Twitter’da dünyanın takip ettiği en popüler 20 hesap

Twitter’da dünyanın takip ettiği en popüler 20 hesap

Mobil cihazların yaygınlaşması ve internet erişiminin artmasıyla dijital platformlara olan ilgi de yoğunlaştı. Kuşkusuz ki sosyal medya platformlarının yoğun bir şekilde kullanılması; her geçen gün üyelerin ve etkileşimlerin artması da bunun en çarpıcı göstergesi. Yalnızca şahsi hesaplar değil, sosyal medyanın gördüğü bu ilgi, markaların ve fiziksel mağazaların da yakın markajında. Gündemi takip eden ve profesyonel bir şekilde sosyal medya yönetimi yürüten markaların sosyal medya hesapları, gerçek zamanlı pazarlama ile popülerliklerini artırıyor. Özellikle Twitter, bu konuda en çok dikkati çeken hesapların bulunduğu, dijital ortamdaki popülaritenin belirlendiği başlıca ağlardan biri.

Kullanıcıların cıvıldayarak (tweet) haberleştiği, 140 karakter sınırı içerisinde kendisini ifade etmeye çalıştığı 2006 yılında yazılım mimarı Jack Dorsey tarafından geliştirilen Twitter, 2011 yılından bu yana Türkçe dil seçeneği ile ülkemizdeki kullanıcılarına hizmet veriyor. Türkçede “fenomen” olarak ifade edilen, fazla takipçiye sahip hesaplardan biri olmak için birbiriyle yarışan kullanıcılar, mümkün olduğu kadar düzenli tweet’ler atmaya, en çok takip edilen etiketleri tweet’lerinde kullanmaya özen gösteriyorlar. Fenomen olmak için tüm bunlar yeterli mi bilinmez; ancak, her geçen gün en popüler hesaplardan biri olmak üzerine onlarca dijital makale yayınlandığı ve bu makalelerin inanılmaz trafik aldığı da bir gerçek.

Peki, gerçekte Twitter’ın en popüler hesapları hangileri? Bu hesaplar nasıl bu kadar popüler oldu dersiniz? Evet, bu hesapların pek çoğu zaten medyatik olarak da popüler kişiler ve dünya çapında ünlüler. Ancak, takipçi sayıları şaşırtıcı derecede yüksek. Onlar aynı zamanda hesaplarını oldukça iyi yönetiyor; yani aslında, hayranlarını Twitter başında çok da fazla bekletmeden, düzenli olarak paylaşımlar yapıyorlar. Bunun yanı sıra, popüler hesaplar arasında sosyal medya ağları ve bazı markalar da yok değil. Dilerseniz, gelin birlikte 2016’nın ilk çeyreğinde yapılan istatistiklere göre en popüler Twitter hesapları hangileri olmuş; yakından bakalım…

1- Katy Perry / @katyperry

Twitter'daki en popüler 1. hesap Katty Perry

Dünyaca ünlü ABD’li şarkıcı Katy Perry, tıpkı en popüler parçalarından biri olan “Roar”da olduğu gibi kükremesiyle tüm sanat camiasını ve internet ünlülerini geride bırakarak, Twitter’da 87 milyon 488 bin 859 takipçi sayısına ulaşıyor ve en popüler hesap olarak bir süredir tahtını koruyor. Ağustos 2015’teki ölçümlerde de ilk sırada bulunan Perry, yıllardır yalnızca 159 kişiyi takip ediyor.

2- Justin Bieber / @justinbieber 

80 milyon 294 bin 670 takipçiyle Katty Perry’i ikinci sırada takip eden dünyanın en popüler pop müzik yıldızlarından Justin Bieber, aynı zamanda sıkı bir Twitter kullanıcısı. Kendisi de 264 bin 354 kişiyi takip ederek bunu adeta doğruluyor. Türkiye’de de dev bir hayran kitlesi bulunan Bieber, sıklıkla dünya çapındaki en popüler hastag’lere de (etiket) konu oluyor.

3- Taylor Swift / @taylorswift13

Aday olarak gösterildiği hemen her özel gecede ödülleri toplayarak, genç yaşta kariyerini zirveye taşımayı başaran pop ve country müzik sanatçısı Taylor Swift, 76 milyon 98 bin 437 takipçiye sahip. Diğer sosyal medya hesapları gibi Twitter’ı da vakit bulduğu sürece etkin bir şekilde kullanan Swift, profili üzerinden 245 kişiyi takip ediyor.

