Getty Images, Google'ı Avrupa Komisyonu'na şikayet ediyor

Getty Images, Google'ı Avrupa Komisyonu'na şikayet ediyor

Google'ın Avrupa'da karşılaştığı yasal sorunlara bir yenisi daha ekleniyor. Lisanslı fotoğraf ve görsel içerik satışı yapan Getty Images, Google'ı resmi olarak Avrupa Komisyonu'na şikayet edeceğini açıkladı.

En büyük lisanslı fotoğraf sitelerinden biri olan Getty Images, yaptığı açıklamaya göre Google'ın görsel arama sonuçlarından şikayetçi. Google'ın Getty görsellerini arama sonuçlarında yüksek çözünürlüklü olarak yayınladığı ve kaynak siteye otomatik yönlendirme yapmadığını ifade ediyor.

2013 yılında otomatik yönlendirme özelliğinin kaldırıldığını söyleyen Getty Images, konuyla ilgili daha fazla bilgi vermiyor. Google Görseller üzerinden yüksek çözünürlüklü fotoğrafları Getty Images'e gitmeden indirmek de pekala mümkün görünüyor.

Getty Images, 2014 yılında 40 milyon görseli ücretsiz hale getirmişti ancak elbette bu durum fotoğraflara direkt bağlantı verilmesini istediği anlamına gelmiyor. Google'ın görsellerde sunduğu filtreleme seçenekleri ise anlaşılan o ki Getty Images'ı tatmin etmiyor.

Kendini bir medya şirketi olarak konumlandıran Getty Images, internet kullanıcılarının Gettyimages.com veya yerel Getty sitelerine girmeden görselleri kullanabilmesinin bir bir telif hakkı sorunu olduğunu iddia ediyor. Kullanıcıların farkında olmadan lisanslı içerikleri indirmesinin yanlış olduğunu ve bu durumdan Google'ın sorumlu olduğunu söylüyor.

2015'te Avrupa Komisyonu'nun Google hakkındaki bir soruşturmasına da katılan Getty Images, bir kez daha Google'ın karşısına çıkmış oldu ama Google tarafından henüz bir açıklama gelmiş değil. Bu davanın nasıl sonuçlanacağı ise en azından Avrupa'da Google görsel aramalarında yeni bir dönemin başlangıcı olabilir.

Görsel Kaynak: Shutterstock

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.