Kimboo kullanıcıları soru cevap oyunuyla eşleştiren arkadaşlık uygulaması

Kimboo kullanıcıları soru cevap oyunuyla eşleştiren arkadaşlık uygulaması

Tinder benzeri ve birçoğu konum bazlı arkadaşlık uygulamalarından sıkıldaysanız Kimboo sizin için farklı  bir alternatif olabilir. Ten uyumuyla yetinmeyip, kafa dengi kişileri eşleştirme iddiasında olan arkadaşlık uygulaması, bunun için soru cevap oyununu kullanıyor.

Kimboo'nun yapımcısı, daha önce sosyal haber sitesi nediyor.com tanıdığımız Denet Cem Tezel. Denet son dönemde dikkat çeken bir diğer online medya girişimi Medyascope TV'nin de kurucu ortağı aynı zamanda. Geçtiğimiz Şubat'ta canlı betada yayınladıkları Kimboo'yla Denet ve ekibi özgün bir format denemek istemişler.

Geliştirilmeye devam eden Kimboo kullanıcılar arasında bir tür "psikografik uyum" hesaplamasıyla benzerlerinden ayrışıyor. Yedişer setler halinde sorulan eğlenceli ve düşündürücü sorulara verilen ortak cevaplar, Denet'in ifadesiyle "oyuncular arasındaki hayat felsefesi ve düşünce uyumuna teorik olarak işaret ediyor."  Uygulama her oyun seti sonunda sizinle yakın cevapları veren diğer kullanıcı profillerini ne oranda uyumlu olduğunuz yüzdesiyle birlikte tek tek size gösteriyor. Gördüğünüz bir profili beğenebiliyor ya da geçebiliyorsunuz. Beğenmenin karşılıklı olması halinde, arkadaş olabiliyor ve uygulama içinde mesajlaşmaya başlayabiliyorsunuz. Dilerseniz eşleştiğiniz kişiyle ortak yanıtladığınız soruları kıyaslayabiliyorsunuz.

kimboo4

Kimboo, tipik arkadaşlık uygulamaları gibi işe eşleştirmeden başlamıyor, bu da haliyle size oyun oynuyormuşsunuz gibi hissettiriyor. Denet de kullanıcılar yerine oyuncular demeyi tercih ediyor ve Kimboo'nun bugün 2 bin 500 oyuncusu olduğunu belirtiyor. Toplam bin 200 sorunun olduğu Kimboo'daki tüm sorular oyunun hedefine uygun olarak ekip tarafından hazırlanmış. Bu soruların bir psikolog tarafından değerlendirilip onaylanmasından sonra oyuna dahil edildiğini söylüyor Denet ve ekliyor: "Soruların eğlenceli olmasına, düşünmeye sevketmesine ve oyuncunun hayat görüşünü yansıtacak şekilde kurgulanmış olmasına özellikle dikkat ettik."

Kimboo algoritmaları eşleştirme için yalnızca oyun sonuçlarını baz alıyor.  "Eski nesil arkadaşlık sitelerin yaptığı gibi, insanlara 'Sana uygun insan işte bu!' diyerek birilerini dayatmak yerine, kararı oyunculara bırakıyoruz" diyor Denet. Uygulama içinde profiller geçerken, isim, resim, yaş, burç ve şehir bilgilerini görebiliyor ve buna göre kararınızı kendiniz veriyorsunuz. Kimboo konum bazlı değil, sizinle mükemmel eşleşen biri dünyanın diğer ucunda olsa da onunla tanışmanızı istiyor.

kimboo ana

Türkçe ve İngilizce dil sürümleriyle yayınlanan Kimboo küresel hedefli bir uygulama ve hedefi önümüzdeki beş yılda 14 dil sürümüyle 10 milyon aktif kullanıcıya ulaşmak. Bunun için öncelikli iki pazarı Türkiye ve ABD.

Üç farklı gelir modeli planlanan Kimboo için uygulama içi satın almalar ilk kalem. Önümüzdeki dönemde native reklamlar ve kurumsal müşteriler için pazar araştırması/anketlerden de gelir yaratmayı planlıyor ekibi.

Kimboo Android ve iOS uygulamaları için bağlantıları izleyin.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.