KİPU ile hem dijital hem de fiziksel dünyada kitaplarınızı paylaşabilirsiniz
Mobil

KİPU ile hem dijital hem de fiziksel dünyada kitaplarınızı paylaşabilirsiniz

İzmirli iki girişimci tarafından geliştirilen Kipu (Android, iOS), nihayet kitap odaklı mobil girişimler arasındaki yerini aldı. Üstelik yalnızca dijital dünyada değil, fiziksel dünyada da kitap paylaşımını tetiklemek gibi büyük bir hedefi var.

Rıza Cem ve Özüm Erdoğan tarafından kurulan Kipu, 14 aylık bir geliştirmeyle hayata geçirilen bir girişim. Bu süreçte native iOS ve Android uygulamalarını hazırlayan girişimciler, 3 aylık test sürecini geride bırakarak İzmir Kitap Fuarı'yla birlikte tanıtımını yapmaya başlamış.

Test süreci boyunca 2 bin 500 kez indirilen ve 1800 aktif üye kazanan Kipu, kütüphanenizi dijital ortama taşıma imkânı sunuyor. Kipu arşivindeki 90 bin farklı kitabı, farklı başlıklar (okuduklarım, beğendiklerim vs.) altında profilinize (kütüphanenize) ekleyebiliyorsunuz.

Kitap-Kipu

Kullanıcıdan kullanıcıya ücretsiz kitap paylaşımı

Yukarıda da bahsettiğim gibi Kipu'nun vizyonu sadece dijital dünyayla sınırlı değil. İstediğiniz kitabı bir başkasına karşılıksız gönderebilmenize de olanak tanıyor. Eğer başkasından kitap almak isteyen kullanıcı iseniz 5 TL'lik kargo ücretini ödemeniz yeterli oluyor. Ödemeyi uygulama üzerinden kredi kartı ile yapabiliyorsunuz.

Kitap göndermeyi onaylayan kişi de sipariş numarasıyla kargo şubesine giderek kitabınızı adresinize postalıyor. Elbette herhangi bir ücret ödemiyor.

Kitap Kipu

145 bin TL'lik sermayeyle işe başlayan İzmirli girişim, şimdilik tek kargo şirketiyle anlaşma yapmış ve bu kanaldan bir gelir elde etmeyi hedefliyor. Zamanla yayıncılara sunacağı hizmetler ve kitap satışıyla da gelir kanallarını artırmak istiyor.

Açıkçası Kipu'nun arayüz açısından ciddi bir tasarım ve deneyim güncellemesi gerektiği kanısındayım. Fakat uygulama şimdilik temel ihtiyaçları karşılamak bakamından yeterli görünüyor. Önümüzdeki dönemde göreceği ilgiye bağlı olarak kullanıcı deneyimini de artıracağına inanıyorum.

Kipu uygulamasını Google Play veya App Store'dan indirebilir, detaylar için kipu.club adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Ibrahim_130 Ibrahim_130

  PTT kargo ile kitap gönderileri %50 indirime sahip. Bu Kapsamda PTT kargo ile çalışmaları herkesin cebine uygun olur.

  1. Kipu.club - Sosyal Kütüphane Kipu.club - Sosyal Kütüphane

   Diger sirketler gibi PTT'yi de arastirdik.

   PTT indirimli ama kargo takip secenekleri yok.

   Ayrica yaptigimiz arastirmalarda kullanicilarin memnun kalmadigini, paketlerin kayboldugu yonunde cok sayida sikayet oldugunu gorduk.

   Kipu olarak amacimiz kitap degisiminin, kullanici icin en zahmetsiz sekilde gerceklesmesini saglamak.

   Yurtici Kargo ile yaptigimiz anlasma sayesinde, Türkiye'nin heryerinde, kitabi evinizden aldiriyoruz, ve gonderi takibini uygulamanin icinden yaptiriyor ve notification ile kullanicilara haber veriyoruz.

 2. Gökhan Gökhan

  yıllar önce aklıma gelen fikri aksiyona geçiremenin üzüntüsünü yaşar iken, birisinin bunu yapması ben harkülade mutlu etti. inceledim biraz, olmayan kitaplar için kullanıcı girişi yapılabilse süper olabilir.

 3. Bahtiyar Bahtiyar

  kitap dikeyinde girişimcilik ve yeni haberler sektörü hareketlendirecek gibi gözüküyor... şöyle bir proje de var, kitapdostum.com yakında yayına açılacak gibi gözüküyor... sektör bu yaz renk kazanacak.

 4. Eek Snider Eek Snider

  3 senedir kitapbu yapıyor bunu zaten ama webrazzi uyusun anca..

 5. Atacan B. Atacan B.

  Orjinal adı: kitapbu,

  Çakması: kipu.

  3 senedir zaten böyle bir proje var. Ozaman kapanışı şiirle yapayım.

  webrazzi uyudı mi?

  kipu kiçmiş ödig irtedi

  kitapbu sığtap közi örtülür.

  Emdi yürek yırtılur. :(

  Bugünkü Türkçe ile:

  webrazzi uyudumu?

  kipu geçmiş zamanı andı

  kitapbu acı ağıtlar çığırdı.

  Şimdi yürek yırtılır.

 6. Kamil T. Kamil T.

  Bu kitap paylaşımı işini Türkiye'de taa 2002 yılında kitapdostu.org sitemle yapmıştım bi aralar. Sanıyorum ilkti o zamanlar. Şimdi kitap paylaşımı yapabileceğimiz platformlar olması çok güzel.

 7. Kitapseverler için güzel bir uygulama olmuş, başarılar.