Avrupa’nın en büyük SEO konferanslarından BrightonSEO’da neler konuşuldu? [59 Sunum & Türkçe Özetleri]

Avrupa’nın en büyük SEO konferanslarından BrightonSEO’da neler konuşuldu? [59 Sunum & Türkçe Özetleri]

Konuk yazarımız Yiğit Konur, SEOzone konferansının organizatörü olan SEO ajansı SEOzeo'nun kurucusudur.

brightonseo

Günümüzde dijital pazarlamanın en değerli kanallarından biri hiç kuşkusuz arama. Bu arama trafiğini elde etmek için tıklama başı bir yatırım yapmak istemiyorsanız, en uygun maliyetler ve yüksek yatırım geri dönüşünü değerlendirmek için de SEO’ya başvurmayı tercih edebiliyoruz. Ancak sürekli olarak gelişen ve dinamikleri değişen arama motorları ekosisteminde tutunmanın yegane yolu, gündemi her daim takip edebilmek.

Bugün bu ihtiyaca cevap vermek için dünyanın farklı ülkelerinde arama konferansları yapılıyor. Bu konferansların en dikkat çekicileri ise kuşkusuz ABD’deki Mozcon ve Searchlove ile Avrupa pazarındaki BrightonSEO ve Searchlove London olarak biliniyor.  Bu sene benim de konuşmacılarından biri olma şansına sahip olduğum Avrupa’nın en büyük arama konferansı olan BrightonSEO’ya 4 kişilik nipseten geniş bir ekiple katılarak izlenimlerimizi sizler için bir araya getirdik.

BrightonSEO nedir? Hangi tarihlerde gerçekleştiriliyor?

Sektörün Avrupa’daki en büyük etkinliği olan BrightonSEO, senede iki kez İngiltere’nin Brighton kentinde düzenleniyor. Londra’ya 45 dakikalık tren mesafesinde olan bu sahil kasabası tadındaki şehirde bir etkinlik düzenlemek fikri gerçekten çok cesurca. Üstelik senenin ilk etkinliğinde 1500 kişilik, ikinci etkinliğindeyse 3000 kişilik katılımlarla devasa bir katılım olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Öyle ki bu katılım, etkinliğin yapıldığı kültür merkezi Brighton Dome’un önünde uzun bir kuyruk oluşmasına da neden olmuştu.

Uzunca bir kuyruk sırasının ardından etkinliğe giriş yaptık. Gazete biçiminde düzenlenen etkinlik kitapçığına hızlıca göz attıktan sonra tüm ajandayı sizin de dijital olarak inceleyebileceğiniz Sched uygulaması üzerinden planımızı yaptık.

BrightonSEO’da kimler konuşuyor?

Sektörün Avrupa ayağındaki önemli oyuncularının konuştuğu BrightonSEO’da bu yıl yine önemli isimler yer alıyordu. Bunların başında, Moz’dan Tori Cushing (Annie Cushing’in kızı), Türkiye’deki yüksek pazar payıyla isminden söz ettiren Link Research Tools’un kurucusu Christoph Cemper, yine pazarımızın bilinen araçlarından Searchmetrics’in kurucusu Marcus Tober yer alıyordu. Bununla birlikte pazarda yakınen tanıdığımız Sistrix, Linkdex, SEMrush, SEOmonitor, STAT gibi araçların kurucuları da farklı oturumlarda yer aldılar.

Şuradan listesine ulaşabileceğiniz değerli katılımcıların arasında yer alıyor olmak gerçekten bu sene benim için de sevindiriciydi. Geçtiğimiz yıl ilk kez yurtdışında bir etkinlikte konuşma fırsatı bularak SEMdays etkinliğinde -Why Imagination in Link Earning is More Important than Link Building Knowledge- temalı bir sunum yapmıştım. Ancak bu sene bu etkinliğin konsepti olan Advanced SEO sınırlarında kalamk için konumu "Evaluation of User Experience: Inner-view to Google by Published Patents Related with User Experience" yani, "Google’ın yayınlanmış patentleri aracılığıyla kullanıcı deneyimine yakından bir bakış" olarak seçtim.

BrightonSEO’da neler konuşuluyor?

BrightonSEO, tek kişilik bir dev kadro ile kolayca takip edebileceğiniz bir etkinlik değil. Çünkü etkinlik tam 5 farklı paralel oturumla devam ediyor! Biz 4 kişilik bir ekiple etkinliğe gitmiş olsak da maalesef bazı oturumları kaçırmak durumunda kaldık. Konuşmacıların slaytlarına ek olarak, burada sunacağımız ek bilgileri sunabilmek için yoğun bir çalışma sergiledik. Umarım tüm Webrazzi okuyucularının beğeneceği ve etkinlikte bulunmuş kadar bilgi edinebileceği bir sıralama sunabilirim.

Öncelikle etkinliği nasıl ilerlediğini anlamamızda fayda var. Genel olarak, her oturumda 4 farklı konuşmacı konuşuyor (bazı oturumlarda bu durum değişebiliyor) ve bu konuşmacıların tamamı bir moderatör tarafından kitleye tanıtılıyor. Bu gruplar ise herkesin mesleki uzmanlıklarına göre değişmekte:

 1. Future-Proof: SEO’nun ve aramanın geleceğine yönelik konuşmalar yer alıyor.
 2. Crawl: Tamamen indekslenebilirlik ve crawl anlizine yönelik bir oturum.
 3. Biddable: Daha çok Adwords ve PPC ağırlıklı sunumların yer aldığı bir oturum.
 4. International: Küresel ve çok dilli kampanyalar yönelik bilgiler içeren bir oturum.
 5. Links: Bağlantı edinme ve link inşaası konularında yaratıcı fikirlerin yer aldığı bir oturum.
 6. Fundamentals: Daha çok yeni başlayan profesyonelleri hedefleyen konuşmalar yer aldı.
 7. Succes & Analytics: Ölçümlemenin geliştirilmesi ve başarı kriterleri konulu sunumlar.
 8. Onsite: Site ve sayfa düzeyinde optimizasyona yer verilen bir oturumdu.
 9. User Experience: Benim de içinde bulunduğum, kullanıcı deneyimine ilişkin oturum
 10. Community: İçerik pazarlaması ve komünite oluşturma temalı konuşmaların oturumu.
 11. Results: Sonuç odaklı arama stratejilerinin tartışıldığı bir oturumdu.
 12. Content: Tamamen içerik pazarlaması ve aramada içeriğin önemine yönelik bir oturum.
 13. Social: Sosyal medya stratejilerine yönelik konuların konuşulduğu bir oturum.
 14. Collaboration: Ajans ve pazarlama departmanlarının yönetimine yönelik bir panel.
 15. Technical: Tamamen teknik SEO’ya yönelik sunumların yer aldığı bir oturum.
 16. Content Strategy: İçerik stratejinin oluşturulması ve kampanyaların planlanması.
 17. Business: Başarılı SEO organizasyonları oluşturmanın sırlarına odaklanmış bir oturum.
 18. E-commerce: E-ticaret projelerinin arama başarısının konuşulduğu bir oturum.
 19. SERPS: Arama motoru sonuçları ve bunlar üzerinden veri işlemeye yönelik bir oturum.
 20. Keynote: Webs of Influence kitabının yazarı Nathalie Nahai’nin kapanış sunumu.

