BolBol.com? [Güncellendi]
E-Ticaret

BolBol.com? [Güncellendi]

Alternatif bir yemek sipariş servisi olarak başlayıp, Türkiye'de yaklaşık iki yıldır faaliyette olan BolBol.com'a an itibariyle erişilemiyor. Web sayfası kapatılan servisle ilgili, bir süredir kulislerde olan söylentiler hesaba katıldığında akla gelen ilk soru kapanıp kapanmadığı.

Sorumuza BolBol tarafından henüz bir yanıt alamadığımızı ancak elimize gelen bilgiler dahilinde güncellemelere devam edeceğimizi belirtelim. İkinci önemli not, BolBol.com adresinin teknik bir sorun nedeniyle erişilemiyor olmasından ziyade, kesintinin servisin Twitter hesabı dahil farklı iletişim kanallarını kapsıyor olması. BolBol'un mobil uygulamaları indirilebiliyor ancak şu anda sunucu hatası veriyor.

Yemek sipariş servisi olarak başlayıp, talebe göre dağıtım ve online markete yönelen BolBol, kısa bir süre önce Yemeksepeti soruşturmasında şirket aleyhine ifade vermişti. Bu süreçte BolBol adına ifade veren Faruk Kayabaşı, piyasada haksız rekabet uygulamaları ile karşılaştıklarını, bu nedenle zor durumda kaldıklarını ifade etmiş ve BolBol’un kapanma noktasına geldiğini söylemişti. Dava sonucunda Yemeksepeti 428 bin TL idari para cezası aldı. BolBol'un durumu ise belirsiz.

Çiçek Sepeti grubunun bir girişimi olarak konumlanan BolBol, bir süre öncesine kadar Çiçeksepeti.com sayfasının alt bölümünde, grup markaları arasında görünür durumdaydı ancak artık değil. Logonun bu bölümden kaldırılmış olduğunu WayBack Machine'de 11 Haziran'da alınan ekran görüntüsünden de doğrulayabiliyoruz. BolBol'un bu şekilde sırra kadem basması, Yemeksepeti davasının sonuçlanmasıyla birlikte girişimin fişinin çekildiği şeklinde yorumlanabilir.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz...

Güncelleme: Konuya oldukça yakın bir kaynağımızdan aldığımız bilgiye göre Bolbol kapandı. Hatta şirket bunu Yemeksepeti soruşturması sırasında açıkça ifade etti. Konuyla ilgili fikri sorulan bir Bolbol yetkilisi, Yemeksepeti soruşturma sırasında "Söyleyecek bir şeyimiz yok, çünkü kapatıyoruz" açıklamasıyla bugün gördüğümüz kapanışın haberini verdi.

Yorumlar (9)
 1. Yemeksepeti ceza alınca Emre Aydın'ın bilinçaltı rahatladı sanırım. Zaten saçma sapan bir projeydi.

  Emre Aydın - Çiçek Sepeti

  Nevzat Aydın - Yemek Sepeti

  AydinSepeti.com diye bir site açmaya karar verdim bende. Hem yemek siparişi olacak hemde çiçek siparişi. En az Bolbol kadar saçma bir proje yani. :) İlgilenenler varsa bana ulaşsınlar.

 2. Bolbol.com'un kapandığını daha önce bilip haberi yemek sepetine kesilen ceza sonrası yayınlanması zaten kimin ne tarafta ne olduğunu gösteriyor :)

 3. Cengiz Mehmetoğlu Cengiz Mehmetoğlu

  SEO'ya önem vermedikleri için kapattılar... (Special thanx to Webtures)

 4. Selçuk Selçuk

  Bir site kapatılınca böyle yangından mal kaçırır gibi siteye ulaşımın kesilmesi hoş değil en azından bir görsel ile durum belirtilebilirdi siteyi ziyaret edenlere bu zaten ülkemizdeki internet girişimlerinin başındakilerin iki yüzlü olmasını gösteriyor işleri bitince kimseyi tanımıyorlar.

 5. Mehmet Can Mehmet Can

  Ben insanlara sürekli doğru zamanda doğru isimlerle doğru fırsatları değerlendirmeleri için hatırlatmalar da bulunuyorum. İlk olmak gibi bir handikap söz konusu değilse teşebbüsleri hayata geçirmek için aceleci davranmamalıyız.

  KingOfOrder.com - KingOfPayment.com - KingOfDelivery.com

  Mükemmel işler mükemmel bir planla başlar.

 6. ne monopolistik bir pazarmış.. kimse tutunamıyor. hiç mi yer yok 2.ye ? bundan sonra arkasında bir medya gücü olmadan rakip çıkmayacaktır.

 7. Ne kadar değişken bir pazar olsa da, doğru planlanmamış stratejilerin bir sonucu bunlar.

 8. Dünyanın en kötü girişimi bile olabilir siniz, kapanabilir siniz ama ne olursa olsun siteye bir ufak not düşmek "etik" değerlerdir.

  Ama şaşırmadım burası Türkiye!

 9. Ali Bulut Ali Bulut

  yemeksepeti kadar ünlü olmadıkları için burda haber olmuyorda bunların çiçek kelimesine adwords reklam veren diğer çiçek sitelerine geniş veya sıralı eşlemede çiçek sepeti yazıncada reklam cıkıyor diye 20 ye yakın çiçekçiye actığı davada var. adwordsu hayatında duymamış hakim ve bilirkişler lede 1000 - 20000 tl arası tazminatlkarıda gecim kaynağı yapmışlar. bu davalarıda tam anneler günü sevgililer günü öncesine getiriyorlarki ihtiyati tebdir kararı cıkartmayı basarsalar hemen sitelere erişim yasasağı koydurup karşı taraf geri mahkeme kararını kaldırtana kadar özel gün gecmiş olacak. baskasının site adını gitmiş marka tescili yaptırmışlar , sonra bu marka ben tescil ettirdim bu sitenin adını bana verin diye dava acarlar. allahtan WIPO karar vericiler bizdeki hukuk calışanları kadar işten anlamayan insanlar olmadığı için red edilmişler. çiçekdeki rakiplerini cesitli oyunlarla devre dışı bırakacağını dusunup sevgililer gününde tek kaldım diye hayal kuran fakat aldıkları güller satılmayıp elde kalınca bayileri gülleri getirip geri iade edince kendi derdine düşün televizyon reklamlarında boy gösteren ceo su ilk gemiyi terkeden firma. 450.000 TL ceza ile yemeksepeti batacakmı sonucta kendisi kapandı.