Estonya e-ikamet uygulamasıyla göçmenlik sınırlarını zorluyor

Estonya e-ikamet uygulamasıyla göçmenlik sınırlarını zorluyor

Estonya geçirdiği köklü dijital dönüşüm süreci sayesinde bir süredir internet ülkesi olarak tanınıyor. Estonya'da vergi ödemeden genel seçimlere online bürokrasi işliyor. Buna karşın beyin göçü Estonya'nın en önemli sorunu olmaya devam ediyor. E-ikamet çözümüyle göçü tersine çevirmeyi uman Estonya, insanların ülkede iş kurması için Estonya'ya gitme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor.

Estonya'nın verdiği göçü dengeleyebilecek sayıda girişimciyi çekmesini amaçlayan e-ikamet programı, 2025 yılına kadar 10 milyon e-mukime ulaşmayı hedefliyor. Bugüne kadar programa başvuranların sayısı ise yaklaşık 10 bin. Ülke e-mukimlere şirketlerini online kaydettirme, ülkeyi ziyaret etmeye gerek kalmadan ülkeden bir bankada hesap açma ve vergilerini online ödeme gibi kolaylıklar sağlıyor.

Screen Shot 2016-05-09 at 11.22.52
Estonya'da dijital toplumun bileşenleri

E-mukimlere dijital bir kimlik sağlayan Estonya'da yapılan resmi online işlemlerde kullanabileceğiniz şifreli bir anahtarınız bulunuyor. Böylelikle offline imzanıza duyulan ihtiyaç ortadan kalkıyor. Bununla birlikte kayıt işlemleri sırasında ülkede fiziksel bir adres sağlama gerekliliği sizin yerinize sanal bir adres alabilecek aracı şirketlerle çözülmeye çalışıyor. Estonya hükümeti bu süreci olabildiğince e-res-id-cardkolaylaştırmak için çalıştığını her fırsatta belirtiyor. Kurumsal vergi oranının sıfır olduğu ülkede, gelir vergisi oranı yüzde 20. Bugüne kadar e-mukimler tarafından 500 yeni şirketin kurulduğu Estonya'da, bu vatandaşlar tarafından yönetilen şirketlerin toplam sayısı bine çıkmış.

E-ikametin e-vatandaşlıkla aynı anlama gelmediğini ve AB vatandaşlığı için bir geçiş kapısı olarak düşünülmemesi gerektiğini hatırlatan Estonya'nın sistemi yine de örnek bir uygulama oluşturuyor. Ülke programı geliştirmek için bu yıl bir de e-ikamet hackathon'u düzenliyor. Programla ilgili detaylar ve başvuru için e-ikametgah sayfasını görebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.