Açıkça gördüğünüz üzere, yukarıda yer alan 20 oturum içerisinde, ortalama her oturumda 3 farklı konuşmacının yer aldığını düşünürsek etkinliğin büyüklüğünü hesap etmemiz mümkün olabilecek. Bu kadar çok konuşmanın bir güne sığdırılmasını sağlayan şey ise Brighton Dome’nin efsanevi büyüklüğü ve elbette Rough Agenda ekibinin şahane organizasyon yeteneğiydi. Aşağıda günün ajandasından bir ekran görüntüsü görebilirsiniz:

Şimdi sırayla, tüm oturumların üzerinden geçerek neler konuşulduğuna göz atabiliriz.

Etkinlikte Konuşulan Tüm Konu Başlıkları ve Sunumlar

a. Future-Proof: SEO'nun Geleceğine Bir Bakış

Bu oturumda, dünyaca ünlü sıralama takip yazılımı STAT'ın CEO'su Rob Bucci, SEO dünyasının yakınen tanıdığı Mel Carson ve Nichola Stott'un sunumları vardı. Etkinliğin canlı yayın sponsoru Authoritas'ın aracılığıyla bazı sunumlar canlı olarak paylaşıldığı için video kayıtlarını da sizle paylaşabileceğim.

1. Kişisel Markanızı Kullanarak Daha İyi Bir İzlenim Yaratmak  - Mel Carson

"How to Make a Better Impression through Personal Branding" başlığıyla yayınlanan bu sunumda, Mel Carson etkili bir bireysel marka yaratımının değerinden bahsetti ve Amazon'da satışa çıkan bu konudaki yeni kitabını tanıttı. Kısaca incelemek isterseniz, Slideshare'de paylaştığı sunumu şurada:

Ayrıca bu sunumun video kaydını da şuradan izleyebilirsiniz:

2. SEO SUX: Neden UX, Teknik Stratejinizin Temelini Oluşturmalı

Yine tanınan isimlerden Nichola Stott, "SEO SUX: How and Why UX Must Be Front and Centre to Your Technical Strategy" başlıklı  (bazı sunumların başlıklarını çevirirken sadeleştiriyorum) bir sunumla, kullanıcı deneyimi ve SEO ilişkisine değindi. Günümüz kullanıcısını tanımak ve yakın zamanda internet kullanıcılarının %40'ını oluşturacak Z kuşağının içerik tüketim alışkanlıklarını anlamak yönüyle güzel bir sunum olduğunu düşünüyorum.

Yine Authoritas aracılığıyla canlı yayınlanan konuşmalardan birisi:

3. Arama Sonuç Sayfalarındaki "Öne Çıkarılan Bilgiler" Alanına Yönelik Kapsamlı Bir İnceleme

"Deep diving into featured snippets – How to earn more and rise to the top of the SERPs" ismiyle duyurulan bu oturum, gerçekten veri odaklı olarak doyurucu bir sunumdu. Özellikle Rob Bucci'nin, Google'ın yeni öne çıkarılmış bilgiler kutucuklarına yönelik trafik potansiyellerini, GrepWords'ün en yüksek PPC değerindeki top 1.000.000 kelimeyi analiz ederek değerlendirmesi çok başarılıydı.  Bu alanda yer almak her ne kadar çok zor olsa da, burada listelenmenin sırlarına yönelik bir araştırmanın yapılması ve farklı faktörlerin incelenmesi gerçekten ilgi çekiciydi.

Yine videolu oturumlardan birisi daha:

b. Crawl: İndekslenebilirliğe Teknik Bir Bakış Açısı

Paralel olarak ilerleyen oturumlardan biri de -crawl- oturumuydu. SEO'ya yakın olanların bildiği üzere crawl, indekslenebilirliğe yönelik olarak yürütülen çalışmalara verilen genel bir isim. Arama motorlarının örümceklerinin, web sitenizde sağlık biçimde dolaşabilmeleri ve crawl bütçesi adı verilen limitlerini aşmadan ilerlemeleri için gerekli olan çalışmaları içeren bu çalışma grubu günümüzün olmazsa olmaz SEO dinamiklerinden. Beni kesinlikle çok heyecanlandıran bu oturumun, future-proof ile birlikte ilerlemesi sebebiyle katılamasam dailerleyen bölümlerde de göreceğiniz üzere tüm notları toplayarak sizin için bir araya getirdik.

4. Crawl Hatalarını Bulmanın ve Düzeltmenin Yolları - Barry Adams

Arama sektörünün globaldeki Webrazzi'si sayılacak kaynakların başında State of Digital geliyor. Buranın kıdemli editörlerinden, SEO dünyasının tanınır isimlerinden olan Barry, 1998 yılından bu yana sahip olduğu değerli SEO tecrübesinden, crawl analiziyle ilgili olarak sahip olduklarını bizlerle paylaştı:

Özellikle canonical implementasyonlarında dikkat edilecek detayların, SEO crawling bütçesinde ne kadar büyük tasarruf sağlayabileceğine yönelik olarak değerli bilgilerin yer aldığı bu sunuma mutlaka göz atmanızı öneririm.

5. Crawl Bütçesini Anlamak - Dawn Anderson

Etkinlikte izlediğimiz en iyi ileri seviye SEO sunumlarından birisi de Dawn Anderson'a aitti. Google'ın konuyla ilgili patentine de atıfta bulunan bu sunumda, Matt Cutts ve John Mueller gibi resmi Google sözcülerinden yapılan alıntılarla, Google'ın crawl bütçesine olan yaklaşımı ele alınıyor.

Eğer teknik SEO ve crawl analizi konusunda iyi seviyede olduğunuzu düşünüyorsanız bu sunumu mutlaka incelemenizi öneriyoruz.

