Getty Images, Google'ı Avrupa Komisyonu'na şikayet ediyor
Genel

Getty Images, Google'ı Avrupa Komisyonu'na şikayet ediyor

Google'ın Avrupa'da karşılaştığı yasal sorunlara bir yenisi daha ekleniyor. Lisanslı fotoğraf ve görsel içerik satışı yapan Getty Images, Google'ı resmi olarak Avrupa Komisyonu'na şikayet edeceğini açıkladı.

En büyük lisanslı fotoğraf sitelerinden biri olan Getty Images, yaptığı açıklamaya göre Google'ın görsel arama sonuçlarından şikayetçi. Google'ın Getty görsellerini arama sonuçlarında yüksek çözünürlüklü olarak yayınladığı ve kaynak siteye otomatik yönlendirme yapmadığını ifade ediyor.

2013 yılında otomatik yönlendirme özelliğinin kaldırıldığını söyleyen Getty Images, konuyla ilgili daha fazla bilgi vermiyor. Google Görseller üzerinden yüksek çözünürlüklü fotoğrafları Getty Images'e gitmeden indirmek de pekala mümkün görünüyor.

Getty Images, 2014 yılında 40 milyon görseli ücretsiz hale getirmişti ancak elbette bu durum fotoğraflara direkt bağlantı verilmesini istediği anlamına gelmiyor. Google'ın görsellerde sunduğu filtreleme seçenekleri ise anlaşılan o ki Getty Images'ı tatmin etmiyor.

Kendini bir medya şirketi olarak konumlandıran Getty Images, internet kullanıcılarının Gettyimages.com veya yerel Getty sitelerine girmeden görselleri kullanabilmesinin bir bir telif hakkı sorunu olduğunu iddia ediyor. Kullanıcıların farkında olmadan lisanslı içerikleri indirmesinin yanlış olduğunu ve bu durumdan Google'ın sorumlu olduğunu söylüyor.

2015'te Avrupa Komisyonu'nun Google hakkındaki bir soruşturmasına da katılan Getty Images, bir kez daha Google'ın karşısına çıkmış oldu ama Google tarafından henüz bir açıklama gelmiş değil. Bu davanın nasıl sonuçlanacağı ise en azından Avrupa'da Google görsel aramalarında yeni bir dönemin başlangıcı olabilir.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Yorumlar (2)
  1. Onur Celikgun Onur Celikgun

    madem cok sikayetciler google botunu engellesinler böyle sacmaliklari anlamiyorum arkadas google ziyaretci gönderirken reklamini yaparken iyi isine gelmedimi cirkeflik yap. madem ki google dan memnun degilsin ve ihtiyacin yok olusturursun bi robots.txt engellersin olur biter bunu ben tek basima bile yapabiliyorkan kocaa getty images yazilimcilari akil edemiyor mu ?

    1. Uğur UĞURCAN Uğur UĞURCAN

      Adamlar Google'da listelenmeyi iptal ederlerse yüzde 50den fazla bir trafik kaybına uğrarlar ki buda şirketlerinin çöküşü olabilir.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri