Senaryosu tamamen yapay zeka tarafından yazılan ilk kısa filmi izleyin
Teknoloji

Senaryosu tamamen yapay zeka tarafından yazılan ilk kısa filmi izleyin

Yapay zeka için yaratıcılık, insanlarla birlikte yaşayacaklarını varsayan senaryoda, oldukça kritik bir eşik. Bu alanda resim yapıp, müzik besteleyerek her gün yeni bir ilerleme kaydeden makineler bu kez sinemaya el attılar. Açılışı Sunspring adından bir kısa filmle yapılan deneme, senaryosu yapay zeka tarafından yazılmış bilinen ilk kısa film olma özelliğinde.

Ars Technica aracılığıyla internetten izleyicileriyle buluşan filmin başrolünde Silicon Valley dizisinden tanıdığımız Thomas Middleditch var. Daha önce herhangi bir yapay zeka botundan aforizmalar duymadıysanız, filmi izlemeden önce kendinizi buna aşina etmeniz faydalı olabilir. Zira filmin diyalogları yeni başlayanlar için takip etmesi zor olabilir.

Sunspring, bir bilim kurgu filmi olarak sınıflandırılıyor; aktörlerin diyalogları, giysileri ve ortama bakarak bunu söylemek mümkün. Ancak asıl sebep, filmin senaristi olan yazılımın 80 ve 90'lara ait bilim kurgularla büyümüş/ eğitilmiş olması. Benjamin adı verilen yazılımın geliştiricisi New York Üniversitesi'nde Yapay Zeka araştırmaları yapan Ross Godwin. Filmin yönetmeni Oscar Sharp ile birlikte senaryo yazabilen makineler fikri üzerinde çalışan ikili, sorunu Uzun Kısa Süreli Bellek (LSTM) adı verilen bir nöral ağ geliştirerek bu seviyeye gelmiş.

Ortaya çıkan senaryonun filmleştirilmesinin düşünüldüğü kadar kolay olmadığı notlar arasında. Zira Sharp, Benjamin'in senaryosunda karakterin yıldızlarda ayakta dururken aynı zamanda yerde oturduğunu belirten anlaşılmaz ifadeler olduğunu söylüyor. Film ekibinin ilk okuduğunda çokça güldüğü senaryoyu yeniden yorumlaması gerektiğini de belirtiyor Sharp. Senaryoyu insanlara tercüme etme kaygısıyla aktörlere çok iş düştüğünü tahmin etmek zor değil. Ancak uzun yıllar sonra makinelerin kendi aralarında sadece birbirleri için, birirlerinin anlayabilecekleri filmler yapabileceklerini düşünmek de mümkün.

Yorumlar (5)
 1. Volkan Akkuş Volkan Akkuş

  Sorulması gereken soru; sanat sanat için midir yoksa toplum için mi?

  Yorumlarınıza tamamen katıldım.

 2. Organik Zeka Organik Zeka

  eğer bu yapay zeka ise ayvaya yedik galiba:)

 3. İlk olma adına yapılmış "saçma" bir girişim. Kendileri de saçma olduğunun ve düzeltilmesi gerektiğinin farkındalar ama "ilk" oldular ya gerisi önemli değil. Şu an da tüm büyük ve ciddi anlamda yapay zeka yazılımlarına bu tip şeyleri yaptırabilmek (bir kaç ufak değişiklikle) mümkün.

  İnsanlar artık dişe dokunur bir şeyler üretmektense "ilk" biz yaptık modundalar. Ortaya çıkan şeyler saçma ve insanların kalemi ellerine alıp ciddi ciddi düzeltme yapmaları gerek...

  Gelişim böyle sağlanıyor diyenler olabilir yani önce saçma şeyler ortaya çıkar geliştirile geliştirile anlamlı şeyleri de tabii ki ileri de görmemiz mümkün.

  Benim itirazım mantık hataları ile dolu anlamsız cümleleri "yapay zeka ilk senaryosunu yazdı" şeklinde lanse edenleredir. Bu haberi bizimle paylaşan sevgili Merve Kara'dan bahsetmiyorum, New York Üniversitesi’nde yapay zeka araştırmaları yapan Ross Godwin'den bahsediyorum...

  1. İnovasyon yapalım bugün skyneti kuruyruz terminatorleri üretiyoruz diyip bir anda o aşamaya gelinmesi tabi ki mümkün değil. Seninde dediğin gibi zamanla olan gelişmeler bunlar. Yapay zeka alanında ki her gelişme de bu yönde atılan adımlar oluyor.

   Kısmen itirazına katılıyorum henüz erken aşamada haber yapılması yanılgıya sebep oluyor bu başlıklarla verildiğinde, fakat belki de reklam yapmaya ihtiyaç duydular ödenek almaları gerekiyor, yatırımcılarına bir şeyler göstermeleri gerekiyor, üniversite yönetimine boş oturmadıklarını göstermeleri gerekiyor gibi onlar açısından da zorunlu oldukları durumlar olabilir.

 4. Bu yapay zeka gerizekalı çıktı. Şaka bir yana bu kadadr kötüve anlamsız olacağını beklemiyordum. Bilgisayarda yazılacak veya matlab'da çalıştırılacak yapay sinir ağları veya genetik algoritma gibi çok iyi bilenen teknikler sayesinde bence daha iyi bir senaryo yazabilecek bir yapay zeka geliştirilebilir.