6. SEO Perspektifiyle Sunucu Loglarını İncelemek - Oliver Mason

Teknik SEO ve log analizi denilince akla ilk gelen isimlerden birisi de BuiltVisible ajansı. Bu konuda daha önce hazırladıkları kaynak, web'in en kaliteli SEO içeriklerinden birisi. Yine Builtvisible'ın eski danışmanlarından Oliver Mason, harika bir sunum hazırlayarak bizlerle sunucu log analizinin inceliklerini paylaşıyor.

SEO ajanslarının log analiz senaryolarında yaşadığı problemlere oldukça mizahi bir dille yaklaşan ve harika çözüm önerileri getiren bu kaynağı kesinlikle incelemelisiniz. Excel ile asla yönetemeyeceğiniz bu büyük dosyalarla komut istemi kullanarak kolayca oynayabildiğinizi görünce gerçekten ufkunuz genişleyecek!

c. Biddable: PPC'nin Son Trendlerine Genel Bir Bakış

Biddable yani tekliflendirilebilir reklamcılık pek çoğumuzun yakınen tanıdığı Facebook ve Google gibi mecralardaki trend reklam modelini işaret ediyor.

7. Kullanıcı Yönelimini Markanızda Bir Deneyime Dönüştürek - Simon Jacobson

Bing'in UK'deki yöneticilerinden Simon, genel olarak Bing'in ürünlerini tanıtarak hazırladığı sunumdan çıkardığım çarpıcı tek insight, Bing'in UK pazarındaki %18'lik pazar payı oldu. Rakam ne kadar realisttir bilinmez ama Bing'in bu kadar iddialı olduğu yeni pazarlar görmek beni fazlasıyla heyecanlandırdı.

8. İsteklere Cevap Verebilmek için Tekliflenebilir Reklamcılığı Kullanmak - Saija Mahon

Yeni başlayanlara hitap etmek için hazırlanan bu sunum biraz basit ve amatör kaldı. Ancak mutlaka yeni başlayanların ya da bu konuda henüz okumaya başlayanların alabileceği bir kaç çıkarım olabilir.

9. Kitle Pazarlamasının Gücünü Etkin Kullanmak - Samantha Noble

Samantha'nın sunumu gerçekten etkileyiciydi. Özellikle benim gibi SEO background'u güçlü olan ancak PPC tarafında bilgi birikimini genişletmek isteyenler için heyecan vericiydi. Doğru audience'ların belirlendiği senaryolarda ne kadar etkin sonuçlar alabileceğini gördüğümüz bu sunum beni heyecanlandırdı. Özellikle Wordstream'in yaptığı bazı testlere yer verilmesi ilgi çekiciydi.

d. International: Uluslararası Arama Oturumu

Özellikle uluslarası açılım yapan büyük markalar için en önemli konulardan birisi de global arama. SEO perspektifinde bakıldığında, yapılacak ileri seviye bazı düzenlemeler Google'ın tüm dilleri doğru tanıması için olmazsa olmaz. Gerek bu implementasyonlar, gerek ise PPC tarafındaki farklı gelişmeler, bu kanalı da ayrı bir oturum konusu haline getiriyor.

10. Uluslararası Arama - Başarının 4 Şartı - William Cecil

Özellikle uluslararası SEO kurgusunun kurulması ve kurulan kurgunun test edilmesine yönelik yapılan öneriler gerçekten tatmin ediciydi. Özelleştirilebilir alarmlar kurarak site sağlığını denetlemek gibi özgün fikirler sağlaması yönünden başarılı bulduğum bir sunumdu.

e. Links: Bağlantı Edinme Sanatı

SEO'nun kuşkusuz en zorlayıcı konularından birisi link inşaası. Hem yaratıcı yollarla yeni linklerin elde edilmesi, hem de negatif SEO ya da hatalı uygulamaların kaldırılması sürecinde değerlendirilecek olan link analizleri gibi konular artık ayrı bir uzmanlık konusu halini almaya başladı. Bunu SEO endüstrisinde sıkça gördüğümüz araçların da bu alanda spesifik çözümler uygulamasından kolayca anlayabiliyoruz. BrightonSEO ekibi de bu yüzden bu konuyla alakalı en iyi uzmanları bir araya getirmiş.

11. Arama Faktörlerini Tekrar İnceleyelim: Neden İçerik Başarınız için En Önemli Anahtar - Marcus Tober

SEO dünyasına 2015 ve 2016 yılında yaptığı çalışmaları paylaşarak damgasını vuran Marcus Tober, her zamanki gibi Searchmetrics verisini de arkasına alarak harika bir sunum hazırladı. Bu tip sunumlarda en beğendiğim özellik, tamamen elle tutulur verilere dayanıyor olması. Bu yönüyle etkinlikteki en beğendiğim sunumlardan biriydi. Özellike machine learning'e değinmesi ve insanoğlu olarak makinelere Go'da da yenilmemizden bahsetmesi, eğlenceli detaylardandı.

Geçtiğimiz yıl SEOzone'un konuşmacılarından olan Marcus'un bolca selfie'li ve eğlenceli sunumunun da bir videosuna şuradan ulaşabilirsiniz:

12. Linkler Hakkında Bilmediğiniz 7 Önemli Detay - Christoph Cemper

Oldukça başarılı bir Cemper sunumuydu. Christoph sunumunu paylaşmadı ama bu sunumu sunduğu bir online versiyonu paylaştı. Aşağıdaki linki takip ederek sunumu 15 dakikada online olarak dinleyebilirsiniz.

Sunumun tam halini izlemek isterseniz, şurada yayınlanmış bir videosu da bulunuyor:

13. İçerik Pazarlaması için Site Hızı - Tom Bennet

Site hızı gibi teknik bir konuda bulabileceğiniz en kolay anlaşılır ve aksiyon odaklı sunumlardan biriydi. Özellikle front-end tarafında yapılabilecek çok sayıda optimizasyona değindi ve bunların bir çoğu kullanıcılar tarafından kolaylıkla uygulanabilir optimizasyonlar.