4- Barack Obama / @barackobama

Twitter'daki en popüler 4. hesap Barack Obama

ABD Başkanı Barack Hussein Obama’nın Twitter hesabı, özel bir ekip tarafından yönetiliyor. Paylaşılacak tweeet’leri bizzat onaylayan Başkan Obama, kendisi de zaman zaman Twitter’da takipçisi olduğu 636 bin 649 kişinin anasayfasına düşen paylaşımlarına ve popüler hastag’lere bakmayı ihmal etmiyor. ABD Başkanı’nın 73 milyon 861 bin 389 takipçisi bulunuyor.

5- YouTube / @YouTube

2005 yılında kurulduğu günden bu yana dev bir video paylaşım platformuna dönüşen ve popülaritesini asla kaybetmeyen YouTube, bir başka sosyal medya ağı olan Twitter’da en çok takip edilen 5’inci site olarak dikkati çekiyor. 61 milyon 611 bin 830 kullanıcının takip ettiği YouTube, 926 hesabı takip ediyor. 2007’de Twitter hesabını oluşturan video paylaşım ağı, bu özelliğiyle platformun en eski kullanıcılarından biri.

6- Rihanna / @rihanna

Sosyal medya ile arası çok iyi olan bir diğer dünyaca ünlü yıldız da kuşkusuz ki Rihanna. Özellikle video ve fotoğraf paylaşımı konusunda son derece cömert olan ünlü şarkıcı, Twitter’da bin 138 hesabı takip ediyor. Dünya çapında 59 milyon 710 bin 614 kişi de Rihanna’yı yakın markaja almış durumda.

7- Lady Gaga / @ladygaga

Gelmiş geçmiş en marjinal yıldızlardan biri olan Lady Gaga, 58 milyon 627 bin 956 takipçisiyle hala ilk çıktığı zamanki popülaritesini koruduğunu gözler önüne seriyor. Kendisi de 130 bin 857 kişiyi takip eden ünlü yıldız, aynı zamanda sık sık tweet’ler paylaşması ve Instagram hesabından çektiği fotoğrafları Twitter’da da yayınlamasıyla hayranlarının ilgisini sıcak tutmayı başarıyor.

8- Ellen DeGeneres / @TheEllenShow

Twitter'daki en popüler 8. hesap Ellen DeGeneres

ABD’nin en çok sevilen ve izlenen programlarından birini hazırlayıp sunan, ünlü komedyen Ellen DeGeneres, program sırasında da sıklıkla paylaşımlarda bulunuyor ve bu paylaşımlarını gelen konuklarıyla çektiği fotoğraflar ve videolardan oluşturuyor. Tam bir sosyal medya dahisi olan Ellen DeGeneres, her gün programa ve dünyanın farklı yerlerinden kendisine ulaştırılan görsel içeriklere sosyal medya hesaplarında yer veriyor. Dolayısıyla, 58 milyon 576 bin 134 takipçiye ulaşması tesadüf değil. Kendisi de 36 bin 463 kullanıcıyı takip ediyor.

9- Twitter / @twitter

Twitter’da Twitter’ı takip etmek ilk başta çok da cezbedici gelmeyebilir. Ancak, Twitter’ın yeni ayarlarından, dünyanın farklı yerlerinde atılan ilginç tweet’lerden, takip etmiyor olabileceğiniz bazı ünlülerin Twitter’da yarattıkları gündemlerden haberdar olmak için Twitter’da Twitter’ı takip etmekte fayda var. En azından 54 milyon 480 bin 519 kişi böyle düşünüyor. Twitter ise, Twitter’da 140 kullanıcıyı takip ediyor.

10- Justin Timberlake / @jtimberlake

Yaptığı müzik ve çektiği kliplerle gönüllerde taht kuran Justin Timberlake, yalnızca kendi işleriyle ilgili paylaşımlarda bulunmuyor. Aynı zamanda gündemdeki haberlere mizahi bir dille yaklaşıyor ve ilgi alanlarına yönelik spor ve siyasi alanlarda da paylaşımlar yapıyor. Bu da kuşkusuz ki Timberlake’i yalnızca bir müzik adamı olmaktan çıkarıp, herhangi bir kullanıcı kadar samimi olmasını sağlıyor. Bu da ona 54 milyon 469 bin 286 takipçi kazandırmışa benziyor. Kendisi ise 145 kullanıcıyı takip ediyor.

