CargoX, Goldman Sachs liderliğinde 10 milyon dolar yatırım aldı
Genel

Webnak'ın Brezilya muadili CargoX, Goldman Sachs liderliğinde 10 milyon dolar yatırım aldı

Uber modelini nakliyat dikeyine uygulayan CargoX, aldığı 10 milyon dolarlık yatırımla adında söz edilmeyi hakediyor.

CargoX, herhangi bir araç (tır/kamyon) sahibi olmadan yük taşımacılığındaki ihtiyaçlara karşılık veriyor. Türkiye'de Webnak'ın Brezilya'daki karşılığı diyebileceğimiz CargoX de kendi pazarı için ağır yük taşımacılığını daha verimli hale getirmeye çalışıyor.

Paylaşılan bilgilere göre Brezilya'da zamanının yüzde 40'ını boş geçiren 300-350 bin araç var ve CargoX, şu anda 150 bin araca ulaşmış durumda. Yeni yatırımla bu sayıyı daha da yukarılara çekmek istiyor.

Brezilyalı girişimin de bu dikeyin genel sıkıntılarına odaklandığını söylemek yanlış olmaz. Özellikle sürücülerle iş/anlaşma yapmayı kolaylaştırıyor ve daha zahmetsiz, garantili bir hizmet sunuyor. Hem nakliyat işi olan kullanıcıların işini kolaylaştırıyor hem de kamyonculara yeni bir gelir kapısı açıyor.

Goldman Sachs'ın liderlik ettiği 10 milyon dolarlık (Seri B) yatırım CargoX'in ilk yatırımı değil. Daha önce 4 milyon dolar yatırım toplayan girişimin arkasında Valor Capital Group'un yanısıra eski DHL Express ABD CEO'su Hans Hickler ve Uber kurucu ortağı Oscar Salazary gibi statejik isimler de bulunuyor.

Otonom tırların ve kamyonların bu pazara ne zaman dokunacağını bilmiyorum ama nakliyat dikeyinde de fiyatların giderek düşeceğine eminim.

Yorumlar (2)
  1. sabah uykulu gözler ile habere bakarken bir an webnak yatırım aldı sandım.. 3 sn sevindim sonra elin gavurunun aldığını görünce öff diyip okumadan bu yorumu yazdım :))

  2. WEBNAK, dünya örneklerinden çok uzak bir iş yapıyor. Mobil tabanlı yüksek teknoloji kullanıyor olsa da sonuçta Türkiye normlarında bir Nakliye firması. Reel olarak lojistik firması gibi davranıyor, nakliye sitelerinde tıpkı klasik nakliye firmaları gibi yer açmaya çalışıyor. Nerdeyse kendi kamyonlarını satın alacak. Onlar gibi yük arıyor.

    Borusan da aynı işi "ETA" ile yapıyor.

    Her ikisi de teknoloji kullanan klasik nakliyeci konumundalar.

    Oysa ki geçen yıl Ağustos ayında UPS tarafından tam 1.8 milyar USD'a satın alınan, Kuzey Amerika'da günlük 30 bin yüklemeye aracılık yapan Lojistik Platformu Coyote ve Güney Amerika'da bu habere konu olan CargoX, bir lojistik buluşma yeri. Kesinlikle lojistik firması değiller. Tüm taraflara değer yaratan pozisyondalar. Yani yemeksepeti'nin yiyecek-içecek sektöründe yaptığı işi lojistik sektöründe yapıyorlar. Restoran olmaya hiçbir zaman özenmiyorlar. WEBNAK ise "Ben büyük restoranım" diyor:(

    Türkiye'de Ağustos ayında kapalı sistemde Test-Run süreçlerine başlayan 01 Ekim'de resmi olarak canlıya geçecek TIRPORT (www.tirport.com ) ise tam anlamıyla herkese "YükCepTe" dedirtecek bir uygulama olarak geliyor. TIRPORT Lojistiğin tüm unsurlarını ortak faydalarda buluşturacak inovatif çözümlerle yola çıkmış görünüyor. Zaten yakında farkını ortaya çıkacaktır.