Tom'un sunumu yine sponsorlar aracılığıyla canlı yayınlandığı için şu adres üstünden de izlenebiliyor:

14. Basın İlişkilerindeki Bazı Başarısızlıklar ve Bunlardan Çıkaracağımız Dersler - Catherine Warrilow

Bu sunu ağırlıkla Catherine'in kendi deneyimlerini paylaştığı çok kısa ve metin yoğunluklu bir sunum. Hızlıca Slideshare'i inceleyerek sunum hakkında genel bir fikir edinmeniz mümkün:

Sunumun videolu halini de şu adreste inceleyebilirsiniz:

f. Fundamentals: Yeni Başlayanlar için Sunumlar

Bu tip konferansların katılımcı kitlesinin geniş olması sebebiyle, her tipten kişinin ihtiyaçlarını karşılamak en önemli önceliklerden birisi haline geliyor. Bu bağlamda, temel bilgileri içeren bu oturum gerçekten yoğun bir ilgiyle karşılandı. News, Video SEO ya da sunucular için log analizi gibi konularda yeni olan herkesin incelemesi gereken sunumlar yer alıyor.

15. Google News'a Kaydolmak: Neden Uğraşmaya Değer - Sonia Mazzotta

Ülkemizdeki yayıncılar arasında oldukça popüler olan Google News, öyle görünüyor ki UK pazarında çok da benimsenmiş sayılmaz. Sonia, bu sunumda katılımcıları News kullanmaya teşvik etmek için dünyaca ünlü sitelerin istatistiklerinden örnekler verdi ve bu kullanımdan kazanabileceklerimizi kısaca özetledi.

16. Videolar için SEO'ya Giriş - Rachael Dines

Bence Türkiye pazarında yine en çok gözardı edilen konulardan birisi video SEO. Bu sunumda çok yüzeysel olarak video SEO ipuçlarından bahsedildi. Ama bana kalırsa çok daha kapsamlı ve detaylı bir sunum hazırlanabilirdi. Ancak oturumun temel amacının yeni başlayanlar olduğunu değerlendirirsek yeterli bir sunum olduğunu söyleyebiliriz.

17. Yeni Başlayanlar için Sunucularda Log Analizi - Andrew Halliday

Yine yeni başlayanlara göre hazırlanmış bir sunumdu. Ancak çok kısa sürdü ve temel amacı bu çalışmanın gerekliliğini anlatmaktı. Hemen ardından Screaming Frog'un yeni Log Analyzer aracını tanıtıp sunumunu sonlandırdı.

18. Listelenme Verisi Markaların ve Kurumsal Şirketlerin Lokal SEO'larını Nasıl Etkiler - Raj Nijjer

Bu sunum hakkında Raj Nijjer'den bilgi almaya çalışıyorum. En kısa sürede burayı güncelleyelceğim.

g. Success & Analytics: Başarıyı Edinmek ve Bunu Ölçümlemek

Dijital pazarlamanın, bugün İngiltere'de TV reklamı harcamasının önüne geçmesiniyle birlikte büyük bir trend kazandığını hepimiz biliyoruz. Dijital pazarlamayı bu denli başarılı kılan şey, neredeyse günümüzde her detayın ölçümlenebilir olması. Arama dünyasında ölçümleme ve başarının hedefleri konularının konuşulduğu bu oturumda vizyon açan çok sayıda sunum var. Mutlaka incelemenizi öneriyorum.

19. Neden Pazarlamacıların Harika Bir A.S.S.'e İhtiyacı Var :) - Rhys Jackson

Espirili bir dil ile harika bir ASS'e sahip olmamız gerektiğini söyleyen Rhys, bunun elbette Audience Segmentation Strategy olduğunu belirtti. Konuşmacının ileri seviyede hedef kitle oluşturma yöntemleri ve R dilini kullanarak yaptığı istatistiksel analizler dikkat çekiciydi.

20. Google Analytics Premium'a Sahip Olmak - Arianne Donoghue

Yüz binlerce lirayı aşan lisans maliyeti itibariyle herkes için büyük bir merak konusu olan GA Premium konusunda Arianne değindi. Temel anlamda -sample data- kavramını ve ağırlıklı Google'ın BigQuery çözümüne değindi.

21. Etkileşim Oranı Optimizasyonu - Neden Her Şeyi Optimize Etmek Gerekir - Stephen Kenwright

Bu sunumda Stephen, link inşaasının klasik yaklaşımlarına bir eleştiri getiriyor ve kendilerinin harika bir içeriği ürettikten sonra yaptıkları outreach sürecinden bazı örnekleri paylaşıyor.

22. Tüm İstatistiklerinizi Yerle Bir Edebilecek 10 SEO Hatası - Juan Gonzalez

Görsel olarak çok emek verilmiş bir sunumla, SEO yaklaşımlarında yapılan hataları ele alan Juan, bunları gerçek vakalarla da destekliyor. Ne yapması gerektiğini iyi bilen SEO'lar için, nelerden kaçınmak gerektiğini hatırlatan iyi bir tazeleyici olabilir.

h. Onsite: Site Düzeyindeki Optimizasyonlara Genel Bakış

Crawl oturumunun hemen ardından, teknik SEO ve teknik dışında site-içi SEO'yu ilgilendiren tüm faktörlerin konuşulduğu on-site sunumu geliyordu. Özellikle site taşımaları gibi nadir senaryolara yönelik değerli bilgilerin bulunduğu bu oturumların da sunumlarını incelemekte fayda var.

23. Teknik SEO'da Kolay Kapabileceğiniz ve Anlayabilecekleriniz - Judith Lewis

Maalesef Judith sunumlarının hiçbirini etkinlik sonrası paylaşmıyor. Genellikle sununmlarında müşterilerinin bazı özel verilerine yer verdiği için, bu sunumlarda tweet atılmasını da istemiyor. Judith ile yazıştım, eğer kararını değiştirirse bu postu güncelleyeceğim.

24. İki Çok Büyük Web Sitesini Birleştirirken Hayatta Kalmak (4M+ Sayfa Görüntülemesi) - Matteo Monari

Bu sunum gerçekten çok uç seviyede bir vakayı anlatıyor ancak içerdiği bilgiler paha biçilemez. Matteo, iki farklı siteyi birleştirmek görevinde çalışıyor. SEO altyapısını alt üst etmeden, milyonlarca trafiğe sahip iki siteyi nasıl birleştirdiklerine değiniyor. Bilgi birikiminizi çeşitlendirmek istiyorsanız mutlaka incelemelisiniz.

25. Site-içi SEO Stratejinizle Başarınızı Garantilemek - James Perrott

Benim severek takip ettiğim ajanslardan StickyEyes'tan James, çok büyük ölçekteki ajansların site-içi SEO yaklaşımlarını anlatması yönüyle çok değerli bir sunum yaptı. Başta anahtar kelime araştırmasından başlayarak, anahtar kelime ağırlıklandırma gibi konulara değinerek çok kapsamlı bir sunumu bizlere sunuyor. Bunu yapıyorken kendi metriklerini de öne sürmeyi ihmal etmiyorlar. Bir ajans yöneticisi olarak yaptıkları işi takdir etmemek elde değil.

