Passport Index, tüm ülke pasaportlarını sınır aşabilme "güçlerine" göre sıralıyor

Passport Index, tüm ülke pasaportlarını sınır aşabilme

Avrupalı ya da Amerikalı arkadaşlarınız vize başvuru sürecinin eziyetinden haberdar olmayabilir zira bu pasaportunuzun "gücü"yle ilgili. Pasaportunuzun gücünü  dünya üzerinde kaç ülkeye vizesiz seyahat edebildiğinize bağlı olarak ölçen, passportindex.org, meraklıları için interaktif bir araç sunuyor.

Başarılı görselleştirmesiyle dikkat çeken Passport Index'te ilgili ülkeye arama kutusundan ya da haritadan ulaşabiliyor ve dünya pasaport sıralamasını görebiliyorsunuz. Passport Power Index yani pasaport gücü endeksiyle ifade edilen değerlere göre, Türkiye pasaportu dünya sıralamasından 29'uncu sırada. Türkiye'nin önünde Tayvan 28, Costa Rica ve Panama ise 27'inci sıradalar. Endekse göre Türk pasaportu dünya üzerinde 108 ülkeye vizesiz giriş yapmanızı sağlıyor.

passportindex turkEndeksin ilk sırasında ise tahmin edebileceğiniz gibi 147 ülkeye vizesiz giriş sağlayan ABD ve Birleşik Krallık pasaportları yer alıyor, 145 ülkeye giriş sağlayan Fransa ikinci, bir diğer AB üyesi İspanya ise altıncı sırada yer alıyor.

İnteraktif olarak hazırlanan passportindex.org verileri kullanıcı geri dönüşlerine göre güncelleniyor, incelemek için bağlantıyı takip edebilirsiniz. 

Pasaportlardan ve vizelerden söz açılmışken, teknoloji dünyası için sınırların gittikçe daha esnek hale geleceğini ya da devam eden yetenek kıtlığı sürecinde gelmek zorunda olduğunu hatırlamakta fayda var. Sınırların herkes için açık olduğu, pasaportların anlamsız hale geldiği bir dünya fikri içinse sanıyoruz internet bize bir süre daha ilham vermeye devam edecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.