Pasaportları küresel olarak sıralayan Passport Index 2016 sonuçları açıklandı
Genel

Pasaportları küresel olarak sıralayan Passport Index 2016 sonuçları açıklandı

Geçtiğimiz yıl ilk kez yayınladığımız ve ardından sık sık gündeme gelen Passport Index güncellendi. Pasaportların güçlerini vizesiz giriş-çıkış sağladığı ülke sayısına göre ölçen Passport Index, 2016 sonuçlarını yine başarılı bir görselleştirme ile sunuyor.

Passport Index'in bu yılki sonuçlarında pasaportları ülke ve bölgelere göre sıralayabiliyor, harita görünümünden faydalanarak dilediğiniz ülkeyi seçebiliyorsunuz. Merak edenler için T.C. pasaportu, 103 ülkeye vizesiz geçiş sağlıyor ve dünyanın en güçlü 41'inci pasaportu. T.C pasaportu geçtiğimiz yıl Index'te 24'üncü sıradaydı. Index'e göre Türkiye'ye vizesiz seyahat edebilen ülkelerin sayısı 169.

Küresel pasaport sıralamasının ilk sırasında 158 ülkeye vizesiz seyahat sağlayan Almanya ve İsveç var.

Passport Index küresel yatırım ve danışmanlık şirketi Arton Capital tarafından geliştiriliyor.

Yorumlar (3)
  1. Sıralamadaki yerimiz çok da fena değilmiş.

    1. Türkiye’ye vizesiz seyahat edebilen ülkelerin sayısı 169 iken T.C. pasaportunun 103 ülkeye vizesiz geçiş sağlıyor olması konusunu da değerlendirmek ister misin?

      1. "Eskiden T.C pasaportu ile 160 ülkeye gidiliyordu, son yıllarda bu sayı 103'e düştü.. Sıralamada 1. iken şu an nerelere geriledik.. Çok kötü durumdayız.." Umarım bu cümleler sizi mutlu etmeye yetmiştir!