26. Webmaster Tools: SEO'ların Teselli Armağanı - Nicole Bullock

Nicole'un SEO verilerini elde etmenin en iyi yolunun Analytics ve Search Console verilerini birleştirmekten geçtiğini anlattığı bu sunumda, genel hatlarıyla hangi verileri bir araya getirebileceğimizi öğreniyoruz.

i. User Experience: Kullanıcı Deneyimi ve Arama İlişkisine Yönelik Oturumlar

Bu oturum benim için çok önemliydi, çünkü ilk kez kendi sektörümüzdeki ve bölgemizdeki en büyük konferans olan BrightonSEO'da konuşacaktım. Bu oturumun açılış konuşmasını yaptıktan hemen sonra, sözü Distilled'dan Dominic'in harika AMP sunumuna ve Warren'ın ajans yönetimi konusunda ufuk açan sunumuna bıraktım. Ajanslarda SEO teknolojisi üretimiyle siz de ilgileniyorsanız mutlaka 30 numaralı sunuma göz atmalısınız.

27. Google'ın Kullanıcı Deneyimini Değerlendirme Yöntemlerine, Google'ın Patentleriyle Bakış - Yiğit Konur

Beni en çok heyecanlandıran sunum, elbette kendi sunumumdu. Türkiye'den böyle bir konferansa ilk kez konuşmacı olarak gitmenin verdiği stresten ötürü, sunum öncesindeki güne kadar gergin olsam da sunum öncesinde kitleyle etkileşim kurmak beni bir hayli rahatlattı. UX oturumunda konuşacağım için, konumu Google'ın kullanıcı deneyimini nasıl anlamlandırdığına yönelik patentlerini incelemek üzerine belirledim. Bunu yaparken, Google'ın Google Patents ürününü izleyicilerin nasıl kullanacağını anlatmaya ve hemen ardından Google'ın kullanıcı deneyimini ölçümlemede kullandığı 3 farklı patente yer vererek gerçek örnekler sunmaya gayret ettim.

Sunumun bizim ekip tarafından çekilen amatör bir kaydını görmek isterseniz şu videoyu takip edebilirsiniz:

28. Oyunlar Bize Kullanıcı Deneyimi ve Dönüşüm Hakkında Neler Öğretir - Aferdita Pacrami

Benden hemen sonra sahneye geçen Aferdita, oyunların kullanıcı deneyimine dikkat ettiği çok ufak bazı ayrıntıları bizlerle paylaştı. Bu ayrıntılar ışığında, hepimizin çocukluk ve gençlik zamanlarında elde ettiği ancak bizim farkında olmadığımız know-how'ları tekrar keşfetmemize yardımcı oldu.

29. Hızlı Olan İyidir: AMP Bizim için Neden Önemli - Dominic Woodman

Yine çok severek takip ettiğim ajanslardan Distilled'ın London ofisindeki SEO Analyst'lerden Dominic Woodman, günümüzün en trend konularından biri olan AMP'den bahsetti. Mobil web sitelerinde, daha hızlı görüntülenme elde etmek için bir çok dev kuruluşun bir araya gelerek geliştirdiği AMP hakkında bir çok konuya bu sunumda ulaşabilirsiniz.

30. Müşterilere Ne İstediğini Anlamaları Konusunda Yardımcı Olmak - Warren Cowan

Yine ajanslar için hazırlanmış, oldukça eğlenceli sunumlardan biri de Warren tarafından yapıldı. Ajansların müşterilerle yaşadığı sorunlara eğlenceli bir atıfla başlayan sunum etkinliğin en iyilerinden biriydi. Özellike OneHydra'nın SEO teknolojisinde yarattığı veri görselleştirme yaklaşımı fazlasıyla ilgimi çekti.

hydra

j. Community: Bir Topluluk Yaratmak ve Onu Yönetmek Temalı Oturumlar

Yine en trend konulardan biri kullanıcı tarafından oluşturulan içerik. İnsanları içerik üretmeye teşvik etmenin en önemli yolu ise bir komünite yaratabilmek. Dünyada onlarca başarılı örneği olan komünite oluşturma konusunda tecrübeli isimlerin sunumlarını izlemek sizin de hedef kitlenize olan bakış açınızı değiştirebilir.

31. Bir Komünitede Markalaşma ve Etik Değerler - Erica McGillivray

Moz'un komünite yöneticilerinden Erica, dünyanın en büyük SEO komünitelerinden birinin yöneticisi olarak kitlelerine sadece bir topluluk olarak yaklaşmadıklarını anlattı. Kendi üzerinden verdiği örneklerle, aslında günümüz persona örneklerine genel bir eleştiri getirdi ve insanları anlamanın tek yolunun onlar üzerine varsayımlar yapmadığına dikkat çekti.

32. Üç Çocuğa Ebeveynlik Eder Gibi Pazarlama - Stephanie Chitty

Stephanie bu sunumu Prezi'de hazırladığı için internette paylaşamıyor ama linki alır almaz bu alanı güncelleyeceğim.

33. İşlerin İçerisindeki Beyinler - Amy Brann

Son yılların yine trend terimlerinden nöropazarlama üzerine bir sunum hazırlayan Amy, hedef kitlemizin ve KPI'larımızın sadece rakamlar olmadığını anlattı.

Aynı şekilde Amy de sunumunu internete yüklemedi ama şu PDF üzerinden bazı özet bilgileri paylaşıyor.

k. Results: Sonuca Yönelik Aksiyonlar ve Başarının Anlaşılması

Sonucu olmayan bir dijital pazarlama kampanyasının hiç bir getirisi olmayacağı aşikar. Bu bağlamda BrightonSEO ekibi, gerçekten çarpıcı sonuçlar yaratan noktalara odaklanarak sonuç oturumunu oluşturmuşlar. Özellikle Avrupa Arama Ödülleri'nde jüri olarak çalıştığım son iki senede harika işler çıkarmış olan Verve Search'ün CEO'su Lisa Myers'ın sunumunu dikkatle incelemenizi öneriyorum.