11- Britney Spears / @britneyspears

En popüler Twitter hesapları arasında eski erkek arkadaşı Justin Timberlake’in bir adım gerisinde bulunan ünlü sanatçı Britney Spears, 1992 yılından bu yana bulunduğu müzik piyasası içerisinde inişleri ve çıkışlarıyla daima gündemde kalmayı başaran ünlülerden biri oldu. Ancak, çalkantılı özel hayatı ve bir ara iyice uzaklaştığı müzik kariyeri bile onu hayranlarından ayıramadı. Kendisi 395 bin 202 kişiyi takip eden Spears’ı 44 milyon 978 bin 258 kullanıcı takip ediyor.

12- Kim Kardashian West / @KimKardashian

Twitter'daki en popüler 12. hesap Kim Kardashian

Dünyanın en sansasyonel ailesi olan Kardashianlar’ın, olaylı evlilikleri ve manşetlerden düşmeyen pozlarıyla en çok dikkati çeken üyesi Kim Kardashian West’in kuşkusuz ki 44 milyon 365 bin 827 takipçiye ulaşması son derece doğal. Tüm hayatını gözler önünde yaşayan, ünlü hip hop prodüktörü Kanye West ile yaptığı evlilikte de her anı magazin sayfalarını süsleyen TV ünlüsü, Twitter’da 125 kişiyi takip ediyor. Ancak, tüm sosyal medya hesaplarında olduğu gibi, Twitter’da da son derece aktif olduğunu hatırlatmakta fayda var. Çünkü Twitter hesabı üzerinden de tanıtımını yaptığı her ürün için binlerce dolar aldığı biliniyor.

13- Selena Gomez / @selenagomez

Justin Bieber ile olaylı birlikteliklerinin ardından bir süre inzivaya çekilen ve müzik dünyasında bomba etkisi yaratan yepyeni bir albümle geri dönen Selena Gomez, Twitter üzerinden bin 280 kişiyi takip ediyor ancak, 41 milyon 971 bin 971 kişilik dev bir hayran kitlesi bulunuyor. Aslen Disney Channel ile çocuk yaşta televizyonda kariyer yapmaya başlayan Gomez, daha sonra müzik hayatında da son derece başarılı oldu. Ancak, Justin Bieber ile yaşadığı ilişkinin ardından “aldatılan ve terk edilen taraf” olarak medyaya yansıması, Gomez’in hayranlarını neredeyse ikiye katladı; kendisine yanında olduklarının mesajını veren yepyeni bir hayran çemberine daha sahip oldu.

14- Cristiano Ronaldo / @Cristiano

Sosyal medya ve magazin dünyasının en gözde isimlerinden, Real Madrid’li futbol yıldızı Cristiano Ronaldo, son derece başarılı futbol kariyerinin yanı sıra renkli hayatıyla da hayranlarının ilgisini cezbediyor. Öyle ki ünlü futbol yıldızı, Twitter’da yalnızca 92 kişiyi takip ederken, kendisini 41 milyon 854 bin 986 kullanıcı takip ediyor. Sosyal medyadaki görsel paylaşımlarıyla sık sık magazin basınında yer alan Ronaldo, yine Twitter üzerinden paylaşımlarıyla dikkatini çeken tek bir Türk kullanıcıyı, @Ezginho adlı profili takip ediyor.

15- Instagram / @instagram

En popüler Twitter hesapları arasında bulunan bir başka sosyal ağ da görsel paylaşım sitesi Instagram. 4 kişiyi takip eden ancak 40 milyon 834 bin 834 kullanıcı tarafından takip edilen Instagram, kurumsal web sitesinin blog’undan güncel yazıları, şirketin başarılarına yönelik haberleri, bazı popüler Instagram hesaplarından yapılan ilgi çekici paylaşımları bu Twitter hesabı üzerinden takipçileriyle paylaşıyor. Bu da sosyal medya platformlarının bile tanıtım için alternatif sosyal medya kanallarına ihtiyaç duyduğunun çok açık bir göstergesi.

