KİPU ile hem dijital hem de fiziksel dünyada kitaplarınızı paylaşabilirsiniz

KİPU ile hem dijital hem de fiziksel dünyada kitaplarınızı paylaşabilirsiniz

İzmirli iki girişimci tarafından geliştirilen Kipu (Android, iOS), nihayet kitap odaklı mobil girişimler arasındaki yerini aldı. Üstelik yalnızca dijital dünyada değil, fiziksel dünyada da kitap paylaşımını tetiklemek gibi büyük bir hedefi var.

Rıza Cem ve Özüm Erdoğan tarafından kurulan Kipu, 14 aylık bir geliştirmeyle hayata geçirilen bir girişim. Bu süreçte native iOS ve Android uygulamalarını hazırlayan girişimciler, 3 aylık test sürecini geride bırakarak İzmir Kitap Fuarı'yla birlikte tanıtımını yapmaya başlamış.

Test süreci boyunca 2 bin 500 kez indirilen ve 1800 aktif üye kazanan Kipu, kütüphanenizi dijital ortama taşıma imkânı sunuyor. Kipu arşivindeki 90 bin farklı kitabı, farklı başlıklar (okuduklarım, beğendiklerim vs.) altında profilinize (kütüphanenize) ekleyebiliyorsunuz.

Kitap-Kipu

Kullanıcıdan kullanıcıya ücretsiz kitap paylaşımı

Yukarıda da bahsettiğim gibi Kipu'nun vizyonu sadece dijital dünyayla sınırlı değil. İstediğiniz kitabı bir başkasına karşılıksız gönderebilmenize de olanak tanıyor. Eğer başkasından kitap almak isteyen kullanıcı iseniz 5 TL'lik kargo ücretini ödemeniz yeterli oluyor. Ödemeyi uygulama üzerinden kredi kartı ile yapabiliyorsunuz.

Kitap göndermeyi onaylayan kişi de sipariş numarasıyla kargo şubesine giderek kitabınızı adresinize postalıyor. Elbette herhangi bir ücret ödemiyor.

Kitap Kipu

145 bin TL'lik sermayeyle işe başlayan İzmirli girişim, şimdilik tek kargo şirketiyle anlaşma yapmış ve bu kanaldan bir gelir elde etmeyi hedefliyor. Zamanla yayıncılara sunacağı hizmetler ve kitap satışıyla da gelir kanallarını artırmak istiyor.

Açıkçası Kipu'nun arayüz açısından ciddi bir tasarım ve deneyim güncellemesi gerektiği kanısındayım. Fakat uygulama şimdilik temel ihtiyaçları karşılamak bakamından yeterli görünüyor. Önümüzdeki dönemde göreceği ilgiye bağlı olarak kullanıcı deneyimini de artıracağına inanıyorum.

Kipu uygulamasını Google Play veya App Store'dan indirebilir, detaylar için kipu.club adresini ziyaret edebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.