34. Bütün SEO Problemlerini Nasıl Çözebilirsiniz - Jon Earnshaw

Etkinliğin iki yıldır sponsoru olan Pi Data Metrics'in CTO'su olan Jon, her gün karşılaştığımız bazı SEO problemlerine (çift sayfalar, canonical implementasyonları gibi) ve bunların tesirlerine yönelik veri odaklı bir sunum hazırlamış. Yarattığı bazı çözüm önerileri sonrasında da, sitelerin problemlerinin çözümlerinin trafiğe nasıl etki ettiğini açıkça paylaşıyor.

Heyecan verici ve iddialı başlığıyla dikkat çeken bu sunumu da video olarak izlemek için:

35. SEO Neden Daha Duygusal Olmalı - Lisa Myers & James Finlayson

Yine etkinliğin en çok beğendiği sunumlarından birisi Lisa Myers'a aitti. Lisa'nın son yıllarda Avrupa Arama Ödülleri'nde bütün ödülleri toplamasını sağlayan Expedia kampanyalarından bazı örnekler verdi ve SEO'nun aslında insanlara dokunmak amacında olması gerektiğini söyledi. Ayrıca hepimizin günlük hayatında onlarca kez kullandığı SEO araçlarının bazen bizi fazla analitik düşünmeye yönlendirdiğini söyledi. Sunumun en sonunda, yeni araçları Lava'yı tanıttı. Lava'nın basit sentiment analysis, yani içeriğin olumlu/nötr/pozitif olma analizini yapan basit bir crawler ve değerlendirici olduğunu belirtmekte fayda var.

Bu sunumun videosunun bulunması da katılamayanlar için büyük bir şans:

36. Lokal Müşteriler / KOBİler için Pazarlama - Greg Gifford

Greg fazlasıyla eğlenceli bir slayt hazırlamıştı ve lokal pazardaki müşteriler için uygulayabileceğimiz pazarlama stratejilerine oldukça etkin biçimde değindi. Oldukça açıklayıcı olan bu sunumu, slaytları takip ederek ya da videosunu izleyerek mutlaka takip etmelisiniz.

Yine bu sunumun da yapıldığı salondan bir video kaydı mevcut:

l. Content: İçerik Pazarlaması ve SEO İlişkisi Üzerine Oturumlar

Bugün geldiğimiz noktada içeriğin önemini kimse kolay kolay reddedemez. SEO ve içerik kavramının bu denli içiçe bulunduğu günlerde, arama için oluşturulan içerikler konuşulurken, Brighton'daki içerik yaklaşımını incelemek vizyon değiştirici olabilir. Oldukça faydalı konuların tartışıldığı bu oturumda, özellikte 39 numara Amy Merill'in sunumunu çok beğendiğimi belirtmeylim.

37.  Hibrit: Zamanı ve Uzayı Yoketmeyecek Yayıncılıktan Öğrendiğimiz Dersler - Conor McNicholas

İçerik bölümündeki konuşmacıların hiç biri sunumlarını henüz internete yüklemediler. İletişime geçtik, bilgi alır almaz bu sayfayı güncelleyeceğiz.

38. Neden İçeriklerin İçinden En İyisini Seçmelisiniz - Chantal Smink

İçerik bölümündeki konuşmacıların hiç biri sunumlarını henüz internete yüklemediler. İletişime geçtik, bilgi alır almaz bu sayfayı güncelleyeceğiz.

39. İçeriğin Maskesini Düşürmek = Link Yanlışları - Amy Merrill

İçerik bölümündeki konuşmacıların hiç biri sunumlarını henüz internete yüklemediler. İletişime geçtik, bilgi alır almaz bu sayfayı güncelleyeceğiz.

m. Social: Sosyal Sinyallerin Pazarlamanıza Olan Etkileri

Her ne kadar günümüzün dominant trafik kaynağı arama olsa da, sosyal medyanın en dominant diğer trafik kaynağı olduğunun da farkındayız. Sosyal sinyallerin aramaya ve sosyalin dijital pazarlamaya olan etkisini konuşmak için oluşturulan bu oturumlarda SEMrush'tan Olga'nın ve eski SEMrush'lı Alexandra'nın yaptığı sunumları mutlaka incelemenizi öneririm.

40. Inbound Komedisi: Komünitenizi Güldürerek Ayakta Durun - Natalie Jones

WooRank ekibinden Natalie, komünite ile pozitif etkileşimde mizahın rolüne yönelik çok güzel bir sunum hazırladı. WooRank ekibinin kayda aldığı sunumu, Slideshare içerisine de entegre ettikleri için dilerseniz baştan sona izleyebilirsiniz.

41. Twitter Hesaplarını Tekrar Aktifleştirmek - Kanıtlanmış Teknik ve Metodlar - Alexandra Tachalova

Geçtiğimiz yılın SEOzone konuşmacılarından biri olan Alexandra, RivalIQ, FullContact ve Twitter'ın API servislerini kullanarak Twitter stratejinizi şekillendirmek üzerine fazlasıyla veri odaklı bir sunuma sahip. Etkinliğin favori sunumlarından biri olduğunu söyleyebilirim.

42. Global Markanızı Yerelleştirmenin Yolları - Olga Andrienko

Yine sektörün önemli oyuncularından SEMrush'tan Olga'nın yaptığı sunumda, SEMrush gibi global bir markayı lokal pazarlara nasıl entegre ettiklerini bir vaka analizi üstünden anlatıyor. Henüz Türkiye pazarı için böyle bir çalışması olmadığı için net olarak gözlemlemesek de, gerçekten sosyal medya kanallarında lokalleşmeye en çok değer veren markalardan biri kesinlikle SEMrush. Buradaki tecrübelerinin bu yönüyle değerli olduğunu düşünüyorum.

n. Collaboration: İş Yönetimi ve Sonuçlandırmaya Genel Bakış

Bir ajansın ya da pazarlama departmanının yönetiminde dikkat etmemiz gerekenleri anlatan bu oturumda sadece bir sunum vardı. Jamie ve Dipesh'in oldukça interaktif geçen sunumu tamamen iş odaklı ve yönetim prensiplerine eğilen perspektifdeydi. Özellikle pazarlamayla dolup taşan bir konferansta böyle bir konuşmayı dinlemiş olmak beni bir ajans yöneticisi olarak çok memnun etmişti.