16- Jimmy Fallon / @jimmyfallon

Twitter'daki en popüler 16. hesap Jimmy Fallon

ABD’li en popüler talk show sunucularından biri olan Jimmy Fallon, programı The Tonight Show Starring Jimmy Fallon ile dünya çapında bir hayran kitlesine ulaştı. Efsanevi talk show’cu Jay Leno’nun ardından Tonight Show’u devralması her ne kadar riskli gibi görünse de Fallon, programı son derece iyi kotardı ve bu Twitter’daki takipçi sayısına da çarpıcı bir şekilde yansıdı. 39 milyon 754 bin 513 takipçisi bulunan talk show yıldızı, hesabı üzerinden 6 bin 807 kullanıcıyı takip ediyor.

17- Ariana Grande / @ArianaGrande

15 yaşında Broadway’de sahne alarak sanat hayatına adım atan genç pop ve R&B şarkıcısı Ariana Grande, son yılların en çok sevilen ve takip edilen ünlülerinden biri oldu. Özellikle oyunculuktaki başarısını müzik kariyeriyle katıldığı programlarda yaptığı sanatçı taklitleriyle pekiştiren ve bir anda hayran kitlesini inanılmaz boyutlara taşımayı başaran Grande, Twitter’da 67 bin 443 kişiyi takip ediyor. Ancak, kendisini 38 milyon 334 bin 734 kullanıcı büyük bir hayranlıkla takip etmeye devam ediyor.

18- CNN Breaking News / @cnnbrk

Şimdiye kadar sosyal medya ve sanat dünyasıyla ilerleyen en popüler Twitter hesapları listesine 18’inci sırada bir resmiyet geliyor ve CNN Breaking News, 38 milyon 79 bin 577 kullanıcı takibiyle sıralamadaki yerini alıyor. Dünyanın haber otoritelerinden biri olarak kabul edilen CNN kablolu haber ağının son dakika haberlerini takipçileriyle paylaşan CNN Breaking News kullanıcı hesabı, bu hesap üzerinden 116 kullanıcıyı takip ediyor.

19- Shakira/ @shakira

Kolombiyalı dünyaca ünlü sanatçı Shakira, latin pop müzik kariyeriyle dev bir hayran kitlesine ulaştı. Dünya Kupası için seslendirdiği Waka Waka ve Barcelona takımında oynayan Gerard Pique ile olan birlikteliğiyle 1990’dan bu yana sürdürdüğü popülaritesini daha da artırdı. Aynı zamanda sivil toplum örgütlerinde de oldukça aktif çalışan ünlü sanatçıyı Twitter’da 37 milyon 837 bin 473 kullanıcı takibe aldı. Shakira ise, 179 kullanıcıyı takip ediyor.

20- Demi Lovato / @ddlovato

Twitter'daki en popüler 20. hesap Demi Lovato

En popüler Twitter hesaplarının ilk 20’sinde son olarak kariyerine sinema ve televizyon ile başlayıp, müzikle devam eden başarılı sanatçı Demi Lovato var. 2015 yılında ABD’de iTunes üzerinden en hızlı yükselişi yakalayan şarkıcı rekorunu hala elinde bulunduran ve bu başarıyı ona getiren Cool For The Summer adlı parçası dillere pelesenk olan Lovato’yu Twitter’da 35 milyon 760 bin 498 kişi takip ediyor. Lovato ise, 436 kişiyi takibe almış durumda.

Twitter’da inişler ve çıkışlar elbette hiç belli olmaz. Gündem ve popülerite zaman içerisinde değişebilir; bu sıralamadan bazı isimler çıkıp yerine bambaşka isimler gelebilir. Ancak, takipçilerin ilgisini taze tutmak ve düzenli paylaşım yapmak, Twitter’da ve diğer tüm sosyal medya hesaplarında son derece önemli bir nokta. Belki milyonlara ulaşmak çok daha farklı meziyetler gerektirebilir ancak eğer markanızı parlatmak ya da isminizi bir marka haline getirmek istiyorsanız, Twitter’ın ve genel olarak hedef kitlenizin bulunduğu diğer sosyal medya hesaplarının siz de gücünü keşfetmek için daha fazla beklemeyin.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.