AdBlock CEO'su Till Faida: 'Kabul edilebilir reklam nedir'i tanımlamamız gerekli
Dijital

AdBlock CEO'su Till Faida: 'Kabul edilebilir reklam nedir'i tanımlamamız gerekli

Yerinde katılım gösterdiğimiz TechCrunch Disrupt NY 2016 etkinliğinin sabah ki bölümünün konuşmacıları arasında AdBlock Plus'ın kurucu ortağı ve CEO'su Till Faida vardı. ''Reklam çağının sonu mu'' başlıklı bir söyleşi gerçekleştiren Till Faida önemli açıklamalarda bulundu.

Till Faida'nın konuşmasında dikkat çektiği kısım kullanıcıların büyük çoğunluğun reklamlardan gerçekten nefret etmediği oldu. Faida'ya göre kullanıcıların gerçekten nefret ettiği şey internetteki deneyimlerine zarar veren ve kullanıcı dostu olmayan reklamlar. Bu tarz reklamların endüstrinin bir yanlışı olduğuna inandıklarını belirten Faida, AdBlock Plus ile birlikte kullanıcı deneyimine zarar veren reklamcılık yapısını değiştirmek istediklerinin altını çizdi.

''Kabul Edilebilir Reklamı'' tanımlamak için özel bir program başlattıklarını ve sektörün her kesiminden katılımcılarla doğru, kabul edilebilir reklamı tartışlarını söyleyen Faida, kendisine göre kullanıcıların dikkatini dağıtmayan reklamın doğru olduğunu söyledi. Faida'nın açıkladığına göre bugün ABD'nin en çok ziyaret alan 100 internet sitesinden 40'ı ''kabul edilebilir reklamlara'' sahip.

AdBlock ile ilgili güncel sayılarda paylaşan Faida bugün itibariyle 1 milyardan fazla cihazda AdBlock kurulu olduğunu ve 100 milyon aktif kullanıcıya sahip olduklarını açıkladı. iOS ve Android'te bugüne kadar 10 milyon indirilme sayısına ulaştıklarını söyleyen Faida mobil rakamların şu an için kendilerini pek tatmin etmediğini de konuşmasında ufakça değindi. Till Faida'dan sonra sahneye çıkan IAB CEO'su Randall Rothenberg'in sahne değişimi sırasında Faida'nın eline sıkmaması ve yanyana sahnede görüntü vermemesi oturum sonundaki ilginç anlardan biri oldu.

Yorumlar (2)
  1. En büyük alternatif native advertising ancak ülkemizin en büyük sosyal içerik platformu ve en çok trafik alan sitesi olan onedio bu reklam modelinden ya beklediğini bulamadı yada gözü doymadı ki google reklamlarını sitenin her bir yanına yerleştirmiş... Ne kaparsam kârdır mantığı...Yine de Sezarın hakkı sezara, onedio reklam yerleşimlerini kullanıcıyı sığmayacak şekilde yapıyor ve örnek alınması gerekiyor ...

  2. Not Defteri Not Defteri

    Yurtdışında bile olay bu boyuttaysa artık varın bizde durumu siz düşünün adblockların eli güçleniyor ki arkasında rahatsız edici reklamları istemeyen milyarlar var

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri