Passport Index, tüm ülke pasaportlarını sınır aşabilme "güçlerine" göre sıralıyor
Dijital

Passport Index, tüm ülke pasaportlarını sınır aşabilme "güçlerine" göre sıralıyor

Avrupalı ya da Amerikalı arkadaşlarınız vize başvuru sürecinin eziyetinden haberdar olmayabilir zira bu pasaportunuzun "gücü"yle ilgili. Pasaportunuzun gücünü  dünya üzerinde kaç ülkeye vizesiz seyahat edebildiğinize bağlı olarak ölçen, passportindex.org, meraklıları için interaktif bir araç sunuyor.

Başarılı görselleştirmesiyle dikkat çeken Passport Index'te ilgili ülkeye arama kutusundan ya da haritadan ulaşabiliyor ve dünya pasaport sıralamasını görebiliyorsunuz. Passport Power Index yani pasaport gücü endeksiyle ifade edilen değerlere göre, Türkiye pasaportu dünya sıralamasından 29'uncu sırada. Türkiye'nin önünde Tayvan 28, Costa Rica ve Panama ise 27'inci sıradalar. Endekse göre Türk pasaportu dünya üzerinde 108 ülkeye vizesiz giriş yapmanızı sağlıyor.

passportindex turkEndeksin ilk sırasında ise tahmin edebileceğiniz gibi 147 ülkeye vizesiz giriş sağlayan ABD ve Birleşik Krallık pasaportları yer alıyor, 145 ülkeye giriş sağlayan Fransa ikinci, bir diğer AB üyesi İspanya ise altıncı sırada yer alıyor.

İnteraktif olarak hazırlanan passportindex.org verileri kullanıcı geri dönüşlerine göre güncelleniyor, incelemek için bağlantıyı takip edebilirsiniz. 

Pasaportlardan ve vizelerden söz açılmışken, teknoloji dünyası için sınırların gittikçe daha esnek hale geleceğini ya da devam eden yetenek kıtlığı sürecinde gelmek zorunda olduğunu hatırlamakta fayda var. Sınırların herkes için açık olduğu, pasaportların anlamsız hale geldiği bir dünya fikri içinse sanıyoruz internet bize bir süre daha ilham vermeye devam edecek.

Yorumlar (8)
 1. Murthy Murthy

  Türkiye olarak Power rankte 29. sıradayız ancak önümüzde 63 ülke var yani aslında biz 64.sıradayız.

 2. Sırf Türkiye'nin sırasına bakmak için girdim, üstten Türkiye'yi seçince sayfa aşağı doğru kaydı, dedim "aha sıçtık" Kİ alfabetik sıradaymış :D 29. sıradaymışız, kötü sayılmaz.

  1. İki senede ki değişime bakın birde umut bey.... https://www.passportindex.org/?country=tr

 3. Technonur Technonur

  almanyada ikinci sirada :)

 4. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  Liberland'ı katmamaları büyük saygısızlık. Sonuçta ikinci vatanımız sayılır.

 5. Abdullah Dere Abdullah Dere

  her pasaportun üstünde devlet arması var.

 6. 108 ülkenin nereler olduğunu yazsalarmış ya, yıllarca arşivimizde kalacak kaynak bir site olabilirmiş. Şimdi bi anlamı yok. haftada bir zaten tık manyağı gazeteler haber yapıyor :)