Softbank, çip üreticisi ARM'yi 32 milyar dolara satın alıyor!

Softbank, çip üreticisi ARM'yi 32 milyar dolara satın alıyor!

Japon telekomünikasyon ve internet devi SoftBank, çip üreticisi ARM'yi 24.3 milyar sterline (32 milyar dolar) satın alıyor.

İngiltere merkezli ARM, Apple ve Samsung'un da aralarında olduğu 300'den fazla teknoloji şirketine lisanslama yapan bir çip üreticisi. Bugüne kadar da 60 milyardan fazla çip sevkiyatı yapan şirket bu alandaki en önemli şirketlerden biri ve yakında SoftBank'ın olacak.

Gelen ilk duyumlara göre SoftBank'ın hisse kapanış fiyatından yüzde 43 fazla bir teklif yaptığı paylaşılmış ve 23,4 milyar sterlin yani 31 milyar dolarlık bir değerlemeden bahsedilmişti. ARM Holdings tarafından gelen resmi açıklama ise satın alma kararını doğruluyor ve şirketinin değerinin 24,3 milyar sterlin yani 32 milyar dolar olduğunu gösteriyor.

Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden çıkmasına dair ekonomik analizler yapılırken muhtemelen bu ihtimal kimsenin aklına gelmemişti ama bu satın alma gerçekleştiğinde Birleşik Krallık'ın en büyük teknoloji çıkışı olarak kayıtlara geçecek. (Bu arada daha büyük bir satın alma olmazsa.) Cambridge merkezli şirket, satın alma sonrasında SoftBank'tan ayrı olarak iş yapmaya devam edecek.

Her şey nesnelerin interneti için

SoftBank'ın böyle büyük bir satın alma yapmasının nedeni hiç şüphesiz 'nesnelerin interneti devrimi'. Bu alanın önemini anlamak için de şu iki öngörüyü (dahası) paylaşmak sanırım yeterli olacaktır;

  • 2015 yılında 5 milyar adet internete bağlı cihaz varken 2020 yılına kadar 20 milyardan fazla internete bağlı cihaz olması bekleniyor. (Gartner) Bu da her gün yaklaşık 5.5 milyon yeni cihazın internete bağlanması anlamına geliyor.
  • 2020 yılına kadar IoT çözümleri için harcanacak olan paranın 3 trilyon dolardan fazla olması bekleniyor

Son olarak hatırlatmak gerekirse SoftBank geçtiğimiz haftalarda Supercell'deki hisselerinini satmıştı. SoftBank'ın yüzde 73'üne sahip olduğu Supercell, bu satın almada 10,2 milyar dolar üzerinden değerlenmişti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.