43. Ajans/Müşteri İlişkisine Yakından Bakmak - Jamie Peach & Dipesh Pattni

Jamie ve Dipesh ikilisinin birlikte sunduğu bu sunum, ufak bir salonda oldukça kalabalık bir ajans kitlesine karşı yapıldı. Ajansların iyi müşteri ilişkileri geliştirmeleri için 4C kuralı ve STEPSS prensiplerinden bahsedildi. Yine iş tarafı oldukça güçlü ve uzun bir sunumdu ancak gerçekten faydalı bulduğumu belirtmek isterim. Özellikle büyüme aşamasındaki ajansların çok değerli dersler çıkarabileceğini düşünüyorum.

o. Technical: SEO'nun Teknik Perspektifine Genel Bir Bakış

SEO macerasının nuncu yılını doldurmaya sınırlı bir zaman kala, halen en favori konularımdan birinin teknik SEO olduğunu söylemekten çekinmiyorum. SEO'nun sürekli değişen dinamiklerinin en net hissedildiği, başarının doğrudan yapılan uygulamayla ilişkili olduğu bu alan yönelik sunumları izlemekten büyük keyif alıyorm. Arkadaşım Jan'ın yaptığı sunumda, ücretsiz machine learning API'lerini SEO ile ilişkili olan süreçte kullanma fikri beni çok etkilemişti. İleri seviyede SEO ile ilgilenen arkadaşarın da mutlaka ilgisini çekeceğini düşünüyorum.

44. SEO'lar Javascript'ten Ne Kadar Korkmalı? - Colin Woon

Colin sunum sırasında upload edeceğini belirtti ama halen bu konuda bir gelişme yok. İletişim listesinde yer alıyor, ekleme ekleme yapınca güncelleyeceğim.

45. Hreflang Kullanarak Uluslararası Hedeflemeler Yapmak - Emily Mace

Uluslararası SEO için etkinlikteki ikinci sunum ise Emily Mace tarafından yapıldı. En etkileyici bilgi, bir çoğumuzun bildiğinin aksine hreflang'in Bing ve Baidu tarafından okunmadığı ancak Google ve Yandex ile kabul edildiğiydi. Bununla birlikte bir hreflang optimizasyonunda dikkat edebileceğiniz her nokta, bu sunumda titizlikle inceleniyor.

46. Ücretsiz Makine Öğrenme API'larını SEO için Kullanmak - Jan-Willem Bobbink

Arkadaşım Jan'ın yaptığı sunum BrightonSEO'nun teknik anlamda en doyurucu sunumlardan biriydi. Datumbox, Monkeylearn adlı iki Machine Learning API'ı (tamamen ücretsiz) üzerinden yaptığı bazı analizler için, Diffbot ile data extraction'lar yaparak bazı yorumlar üzerinde incelemeler yaptı. Bir çok veriyi toplayarak API servislerine push edilen bu analizlerden çok sayıda mantıklı SEO insight yaratabilmek mümkün. Bununla birlikte sunumda anlatılanlara ek olarak, sunum sonunda bizim de uygulama yapabileceğimiz farklı alternatif sunumları sunan Jan'ın sunumunun video kaydı olmaması gerçekten büyük bir eksiklik.

p. Content Strategy: İçerik Stratejisi Oluşturmaya Yönelik Oturumlar

İnternetin her yıl üstüne büyük yüzdeler koyarak büyüyen içerik çöplüğünde sıyrılmak ve ön planda olmak için iyi bir strateji ile ilerlemek zorundayız. Bu bağlamda, içerik stratejisini, içerik oturumunda ayırmış olan BrightonSEO ekibi, gerçekten içerik pazarlaması uzmanlarına fazlasıyla hitap eden üç oturumu bir araya getirmiş. Mutlaka incelemelisiniz.

47. Dijital Stratejinizi Yönlendirmek için Personalar Oluşturmak - Laura Hampton

Laura sunumunda, tipik bir persona oluşturma konusuna değiniyor ancak bunu yapıyorken, dahili CRM verilerinden tutalım da anahtar kelime araştırması sonuçlarına kadar bir çok farklı veriyi kullanmamız gerektiğini belirtiyor. Adım adım persona oluşturmaya yönelik ileri seviye bilgiler bulabileceğiniz bu sunumu, vaktiniz varsa izlemenizi de öneririm.

Dinleyerek çok daha net özümseyebileceğiniz, Laura'nın pozitif enerji yüklü sunumunu şuradan video olarak da izleyebilirsiniz:

48. Dahili İletişim ile Çalışanlarınızı En İyi Pazarlamacılarınız Haline Getirmek - Mike Essex

Mike'ın sunumu özellikle ajans yöneticileri için heyecan verici. İşlerimizin günden güne kompleksleştiği SEO dünyasında, organizasyon iletişiminin de zorlaştığı aşikar. Mike'ın kültür oluşturmak ve değerlere sahip olmak yönüyle yaptığı değerli yönlendirmelerle aslında markayı asıl pazarlayacak kişileri bizim yarattığımıza vurgu yaptı:

Heyecan verici konusuyla bir çok markayı heyecanlandıran bu sunumun videosuna şuradan erişebilirsiniz:

49. Merhaba, Benim Adım Blogger! Lütfen beni sinirlendirme! - Hannah Butcher

Bloggerlara içeriden bir bakış için önce kendini tanıtan Hannah, bloggerların markalara, markaların bloggerlara olan bakış açıları hakkında oldukça net çıkarımlar ortaya koyuyor. Blog dünyası ile doğru etkileşim kurmak için harika önerilerde bulunuyor. Outreach departmanınız varsa, mutlaka izlemeniz gereken bir sunum:

Hannah'ın sunumunun da video yayını bulunuyor:

r. Business Strategy: Ajans/Takım Yönetimine Yönelik Oturumlar

Yine bir diğer, iş odaklı oturumlardan biri daha. Katılımın çoğunluğunun ajans yöneticileri ve pazarlama departman sorumluları olduğu düşünülürse, bu kitleye hitpa edebilecek tek şeyin marketing olmadığını görmek ve 58 farklı sunumda marketing dinleyen insanların aklını farklı bir noktada da toplamanın bir yolunu bulmuş olmaları etkileyici. Özellikle SEOmonitor'deki dostum Cosmin'in ajansınızı büyütmenin yolları temalı sunumunu çok başarılı bulduğumu söylemeliyim.

50. Başarılı In-House SEO Takımlarının Sırları - Collette Easton

Türkiye gibi SEO yeteneğinin çok sınırlı olduğu ülkelerde, her ne kadar in-house SEO departmanları yönetmek kolay olmasa da bu alanda çok başarılı örnekler bulmak mümkün. Slideshare üzerinden takip etmesi bir hayli güç bir sunum olsa da, ajanslara çok yakın çalışan Linkdex ekibinin ortaya koyduğu çıkarımları eğer bir in-house SEO ekibindeyseniz veya kurmayı planlıyorsanız mutlaka incelemenizi öneririm.

