Apple, Amazon Echo'ya rakip Siri tabanlı bir ürün üzerinde çalışıyor

Apple, Amazon Echo'ya rakip Siri tabanlı bir ürün üzerinde çalışıyor

siri appleApple'ın Amazon Echo'ya rakip olacak Siri tabanlı akıllı bir sesli asistan ürünü üzerinde çalıştığı The Information tarafından aktarıldı. Bunun yanında şirket Siri'yi üçüncü parti entegrasyonlarına da açmaya hazırlanıyor.

Amazon'un akıllı sesli asistanı Alexa tabanlı olarak çalışan hoparlörü Echo kullanıcılar arasında özellikle son dönemde oldukça popülerleşmişti. Apple'ın da mevcut sesli asistanı Siri'yi kullanarak aynı kategoride bir ürün geliştirdiği aktarılmış. Ancak raporda dikkat çekilen nokta Apple'ın Amazon Echo gibi fiziksel bir sesli asistan projesinin uzun vadeli olduğu. Şirketin kısa vadeli projesi ise Siri için SDK yayınlayarak geliştiricilerin kullanımına açmak.

Bilindiği gibi Siri'nin özellikleri şu an için yalnızca Apple tarafından yapılıyor. Ancak Apple'ın gelecek ay düzenleyeceği WWDC etkinliğinde Siri için özel SDK'ini yayınlaması bekleniyor. Böylece geliştiriciler kendi uygulama ve servislerine Siri desteği ekleyebilecekler. Üçüncü parti tarafından gelen bu destek sonrası Apple'ın Amazon Echo'ya rakip ürününü yayınlaması bekleniyor.

Geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan bir dedikodu Apple'ın HomeKit'i iOS 10 ile birlikte ayrı bir uygulama olarak yayınlayacağını iddia etmişti. Bulmacanın parçalarını birleştirdiğimizde Apple'ın özellikle akıllı ev sistemleri konusunda kompleks bir yapı inşa ettiğini söyleyebiliriz. Siri'ye üçüncü parti uygulamaların entegre olması, HomeKit'e bağlı akıllı ev ürünlerinin Apple'ın hoparlörü üzerinden yönetilmesiyle şirket kullanıcılara tam bir sistem sunmaya hazırlanıyor olabilir. Gelecek ay düzenlenecek olan WWDC'i etkinliğinde Apple'ın kısa ve uzun dönemli planlarına dair daha detaylı bilgiye sahip olacağımız kesin.

Görsel Kaynak: Hadrian / Shutterstock.com

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.