Netflix izlemiyorsunuz ve bu Netflix için büyük bir sorun
Video

Netflix izlemiyorsunuz ve bu Netflix için büyük bir sorun

Netflix, Ocak 2016'da Türkiye dahil, 130 yeni ülkeye açılarak kurulduğu günden bu yana en agresif büyüme hamlesini yaptı. Uluslararası açılımının ilk altı ayında 2.5 milyon yeni müşteri kazanacağını uman Netflix'in bu beklentisi ise boşa çıktı. 2016 ikinci çeyrek sonuçlarını, 18 Temmuz'da açıklayan Netflix, bu süreçte yalnızca 1.6 milyon yeni kullanıcı edinebildiğini duyurdu.

Netflix'in ikinci çeyrek sonuçlarıyla ilgili yatırımcıların ilettiği notta ana odak, haliyle, büyüme. Sonuçların açıklandığı ilk birkaç saat içinde Netflix'in borsada yüzde 15'i bulan bir düşüş yaşaması da bu yönde bekleneni verememesi. Netflix, yatırımcı notunda yıl içinde yaptığı fiyat artışı nedeniyle kaybettiği kullanıcıların kısa sürede kompanse edilebileceğini belirtiyor. Şirket, müktesep yani uzun süredir Netflix kullanıcısı olanlar yerine yeni kullanıcılara odaklanmanın uzun vadede avantajına olacağına değiniyor bu mektupta.

İkinci çeyrek sonuçlarını Netflix açısından başarısız bir küreselleşme girişimi şeklinde okumak da mümkün. İlginç olan sonuçların sizin, TV koltuğunuzda yaşadığınız deneyimin bir dökümü olması. Netflix'in Türkiye'ye açılmasıyla birlikte bir üyelik alıp, Netlifx arşivinde gezinirken House of Cards gibi çok sayıda popüler dizi ve filmin olmadığını keşfettiğinizde muhtemelen bunun kötü bir şaka olduğunu düşündünüz. Siz aşağı sürüklemeye çalışırken bir anda bitiveren arşiv karşısında "Nasıl yani, bu kadarcık mı?" deyip şaşırmamak elde değildi. Üstelik bunun için en az 8 dolar (yaklaşık 24 TL) ödediniz.

Netflix'in siz dahil dünyanın birçok bölgesinden yeni üye çekemeyişinin sebepleri de tam olarak bunlar. Lisans sorunları nedeniyle tüm arşivin her yerden erişilebilir olmaması, fiyatlama stratejisindeki hata ve şirketin yerelleşme sorunu. Daha önce BluTV incelememde yazdığım gibi, yerel güçlü bir Netflix alternatifiyseniz, tüm bunlar sayesinde Netflix'in size rakip olma şansı neredeyse yok.

Şirketin tüm bu sorunlara, kısa sürede yanıt vermesi gerekiyor. Netflix şimdilik Star Trek dizisinin uluslararası lansmanıyla yetiniyor.

Yorumlar (4)
  1. Onur Göker Onur Göker

    En son aboneliği kullandığım zaman dizilerde Türkçe altyazı dahil yoktu. Lokalleşmeden kasıtları tam olarak nedir anlam veremedim. Bu şekilde çok bir beklentilerinin olmaması gerekir zaten.

  2. Serhan Yazar Serhan Yazar

    Her ne kadar House of Cards'ı Netflix arşivinde bulup izlesem de maalesef çok az içerik vardı ve Türkçe desteği maalesef beklentimin altında çıktı. Örneğin dizinin ikinci sezonun son iki bölümünde Türkçe altyazı olmasa da üçüncü sezonda vardı. :) BluTV'de Xbox One uygulaması yaparsa bakarız.

  3. House of Cards gibi Netflix dizileri var, sorun şu ki bir sezonun neredeyse her bölümünde altyazı oluyor fakat bir kaç bölümünde olmuyor. Canlı destek ile iletişime geçtiğinizde size "lisans" sorunu gibi saçma sapan bir cevap veriyorlar.

  4. Eser Ozvataf (@eserozvataf) Eser Ozvataf (@eserozvataf)

    Netflix dizilerinin izlenemiyor oluşu, altyazı eksikleri olması v.s. "Türkiyeye geldiği gün alırım" dediğim Netflix aboneliği için benim halen bekleme nedenim.