51. Ajansınızı Nasıl Büyütebilirsiniz? - Cosmin Negrescu

Bu bölümde bazı özel bilgiler olduğu için slayt direkt yüklenmedi ama paylaşıldığı zaman güncelleyeceğim.

52. Büyük Organizasyonlarda SEO'yu Oyunlaştırmak - Nancy Scott

Henüz bu slayt da paylaşılmadı, özel bir gizlilik yoksa kısa sürede güncelleyeceğim.

s. Ecommerce: E-ticaret ve Arama İlişkisine Yönelik Oturumlar

Dijital pazarlama bütçelerinin dağılımında pastadan en büyük payı alan sektörlerden birisi de kuşkusuz e-ticaret. Bugün günden güne kolaylaşan e-ticaret sitesi oluşturma süreciyle birlikte, rekabetin daha da zorlaştığı bir ekosistemde böyle bir oturum düzenlenmiş olması elbette şaşırtıcı değil. Özellikle perakendede Siobhan'ın, anahtar kelime araştırması tarafında ise Alec Bertram'ın yaptığı sunum gerçekten çok etkileyici.

53. Perakende ve Moda için Site-içi SEO'yu Yönetmek - Siobhan Swainston

Çok başarılı sunumlardan biriydi, bilgi alınca güncelleme yapacağım.

54. Gerçek Kullanıcı Yorumlarının Gücü - James Perrin

Kullanıcıların %84'ünün gerçek deneyimlerden faydalanmayı, bir satın alma alışkanlığı haline getirdiği dünyamızda gerçekten değerli yorumları kullanıcıya ulaştırmak sadece aramaya değil dönüşüme de önemli bir destek. Yorumların e-ticaretin tüm kanallarına olan pozitif etkisini daha yakından görmek istiyorsanız incelemeniz gereken sunumlardan.

55. E-ticaret Siteleri için Büyük Ölçekte Anahtar Kelime Araştırmaları - Alec Bertram

20 dakika içerisinde en doyurucu bilgiyi edindiğim sunumlardan birisi de arkadaşım Alec'in e-ticaret siteleri için anahtar kelime araştırması temalı sunumuydu. Sade ve net biçimde anahtar kelime araştırması süreçlerini anlatan Alec, kendi araçlarını da tanıtıyor. Alec'e göre, anahtar kelime sıralamlarını mutlaka değiştirerek de değerlendirmeliyiz. Çoğu vaka için anahtar kelimelerin farklı bir sırada sunulduğu aramaların gerçekten yüksek hacimler çağırabileceğini ve bunun keşfedilmemiş bir potansiyel olduğunu vurguluyor. Alec'in yayınladığı rehberi mutlaka incelemeli ve yeni yayınladıkları araca da göz atmalısınız.

t. SERPS: Arama Sonuç Sayfalarına Yönelik Oturumlar

Google'ın arama sonuç sayfası aslında beklediğimizin çok daha fazla üstünde veriyi bizlerle paylaşıyor. Google'ın en değerli verilerini öne çıkarttığı bu sayfaların ardında, çok değerli bilgiler de yatıyor. Bu bilgileri değerlendiren bazı uzmanların analizlerini bulabileceğiniz oturumlarda, gerçekten SEO'nun geleceğine yönelik güzel çıkarımlarda bulunmak mümkün olabiliyor.

56. Herkesin, Google'ın Direkt Yanıtlar Servisi Hakkında Bilmek İsteyecekleri - Louise Li

Bu oturumdaki hiç bir konuşmacı paylaşım yapmadılar. Yakında güncellenecek.

57. Google'ın Hummingbird'ü İcat Etmesindeki Gerçek Sebep - Gerald Murphy

Bu oturumdaki hiç bir konuşmacı paylaşım yapmadılar. Yakında güncellenecek.

58. PHP'yi Kullanarak Organik Arama Verinizi Elde Etmek - Rob Kerry

Bu oturumdaki hiç bir konuşmacı paylaşım yapmadılar. Yakında güncellenecek.

o. Keynote: Kapanış Sunumu

Konuşmacılar arasında en çok tanınan isimlerden birisi kuşkusuz Natalie Nihai. Bu etkinliğin keynote konuşmacısı olarak kapanış sunumunu üstlenen Natalie, gerçekten ufuk açıcı bir sunum ile herkesi büyüledi. Gün sonunda çok az kişinin enerjisi olmasına rağmen kitleden aldığı pozitif geri bildirim çok etkileyiciydi.

59. İnandırıcı İçeriği Yaratmak - Natalie Nihai

Etkinliğin en önemli konuşmacılarından Natalie Nihai, gerçekten inandırıcı ve kendine bağlayıcı içeriği oluşturmanın psikolojisinden bahsediyor. İçeriği oluştururken odaklandığımız kitlelerin de aslında insanlar olduğunu değerlendirdiğimizde Natalie'nin sunumundan hepimizin çıkaracağı önemli dersler olduğunu düşünüyorum.

Ve elbette kapanıştaki keynote konuşmasının da bir video kaydına şuradan ulaşabilirsiniz:

Brighton SEO tekrar ne zaman düzenlenecek?

59 farklı konuşmacıyı bir araya getirmesi ve dijital pazarlamanın aramaya yakın bir çok konusunu kapsaması itibariyle BrightonSEO gerçekten değerli bir etkinlik. Üstelik etkinliğin biletlerinin tamamen ücretsiz olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. Sadece bir kaç dakikada binlerce biletin tükendiği Eventbrite sayfalarını sıkı sıkıya takip etmelisiniz. Bir sonraki BrightonSEO 2 Eylül 2016'da, yine Brighton'da düzenlenecek. Will Critchlow, Aleyda Solis ve Lexi Mills gibi önemli isimleri ağırlayacak etkinliğin ücretsiz biletleri 16 Mayıs'ta kayıt için açılıyor.

Eylül'de benimle beraber BrightonSEO'ya uğrayacaksanız, Twitter hesabımda mention atmanız yeterli. SEOzeo olarak yine kalabalık bir ekip olarak etkinliği ziyaret edeceğiz. Yeni yol arkadaşlarımızı tanımaktan memnuniyet duyarız. Bu uzun yazıyı okuduğunuz için teşekkürler, umarım etkinlik deneyimini bilgisayarınıza kadar taşıyabilmişimdir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.